1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Ege Denizi'nde gemi kazası


 1. Hyperion

  Hyperion rank8

  Kayıt:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.482
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrencilik
  Şehir:
  bütün dünya :D
  ÇANAKKALE Boğaz geçişini tamamladıktan sonra, Bozcaada'nın 12.7 mil güney batısında Alman bayraklı `Renate Schulte' isimli geminin çarpmasıyla hasar alan Malta bayraklı `Martı Princess' adlı geminin 18 kişilik mürettebatından 7´si Filipinli, 4´ü Türk 11 gemici tahliye edildi. Mürettebat Kepez Limanı´na getirilirken, batma tehlikesi bulunmadığı belirtilen gemilerden, deniz kirliliği yaratacak bir sızıntının da olmadığı rapor edildi.

  Hereke limanından, Fransa'ya dökme çimento taşıyan Malta bayraklı `Martı Princess' isimli gemi Çanakkale Boğaz geçişini 19.35'de tamamladıktan sonra, Ege denizinin Uluslararası sularında seyretmeye başladı. Saatler 22.10'u gösterirken, Bozcaada'nın 12.7 mil güney batısında, Malta gemisinin rotasına girdiği belirtilen Alman bayraklı `Renate Schulte' manevra yapmasına karşın, Türk mürettebatı bulunan Malta bayraklı `Martı Princess' isimli gemiye İskele (sol kısmı) baş omuzluk denilen burun kısmından çarptı. Kaza sırasında Alman gemisinin burun kısmı, Martı Princess´ın birinci ambarına kadar girdi. Çarpışmanın etkisiyle, Malta bayraklı gemi sancak tarafından 3 derece yattı.

  Yapılan yardım çağrısı üzerine talisiye botları `Kıyı Emniyeti-2' ve `Kıyı Emniyeti-6' ile `Kurtarma-2' römorkörü ve `Sahil Güvenlik-16' botu kaza bölgesine ulaştı. Saatlerdir, kazazede gemilere refakat eden Kıyı Emniyeti talisiye botları ve römorkör, gemi kaptanlarının herhangi bir yardım talebinde bulunmadığını rapor etti. Her iki gemi de, römorköre çeki işlemi yaptırmak için bir istek bildirmedi.

  Saat 05.45 sıralarında ise `Kıyı Emniyeti-2' isimli talisiye botu, büyük bölümü Türk olduğu belirtilen mürettebatı tahliye etmek istedi. Bunun ardından, 18 personeli bulunan Martı Princess isimli gemiden, 7´si Filipinli 4´ü Türk 11 kişi, yanaşan Kıyı Emniyeti-2 isimili talisiye botuna alındı. Gemiden alınan mürettebat saat 07.50 sıralarında Çanakkale´nin Kepez Limanı´na getirildi. Limandaki Deniz Polisi Şubesi´nce, henüz ismi açıklanmayan gemi mürettebatının ifadelerinin alınmasına başlandı.

  SIZINTI OLMADIĞI BİLDİRİLDİ

  Gece meydana gelen kazanın ardından gemilerin çarpışma noktasına ilk varan `Kıyı Emniyeti-2' talisiye botu, deniz yüzeyinde bir sızıntı tespit etmişti. Ancak, gemilerin aldığı önlemlerin ardından, denize sızıntının kesildiği, günün aydınlanması ile netlik kazındı. Kaza bölgesinde saatlerdir her iki gemiye refakat eden talisiye botları `Kıyı Emniyeti-2' ve `Kıyı Emniyeti-6' ile `Kurtarma-2' römorkörü ve `Sahil Güvenlik-16' botu, havanın aydınlanmasının ardından, deniz yüzeyinde ilk tespit edildiği gibi bir sızıntı belirlemediklerini rapor etti.

  YARALI VE CAN KAYBI YOK

  İçinde 17 Alman uyruklu mürettebatı bulunan 14 bin 619 grostonluk, 166 metre boyundaki Alman bayraklı konteyner gemisi `Renate Schulte' ile 18 Türk mürettebatı bulunan `Martı Princess' isimli 128 metre boyundaki 6 bin 180 grostonluk Malta bayraklı kuru yük gemisinin kaptanları, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü yetkililerine kaza sırasında herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığını, her iki geminin de batma tehlikesi bulunmadığını bildirdi. Kazazede iki geminin kaptanı da halen bir yardım talebinde bulunmadı.