1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

En sert sınav tepkisi


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Devlet Bakanı Bülent Arınç, Ales'teki kitapçık skandalı hakkında konuştu.

  [​IMG]

  Ales'teki kitapçık skandalı hakkında konuşan Devlet Bakanı Bülent Arınç yeterli sayıda soru kitapçığının gönderilmemesinin çok büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. Arınç YGS'deki şifre iddialarını değerlendirirken de "Tatmin kelimesini içinde bulundurmayan bir cümle kurmak istiyorum" dedi.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'ndaki (ALES) baskı hataları iddialarıyla ilgili “Bir ALES sınavını organize eden kuruluşun yeteri sayıda yedek soru kitapçığı göndermemesi veya istenildiği zaman hemen karşılanamaması çok büyük eksikliktir” dedi.

  Bursa Gazeteciler Cemiyetini (BGC) ziyaret eden Arınç, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

  Bir gazetecinin, YGS'deki şifre iddialarını hatırlatarak, “ALES'te de bir skandal ortaya çıktı. ÖSYM konusunda hükümetin tatmin hali devam ediyor mu acaba?” sorusu üzerine Bülent Arınç, şunları söyledi:
  “Tatmin oldun veya olmadın kelimesi artık biraz tadını kaçırdı. Birileri o zaman ki açıklamalara bakarak bu kelimeyi kullanmış olabilir. Ama YGS'deki şifre iddiasıyla ilgili konu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından araştırılıyor. Başsavcı vekillerinden birisi görevlendirildi ve en son bu soru kitapçıklarının basıldığı Meteksan matbaasında 3 gün boyunca arama yapıldı. Bilirkişiler detaylı bir inceleme yaptılar. Dün aldığım bir haberde bunun bittiğini, artık bilirkişi raporlarının savcılığa iletildiğini öğrendim. Dolayısıyla tatmin kelimesini içinde bulundurmayan bir cümle kurmak istiyorum. Bu savcılığın yaptığı inceleme sonucunda varsa hata, kusur veya suç ortaya çıkarılmalı ve suç işlenmişse bunun sorumluları da şüphesiz en ağır cezalara maruz kalmalı.

  Çünkü bu sınavların çocuklarımızın önünde bir hayat boyu devam eden, gerçekten onları stres içine sokan, yarının endişesiyle tasalandıran böyle bir sınavda eğer yolsuzluk yapıldıysa veya bağışlanmaz bir kusur işlendiyse bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. Dolasıyla ben de sizler gibi birilerinin şahsi açıklamalarından ziyade savcılığın yaptığı incelemenin veya soruşturmanın tamamlanmasını beklemek durumundayız.”

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ALES ile ilgili konunun çok farklı olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
  “ALES soru kitapçıklarından az sayıda gelmiş, başka yerden karşılamaya çalışmışlar ama sayı yeterli olmadığı için orası da olmamış. Manisa'dan temin etmişler, ama yine de eksik kalanlar olmuş. Bir ALES sınavını organize eden kuruluşun yeteri sayıda yedek soru kitapçığı göndermemesi veya istenildiği zaman hemen karşılanamaması çok büyük eksikliktir. Sanıyorum bir açıklama yapıldı. Burada bir yolsuzluktan veya bir şifre gibi bir usulsüzlükten bahsedilmiyor. Ancak sanıyorum İzmir'de yapılan sınavda eksik gelmiş. Telafi etmek mümkündür, ama bu tür olayların üst üste gelmesi, her halde bir seçim döneminde fazlasıyla herkesi ilgilendirmesinin altında yatan başka bir husus varsa, Türkiye bir hukuk devleti olduğuna göre bunu da araştırmak zorundadır. Doğrusu bizi çok rahatsız eden gelişmeler. Gençlerin istikbalinin söz konusu olduğu bir yerde, herkesin büyük bir hevesle hazırlandığı bir sınavda yaşanan böyle tersliklerin, onları düş kırıklığına uğratması bizleri çok üzüyor.”


  ÖSYM'DEN SINAV AÇIKLAMASI

  ÖSYM Başkanlığı, 25 Nisan 2011 günü başlaması planlanan 2011-LYS başvurularının, YGS sonuçlarının açıklandığı andan itibaren başlayacağını ve adayların başvurmalarını sağlayacak kadar süre uzatılacağını bildirdi.

  ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, 27 Mart 2011'de yapılan Yükseköğretim Geçiş Sınavı (2011-YGS) değerlendirme çalışmalarının tamamlandığı ifade edilirken, YGS sınav sonuç değerlendirmeleriyle ilgili olarak kamuoyunda “şifreli soru/cevap” şeklinde yer alan konunun ÖSYM ve adli kurumlar tarafından araştırıldığı ve çalışmaların devam ettiği kaydedildi.


  ÖSYM açıklaması şöyle:

  “27 Mart 2011 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (2011-YGS) değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır.

  Sınav sonrası kamuoyunda süregelen iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tüm boyutları ile araştırılmaktadır. Başsavcılığın araştırmaları tamamlandığında 2011-YGS sonuçları açıklanacaktır.

  25 Nisan 2011 günü başlaması planlanan 2011-LYS Başvuruları da YGS sonuçlarının açıklandığı andan itibaren başlayacak ve adayların başvurmalarını sağlayacak kadar süre uzatılacaktır.”  biri öyle diyor biri böyle ne bu şimdi ?