Kayıt
19 Mayıs 2008
Mesajlar
51
Beğeniler
0
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ile Talim Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı Yönetmeliğinde değişikliğe gitti.Yeni düzenlemede, ders kitaplarının taşıması gereken nitelikler değiştirildi. Artık ders kitapları hazırlanırken, “Atatürk ilke ve inkılaplarına; laik, sosyal, hukuk devletine uygun olma” kriteri aranmayacak.
hürriyet.com.tr'de yer alan habere göre; Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ile Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Yönetmeliği dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Düzenlemede öne çıkan değişiklikler şöyle:
Yönetmelikte ders kitaplarının hangi usullere göre hazırlanacağına ilişkin hükümden, “Ders kitapları, ‘Atatürk inkılap ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasa’nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek’ hükmüne ve Türk milli eğitiminin temel ilkelerine uygun olarak hazırlanır” ifadesi çıkarıldı.
Ayrıca yönetmelikte “ders kitaplarının nitelikleri” bölümünden, “Öğretim programlarında belirtilen Atatürk ilke ve inkılapları ile ilgili kazanımları içerir”ifadesi de çıkarıldı.
HARİTALAR GİTTİ
Yeni yönetmelikle ders kitaplarının arka sayfalarında yer alan haritalara da ayar geldi. Türkçe, Dil ve Anlatım ile Türk Edebiyatı kitaplarındaki “Türkiye haritaları” ile Türkçe, Dil ve Anlatım ile Türk Edebiyatı kitaplarından, “Türk dünyası haritaları” kaldırıldı. Bakanlığa gönderilen taslak kitap metinlerinin incelenmesi görevi de, “panel” adı altında oluşturulacak komisyonlara verildi. Bu komisyonlarda alan uzmanı ve öğretmenlerden oluşan “panelistler” görev yapacak.
ÜYE SAYISI 10'A ÇIKTI
TTK, başkan ve 10 kurul üyesinden oluşacak. Kurul başkanı ve üyeleri; eğitim sisteminin tüm kademelerini temsil edecek nitelikte, en az 4 yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş, eğitim alanında yaptığı çalışma ve yayınlarla öne çıkmış, eğitim ile ilgili alanlardaki öğretim üyeleri, en az 10 yıl süreyle öğretmenlik veya okul yöneticiliği yapmış olanlar ile kamu görevlileri arasından seçilecek. Mevcut TTK yönetimi 8 üye ve 1 başkandan oluşuyor.
Fatih Projesi kapsamında öğrencilerin dijital ortamda kullanacağı materyalleri kapsayan Z- kitaplarla ilgili kriterler de yeni yönetmelikte belirlendi. Buna göre z- kitapların, “kazanımları destekleyici nitelikte ve temel tasarım ilkelerine uygun olarak hazırlanması” öngörüldü.


Kaynak : http://www.internethaber.com/ders-kitap ... m#ixzz26XU
SİZLERDEN BİR İSTEĞİM OLACAK FORUMUN ANA SAYFASINA BİR ATATÜRK RESMİ KOYMANIZI İSTEYECEGİM(LOGONUN YANINA KÜÇÜK BİR TANEDE OLABİLİR)UNUTTURMAYA ÇALIŞANLARA KARŞI UNUTMADIĞIMIZI GÖSTERMEK İÇİN SİMDİDEN İLGİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜRLER
 
Kayıt
10 Temmuz 2012
Mesajlar
157
Beğeniler
0
lütfen bilinçlenelim artık. Oylarımızı adam gibi birine verelim. Ülkenin düştüğü duruma bak yemin ediyorum ağlamak geliyor içimden :((
 

Toxic

CG
Kayıt
12 Mayıs 2009
Mesajlar
735
Beğeniler
1
Şehir
Tokyo
Takımı
Galatasaray
Seneye daha beter olacak.neredeyse ilkokulluların bile okul üniformaları türbanlı olacak :/
 
Kayıt
22 Eylül 2010
Mesajlar
3.852
Beğeniler
33
Şehir
Antalya
Din adıyla siyaset yapıp avrupa yalakası bir yönetime sahip olursak hey gidi hey.
 
Yukarı Alt