TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Kurtlar Vadisi Pusu’nun Kutsal Emanetler’deki çekimi medyada büyük tepki topladı.

Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilen Kutsal Emanetler’in, Kurtlar Vadisi Pusu’ya açılması ve dizide yer verilmesi medyada çok farklı yorumlandı.

Daha dizi yayınlanmadan ‘kutsal rezalet’ başlıklarıyla yayılan haber, birçok kesimin büyük tepkisine neden oldu. Dizideki o sahneyi karalama çalışanlara en güzel cevap yine okuyucudan geldi.

DOÇ. DR. ERHAN AFYONCU:
TEDBİR ALINDIYSA ÇEKİM YAPILABİLİR

Tarihi mekânlar Türkiye’de film çekimlerinde kullanılamıyor. Yani Avrupa’da bu çok iyi kullanılıyor. Tabii bizde bu tip mekânlar daha az. Tedbir almak ve koruması yapılmak şartıyla kullanılabilir. Kullanılması lazım. Çünkü ne kadar dekor yapsanız da tarihi mekânın orijinal özelliklerine uyduramıyorsunuz. Bana göre burada hassas olunması gereken nokta her türlü koruma tedbirlerinin yeterli olup olmadığı. Kutsal emanetlerin tarihi mekânlar arasında özel bir yeri vardır elbette ama bilindiği gibi camiler de film ve benzeri çekimlerde kullanılan mekânlardır. (habertürk)

Gazetelerin yaptığı ‘Kutsal Rezalet’ haberine okuyucuların yaptığı yorumlar:

“Ne alaka, onlar kutsal degil bize bir mirastir. Haliyle yabancilara belgesel dizisine set olacagina bizim Kurtlar Vadisi Pusu dizisine set olsun daha iyi. Niye bu kadar rahatsiz olunuyor, anlamis degilim...”

“nesi rezalet tanıtımda oluyor hiç görmeyenlerde görüyor sarayı !”

“Aman ya kimse görmesin saklayın kutsal emanetleri. Sanki babalarının kutsalı herkesin kutsalı. Herkes görsün, herkes izlesin işte ne olacak.”

“Diğer diziler gibi kadın hamamları pavyonlar vs. benzeri saçma sapan yerler göreceğimize böyle kutsal yerleri görmek çok daha iyidir”

“Bunda bir rezalet göremiyorum. Tam tersi gururlandım. Tanıtımı olmuş oldu. O kadar çok dizi var ama neden dini ölçüleri zedeliyorlar. Dinimize karşı ölçülü bir şekilde saygı duyan tek dizidir.”

“Reklamla ne alakası var, kurtlar vadisinde her zaman bu şekil olaylar olur geçen buluşmada çanakkale şehitliğindeydi ne yani şehitliğin reklamınımı yapıyolar.”

“Arkadaşlara cani gönülden katılıyorum. Çoğumuzun kutsal emanetlerin nerede olduğu hakkında fikri yok. Bu sayede fikir edinmiş olacaklar...!”

“Bu dizi olmadan kutsal emanetlerin orada olduğunu millete nasıl anlatacaktı turizm bakanlığı? iyiki varsın kurtlar vadisi”

NELER OLACAK ?

Topkapı Sarayı’nda gerçekleşen çekimlerde bütün ekip büyük bir titizlikle çalıştı. Necati Şaşmaz’ın rol aldığı sahnelerde neler yaşanacağı ise Kurtlar Vadisi Pusu’nun 15 Aralık Perşembe akşamı TNT’de yayınlanacak olan 140. Bölümünde izleyiciyi büyük sürprizler bekliyor.

Kutsal Emanetler: Hz. Muhammed'e dostlarına ve bazı peygamberlere ait eşyalardır. Yavuz Sultan Selim'in 1517'de Mısır'ı fethinden sonra İstanbul'a getirilmiş, bir bölümü de İslam ülkelerinden derlenmiştir. Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesi'nde korunmakta ve sergilenmektedir.

Yukarı Alt