1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Elmacık kemiğinde 5'inci deliği buldu


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  Uzman Doktor Funda Aksu, bugüne kadar en fazla dört olarak bilinen elmacık kemiğinde beşinci bir delik olduğunu tespit edince büyük ödüle aday gösterildi.

  DOKUZ Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda görevli Uzm. Dr. Funda Aksu, bugüne kadar en fazla 4 olarak bilinen içinden sinir geçen elmacık kemiğindeki 5'inci delikle ilgili çalışmasıyla dikkat çekti. Bununla yüz cerrahlarına yeni bir yol haritası çizen genç akademisyen, bu çalışmasıyla Amerikan Klinik Anatomistler Birliği tarafından ‘Keith ve Marion Moore Blue Box’ ödülüne aday gösterildi. Uzm. Dr. Aksu, “Bu çalışma, yüzde yapılan cerrahi girişimlere yenilik getirecek, bilim dünyasına ışık tutacak. Bu ödüle aday gösterilmek büyük onur” dedi.

  Anatomi uzmanı Dr. Funda Aksu, Batı Anadolu'da yaşamış Türk insanına ait 160 kafatası üzerinde çalışma yaptı. Uzm. Dr. Aksu, elmacık kemiği üzerinde içinden yüz bölgesine giden ve buradaki duyuyu sağlayan bir sinirin geçtiği ‘foromen zygomatikofasyale’ (elmacık kemiği deliği) ile ilgili çalışmasında tıp litaratürlerini şaşırtan bir sonuca ulaştı. Aksu şunları söyledi:
  “Yapılan diğer çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada, tıp literatüründe en fazla 4 olarak bildirilen delik, ilk kez iki ayrı kafatasında 5 olarak bulundu. Göz çukurunun dış duvarında ve endoskopik derin yüz germe operasyonlarında elmacık kemiği deliği çok önemli bir nokta sayılıyor. Buradan çıkan aynı adlı sinirin operasyon sırasında sıkışması ya da yaralanması, sonradan çok zor geçebilen yüz ağrılarına neden olmakta. Kozmetik, tümöral veya damarsal lezyonlara yönelik cerrahi operasyonlarda, bu bölge sinir ve damar yaralanmaları açısından kritik olma özelliğini koruyor. Bu bölgede yapılan her çalışma, hastaların cerrahi sonrası yaşayacağı sıkıntıları hiç yaşamama ya da azaltma açısından önem arz ediyor.”

  Uzm. Dr. Aksu, literatürde elmacık kemiği deliğinin hiç olmadığı, ya da 1-2 en fazla 4 delik olarak yer aldığını vurguladı. 5'inci deliğin ilk kez saptandığını vurgulayan Aksu, “Bu deliklerin sayısı yüz cerrahları açısından çok önemli. Bugüne kadar operasyonlar elmacık kemiğinde en fazla 4 delik bilinerek yapılıyordu. Bu yenilik, cerrahların operasyonlarındaki başarıyı artıracağı gibi hastaların operasyon sonrası ağrı şikayetlerinin de olmamasını, daha az olmasını sağlayacak” dedi.

  Uzm. Dr. Aksu, ‘Location and Incidence of the Zygomaticofacial Foramen: An Anatomic Study’ başlıklı çalışmasını Amerikan Klinik Anatomistler Birliği'nin (AACA) yayın organı ‘Clinical Anatomy’ dergisine gönderdiğini ve derginin 2009 Mayıs sayısında yayınlandığını söyledi. Anatomi bilim alanında otorite sayılan Dr. Keith L. Moore adına, her yıl dergide yayınlanmış en iyi makalenin yazarına ‘Keith ve Marion Moore Blue Box’ ödülü verdiğini belirten Uzm. Dr. Aksu, “Birlik, bu yıl bu ödüle beni aday gösterdiğini bildirdi. Yüzlerce makale arasından seçilip üstelik Birlik tarafından aday gösterilmek büyük onur. Önceki yıl bu ödülü Yale Üniversitesi'nden bir araştırmacı aldı. Bu ödül aday gösterilmek bile onur verici, çok sevinçliyim” diye konuştu.

  Uzm. Dr. Aksu, ödülün kazanan adaya 15 Şubat 2010 tarihinde Birliğin yıllık toplantısında verileceğini kaydetti.