1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Elektronik aletleri şarj eden biyonik sutyen


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus
  Zıplayan göğüslerin enerjisini kullanarak iPod’unuzu şarj edebilir misiniz?

  [​IMG]
  Bu cihaz, dikey eksen üzerindeki hareketi elektrik enerjisine çeviriyor. O yüzden daha büyük göğüsler daha fazla enerji demek.

  Adrienne So’nun aklına gelen bu fikir onu biyonik sutyen tasarlamaya yöneltmiş.

  Sportif faaliyetleri seven bir kadın olarak çok erken yaşlardan beri göğüslerinin çıkardığı ‘fiziksel’ sorunlarla uğraşmak zorunda kaldığını söyleyen Adrienne So, bir gün otobüsle işyerine giderken aklına gelen bu fikir üzerine ufak bir araştırma yapmış.

  Bu araştırma sonucunda ise eskiden Oregon State Üniversitesi’nde hareket bilim profesörü olarak çalışmış olan şimdilerde ise Nike için ‘spor yaparken takılacak sutyen’ tasarımlarıyla uğraşan LaJean Lawson’a ulaşan Adrienne So aklına gelen fikirle yeni bir tasarım için ilham kaynağı olmuş.

  Spor yapmakta olan bir kadının göğüslerinin üç farklı eksende hareket ettiğini söyleyen Lawson, Georgia Teknik Üniversitesi’nden Profesör Zhong ile temasa geçerek ‘göğüs hareketlerini elektrik enerjisine çevirecek’ bir kumaş yaratmanın yollarını araştırmaya koyulmuş. Ve işte sonuç karşınızda!

  Biraz kalınca bir kumaş bu. Nanoteknoloji sayesinde insan saçından daha ince kablolar var kumaşın içinde. Ancak bu sutyenin yıkanması biraz sorun yaratacak gibi görünüyor çünkü kumaş dokusu içindeki tellerin birbirleri arasındaki mesafenin korunması şart. Ancak otomatik çamaşır makinasında gerçekleşen bir yıkama doku içindeki tellerin durumunu bozabilir.

  Peki elektrik tellerinin yer aldığı tabakayı deriye temas eden kısımdan ayrı tutacak bir tabakalaşma yaratılabilir mi? Böylece sutyenin yıkanabilir kısmı, elektrik üreten kısımdan ayrılarak yıkanabilir.
   
 2. Wrestler

  Wrestler olduser

  Kayıt:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  962
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  oba:D
  super ya
   
 3. O.o

  O.o rank8

  Kayıt:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  125
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Sabahları koşuya çıkarken giyin yanınıza 3 5 sarj edilecek alet alın sonra sallayın ^^