Ekran karşısında saatlerini harcayanlara Amerikan Üniversitesi'nin Kardiyoloji bölümünden kötü haber var. Yapılan araştırmanın gösterdiğine göre; günde 4 ya da daha fazla saat ekran başında oturan kişilerin kalp krizi geçirme ihtimali yüzde 113 artıyor. Bu artmayla beraber diğer insanlara göre hayata veda etme ihtimalleri de yüzde 50 fazlalaşıyor.

4 yıl süren araştırmada 4.500 İskoçyalı yetişkin incelenmiş. Ekran başında geçirdikleri vakitler sorulup 4 yıl boyunca sağlık kontrollerinden geçen katılımcılar için 4 yıl sonra bu sonuçlara varılmış. Tabii ki ekran başında vakit geçirmek denilince yalnızca bilgisayar değil buna televizyon da dahil.

Araştırma ekibinin lideri Emmanuel Stamatakis, sorunların aslında oturmayla da ilgili olabileceğine dikkat çekiyor. Stamatakis bunun önüne geçilebilmek için yapılan egzersizlerin de, uzun süreli ekran başında oturmanın verdiği zararı yok sayamayacağına dikkat çekiyor.

O zaman benim çoktan öteki dünyayı boylamam gerekiyordu, günde 6 saatten az oturmuyorum bu pc başında.

Neoptolemos demiş ki:
O zaman benim çoktan öteki dünyayı boylamam gerekiyordu, günde 6 saatten az oturmuyorum bu pc başında.
Sen öteki dünyayı boylamış olsaydın, ben orda çoktan moderatör olurdum günde en az 10 saat pc başındayım. Okul daki bölümümde bilgisayar..

Yukarı Alt