1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Eğlencesine kazdı, hazine buldu


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Birçok kişinin hayalini süsleyen olay, David Booth'un başına geldi. Hem de ilk seferinde!

  Amatör hazine avcusu 35 yaşındaki David Booth, bir metal dedektörü satın alıp eğlence olsun diye çıktığı ilk hazine avında köşeyi döndü.

  İnternetten yaklaşık 400 dolara bir dedektör satın alan Booth, siparişi eline ulaştıktan beş gün sonra Stirlingshire'de bir arazide hazine avına çıktı.

  Sadece birkaç adım sonra, hayal bile edemeyeceği bir hazineyi buldu. 1.6 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen hazine, daha önce İngiltere'de hiç rastlanmamış türden, Akdeniz ustalığının izlerini taşıyan, neredeyse mükemmel durumdaki üç kolye ya da gerdanlıktan oluşuyordu.

  Arkeolojiyle ilgili herhangi bir çalışma yapmadığını, ama burada bazı tarihi alanlar bulunduğunu bildiğini söyleyen Booth, arazinin sahibinden arama izni alınca işe koyulmuş.

  Demir Çağı'ndan kaldığı sanılan altın parçaların, İskoçya'nın bu çağa ait en büyük arkeolojik bulgusu olduğu sanılıyor.

  İskoç Arkeolojik Bulgular Ödeneği Kurumu, şu anda parçaların değerlerini belirliyor ve Booth da parçalar için piyasa değerine göre para alacak.

  Booth, "Ne kadar edeceğini bilmiyorum. İnsanlar bir milyon sterlinden bahsediyor ve bu iyi olurdu. Ama Carolyn (eşi) şubatta ilk çocuğumuzu dünyaya getirecek ve sadece Ford Focus'un taksitlerini ödemek bile güzel olurdu" diye konuştu.