1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

En Çok Tercih Edilen Tarayıcı!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Internet Explorer 8 İnternet Kullanıcısının En Çok Tercih Ettiği Web Tarayıcısı.

  İnternet hakkındaki pazar araştırmalarıyla tanınan NetMarketShare tarafından yapılan araştırma Microsoft’un yenilikçi web tarayıcısı Internet Explorer 8’in kullanıcının en çok tercih ettiği web tarayıcısı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

  Bütün işletim sistemi ortamlarında diğer 20 web tarayıcısından daha fazla sayıda kullanıcıya sahip olan Internet Explorer 8, Smart Screen ve Phishing filtreleriyle her gün İnternetten gelen milyonlarca kötü niyetli saldırıyı engelliyor.

  Yenilikçi yazılımları ile kullanıcılara güvenli İnternet ve bilgisayar deneyimi sunmayı hedefleyen Microsoft’un en yeni web tarayıcısı Internet Explorer 8, kullanıcıdan tam not aldı. NetMarketShare tarafından gerçekleştirilen ve piyasadaki web tarayıcılarının kullanım oranlarına göre değerlendiren yeni bir araştırmaya göre sanal ortamda sörf yapmak isteyen tüketicilerin büyük bir çoğunluğu Internet Explorer 8’i (IE8) tercih ediyor.

  NetMarketShare araştırmasına göre en çok tercih edilen web tarayıcısı Internet Explorer 8, geçen yıl sunulmasına rağmen en son web teknolojileri ve kullanım avantajlarıyla yaygınlığını artıracağa benziyor.
  Dünya üzerinde 1,2 milyar Windows kullanıcısının geri bildirimleriyle her geçen gün daha da geliştirilen güvenlik altyapısı ile Internet Explorer özellikle bilgisayar kullanıcılarını İnternet ortamından kaynaklanan casus yazılımlar ve yemleme girişimlerinden koruyan güçlü bir kalkan olma işlevi görüyor.

  IE8’le gelen güvenli sörf ayrıcalığı

  Internet Explorer 8’in kullanıcılara iç huzuruyla web’de sörf olanağı veren güvenlik teknolojileri bu web tarayıcısının kullanımını son derece cazip hale getiriyor. Microsoft’un bu tarayıcıyla ilgili oluşturduğu blogda yer alan bir makale, IE8’le gelen SmartScreen filtresinin bu ürün piyasaya çıkar çıkmaz 80 milyon adet casus yazılımı önlediği yer alıyor. Bu ay yapılan bir ölçümleme ise Internet Explorer 8 Smart Screen filtresinin yakaladığı casus yazılım sayısının 350 milyona çıktığını gösteriyor. Filtre her gün ortamala 2 milyon casus yazılımın IE8 kullanıcılarının bilgisayarına bulaşmasını önlüyor.

  Günümüzün bir diğer önemli İnternet tehdidi olan yemleme (phishing) girişimleri ise çevrimiçi kimlik hırsızlığı yoluyla tüketicileri finansal açıdan zarara uğratmayı hedefliyor. Kullanıcıların yanlış sitelere yönlendiren phishing eylemleri, daha sonra bu sitelere kişisel bilgilerini giren bireyleri dolandırmaya kadar varan bir dizi eylemi tetikliyor. Bu girişimlere bir önlem olarak Internet Explorer 7 ile gelen Phishing Filter, web tarayıcının yeni sürümünde daha da geliştirildi. Internet Explorer 7 ve 8’in bugüne kadar blokladığı yemleme sitelerinin sayısı 125 milyonu geçmesi, bu ciddi suçun günümüz dünyasında ne kadar yaygın bir olgu olduğunu gözler önüne seriyor.

  Microsoft bu tür risklere karşı özellikle Internet Explorer 6 kullanıcılarını, 2000’li yılların ürünü olan bu yazılımdan Internet Explorer 8’e geçmek için düzenli olarak uyarıyor. Yemleme kavramının bilinmediği, sosyal ağların ortada olmadığı, RSS geri beslemelerinin yaygınlaşmadığı, blog kavramının ise henüz rüştünü ispatlamaya çalıştığı 2000’li yılların dünyasını yansıtan Internet Explorer 6’dan gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip Internet Explorer 8’e geçiş için yapılan bu önerilerin haklılığı son günlerde daha iyi anlaşılabiliyor.

  Geleceğin web teknolojileri

  Internet Explorer 8 sadece sağladığı güvenlik önlemleri ile değil, PC, mobil ve İnternet ortamlarının entegrasyonu için kullanıcılara ve uygulama geliştiricilere sunduğu web teknolojileri ile de yeni nesil web tarayıcısı olmaya hak kazanıyor.

  Web teknolojileri her geçen gün gelişirken uluslararası organizasyonların gözetiminde web standartları da değişim geçiriyor. Kullanıcılara zengin bir web deneyimi sunan Windows Internet Explorer 8 ise CSS 2.1, AJAX. HTML 5.0 gibi en son web teknolojilerini bir arada sunarak uygulama geliştirenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

  Bilindiği üzere web siteleri HTML dili ile oluşturuluyor, Internet tarayıcıları bu dil ile oluşturulmuş siteleri yukarıdan aşağı satır satır tarayıp “render” bizlere gösteriyor. En son kabul edilmiş olan HTML standardı 5.0 versiyonudur. Bu yeni versiyon ile gelen standartlar sayesinde web sayfaları tüm Internet tarayıcı ve mobil cihazlarda sorunsuz ve aynı şekilde görünür hale gelmesi hedefleniyor. Internet Explorer 8, HTML 5.0’ı destekleyen ilk İnternet tarayıcısıdır. Henüz HTML 5.0 ile uyumlu olmayan web siteleri bulunmakla birlikte zamanla bu web diliyle hazırlanan siteler bir standart haline gelecektir.

  Internet Explorer 8 ayrıca bir uyumluluk modu da sunuyor. İnternette sörf yapan kullanıcının ziyaret ettiği sayfada eğer bir uyumsuzluk varsa adres çubuğunun sağ tarafında bir düğme belirmekte ve kullanıcı düğmeye tıkladığında bu sayfaları düzgün bir şekilde izleyebilmektedir.

  Özetle Internet Explorer 8 kullanıcıya web üzerinde konforlu ve güvenli bir sürüş olanağı verirken, en son teknolojiye sahip web sitelerinin ve uygulamalarının yaratılması için de yazılımcılara güçlü bir platform sunuyor.