Ekran Kartı Bakımını Yapabilirsiniz

Ekran Kartları 2-3 yılda bir iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle fanlı ekran kartlarının soğutucu metali (heatsink) aşırı tozlandığında yeterli soğutma sağlanamaz.Hararet başlar.Hem kasa içi sıcaklığı yükselir, hemde ekran kartı işlemcisinin sıcaklığı yükselir.

Sıcaklık değerleri limitlerin üstüne çıktığında ekran kartında teklemeler başlar.Görüntü bozuklukları, mavi ekran hataları, durup dururken oyundan çıkmalar,yeniden başlatmalar…

Eğer siz bu uyarıları dikkate alamayıp,gerekli bakımı yapmadan kullanmaya devam ettiğinizde görüntüde çizgiler, mozayikler oluşmaya başlar, veya görüntü tamamen gider.

İşte o an bir ekran kartı daha tarihe karışacak, bedeni burada kalsa bile ruhu ülkemizden ayrılıp uzakdoğu yollarını tutacaktır.

Eğer bu kaderi değiştirmek isterseniz aşağıdaki bakımları yapmanız gerekiyor:

1- Bilgisayarı kapatıp fişi çekin…
2- Kasanın sol yan kapağını bir yıldız tornavida ile sökün.
3- Ekran kartından monitöre giden veri kablosunu kasadan sökün.
4- Ekran kartını kasaya bağlayan tek vidayı sökün.
5- Kartın diğer ucunda bir tırnak var onu açın.
6- Kartı yavaşça çekerek çıkartın.
7- Fan güç kablosunu söketinden çıkarın.
8- Fanı ve soğutucu elemanı karta bağlayan iki adet ok şeklinde yaylı plastik çivi vardır.
Bunun arka taraftaki üçgen şeklindeki ucunu iki tırnağınızla daraltıp, girdiği delikten geriye doğru çıkmasını sağlayın.
9- Fan ve soğutucu metali ekran kartından ayırın.
10- Fanı soğutucu metale bağlayan üç adet vidayı sökün.
11- Soğutucu metali sıcak su ile temizleyip kurulayın.
12- Fana kuvvetlice üfleyerek tozlarını alın.Fan kanatlarını ve gövdesini kulak temizleme pamuğu v.b. gibi bir şey ile ıslatmadan temizleyin.
13- Fanın arka tarafındaki etiketi kaldırıp fan mili yatağına birkaç damla yağ damlatın.
14- Ekran kartı gövdesini ufak yağlı boya fırçası gibi bir fırça ile ıslatmadan temizleyin.
15- Fan soğutucu metalinin altında, ekran kartı işlemcisi vardır.Bunun üzerini hazır ıslak mendil gibi bir şey ile temizleyin.
16- Fanı soğutucu metal üzerindeki yerine takın.
17- Elektronik-Bilgisayar malzeme satıcılarından temin edeceğiniz “soğutma macunu” denilen malzemeyi temin ederek işlemci üzerine bir miktar (1 mm.kalınlık yeterli) sürün.
18- Fan ve soğutucu metali macunladığınız yerin üzerine, karta takın.Fan güç kablosunu takın.
19- Ekran kartını kasadaki yerine takın, tutucu tırnak oturmuş ise vidasını takın.
20- Kasa kapağını takın.
21- Monitörden gelen veri kablosunu takın. Bilgisayarın fişini takarak açabilirsiniz.
22- Kolay gelsin, güle güle kullanın.
:wink1:

Saygılarımla...

exl2014-logo1.png

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Daha alalı 1 yıl olmadı pc'yi :D + Kasanın sol kapağı açık , dolayısıyla içerde hararet yok ... Hele kışın :P
Yine de bir ara dediklerini yapayım ^^
Sağol bu güzel bilgiler için

Vay be çok sağolun şaşırdım bu siteye git gide bağlanmaya başladım ben gerçi bunu yapıyordum da şimdi daha iyi öğrendim diyebilirim çok teşekkürler . İyiki extraloob luyum :lol:

bende hava basıcı var kasanin içindeki tozlari dişari üfüttürüyorum :D termemiz oluyor şu bilgisayarcılarda kullanılanlardan kasa içini temizlemek için gayet güzel :D

Polgara demiş ki:
Daha alalı 1 yıl olmadı pc'yi :D + Kasanın sol kapağı açık , dolayısıyla içerde hararet yok ... Hele kışın :P
Yine de bir ara dediklerini yapayım ^^
Sağol bu güzel bilgiler için
kasanın kapagını surkLi acık tutma.. ıcerde 1 hava srkılasyonu olması gerekir...
sen suanda kapak acık sekılde hava aldıgını dusunuyorusun ama yanlıs bır dusunce... kapagı kapaT hemen :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Topic bencede cook yararLı ... eline sagLık....

Değişik Bir Şey :) bi yere not almamız lazım hehe güzel bilgiler sağol

Güzel bilgiler ben hepsini yaptım ama sürekli ??? hatası alıyorum .Yani oyuna ilk girdiğimde sadece şehirdeki işlrimi yapıyorum yani beni o hatadan dolayı oyundan atmasını bekliyorum attıktan sonra bilgisayar acık kaldığı sürede bir daha atmıyor sonra ki gün hikaye aynı ne yapoabilirim Güncelleştirme yi indirince de Görüntü kalıtesi falan düşüyor 640x480 den yukarı çıkmıyor :D :D Atı Radeon x300 kullanıyorum :P

daha detaylı açıklarsan süper olrdu dediğin belirtiler bndede var ekranda donmalar yeniden başlatmalar vb. ama mesela ekran kartından monitöre giden veri kablosu falan demişsin ama hngi kablo bn pek bilmiorum bunları açıklarsanız sevinirim

Yukarı Alt