1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Ekonomi | Tekel Eylemi Devam Edecek


 1. [GM] Essence

  [GM] Essence Öğretiyorum

  Kayıt:
  23 Haziran 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Tekel işçileri, 23 gündür süren eylemlerinin geleceğini belirlemek amacıyla Tek Gıda-İş Sendikası'nın aldığı referandum kararı doğrultusunda, dün 21 ildeki iş yerlerinde sandığa gitti.

  Sandıklardan, büyük ölçüde "Eyleme devam" kararı çıktı. Kullanılan 8 bin 180 geçerli oydan 8 bin 150'si eyleme devam yönünde oldu. Referanduma katılan 30 işçi ise eylemin sonlandırılmasını istedi. Eylemin merkezi Türk-iş Genel Merkezi'ndeki sandıklarda kullanılan bin 282 işçinin tamamı, eylemin devam ettirilmesini istedi. ÖDP'li bir grup ise AK Parti Ankara İl Başkanlığı'na siyah çelenk bırakarak, yapılan son zamları protesto etti.

  2001'deki Tekel eylemi başkaydı

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün CHP lideri Deniz Baykal'ın kendisiyle ilgili yaptığı "Arınç da 2001'de Tekel işçilerine destek vermişti" sözlerine yanıt verdi. Arınç, "Sayın Baykal buyurdular ki 'Bülent Arınç 2001 yılında grup başkanvekiliyken Tekel işçileriyle ilgili bir toplantıya katılmıştı. Oradada 'Mücadelenizde ben de varım. Gerekirse size gelecek taşlar bana gelsin' demişim. O zaman ki siyasi görüşüm tütün ziraatını tamamen imkansız hale getirecek böyle bir yasaya karşı çıkmaktı. O zamanki sözlerimin arkasındayım" dedi.

  Baykal: 4-C geçici işçi içindi

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bülent Arınç'ın "4-C'yi biz bulmadık, daha önce vardı" sözlerine yanıt verdi ve "Doğru, onlardan önce de vardı. Ancak, bu madde TÜİK'in anket çalışmalarında yer alan üniversite öğrencileri gibi sadece geçici işçiler için kullanılıyordu. AKP 4-C'yi 3 Mayıs 2004 tarihli Bakanlar Kurulu kararnamesiyle özelleştirilmiş ve özelleştirilecek işyerlerindeki işçiler için uygulama kararı aldı" diye konuştu.