(CNNTURK.COM) -- Futbol tarihinin en büyük golcüleri arasında gösterilen Ronaldo, 18 yıllık kariyerini noktalama kararı aldı.

FIFA tarafından üç kez dünyada yılın oyuncusu seçilen Brezilyalı yıldız, Estado de Sao Paulo gazetesine yaptığı açıklamada, artık fiziksel olarak tükendiğini ve yeşil sahalara veda etme zamanının geldiğini söyledi.

34 yaşındaki yıldız, "daha fazla dayanamıyorum. İstiyorum ama olmuyor. Maç içinde düşündüğümü yapamıyorum. Artık zamanı geldi ama bu zamana kadar futbol hayatım çok güzel geçti" dedi.

Corinthians'ın geçtiğimiz günlerde Copa Libertadores'a veda ettiği maçın ardından taraftarlardan büyük tepki alan Ronaldo, parlak kariyerinde dünyanın en büyük takımlarında oynadı ve Brezilya ile iki Dünya Kupası şampiyonluğu yaşadı.

Üç Dünya Kupası'nda toplam 15 kez fileleri havalandırarak organizasyon tarihinin en golcü ismi olan Ronaldo, 2008'in Aralık ayından bu yana Corinthians'ta top koşturuyordu.

17 yaşında Cruzeiro'dan PSV Eindhoven'a transfer olduktan sonra Barcelona, Real Madrid, Inter Milan ve Milan'da forma giyen "Fenomen" lakaplı yıldız, Zinedine Zidane ile birlikte futbol tarihinde üç kez dünyada yılın oyuncusu seçilen iki isimden biri.

Kulüp takımlarında 515 resmi maçta 352 gol atarak inanılması zor bir istatistik yakalayan Ronaldo, Brezilya milli takımında 97 maçta 62 gol kaydetti.

Daha 20 yaşındayken dünyada yılın oyuncusu seçilen ve bu ödülü kazanan en genç futbolcu unvanını alan Ronaldo, kariyerini tehdit eden diz sakatlıklarına rağmen her defasında futbola döndü ve ismini tüm zamanların en iyi futbolcuları arasına yazdırmayı başardı.​

Fotoğraflar ile Ronaldo'nun kariyerini görmek için alttaki linke tıklayınız

http://www.cnnturk.com/2011/spor/futbol/02/14/fenomen.ronaldo.futbolu.birakiyor/606782.1/index.html

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
maradona > ronaldo > c.ronaldo > messi

bu sıralamanın ötesini tanımam 8)

Yukarı Alt