1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Efsane geri döndü '' Lara Croft''


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Efsane geri döndü

  Hem de öyle bir döndü ki... Lara Croft, son oyunundaki yeniliklerle sizi çok şaşırtacak


  [​IMG]

  Belki alıştığınız Tomb Raider deneyimlerinden biraz farklı olacak ama Lara Croft and the Guardian of Light'ı (Işığın Koruyucusu) sakın kaçırmayın derim. Şu an 15 dolara indirebilen oyun kesinlikle fiyatının hakkını veriyor ve sadece hayranlarını değil yeni oyuncuları da kendine bağlıyor.

  Şimdilik sadece Microsoft Xbox Live Arcade üzerinden Xbox 360 için sunulan oyun 28 Eylül'den itibaren Steam networkten PS3 ve PC'ler içinde indirilebilir olacak.
  Daha kapsamlı bir deneyim için izometrik görüntünün kullanıldığı yeni versiyon, eski Tomb Raider'ların aksine üçüncü bir kişi başkasının omuzunun üzerinden bakıyormuşçasına değil de bağımsız, kuş bakışı ve yukarı aşağı hareket edebilen şekilde oyuna hakim olmanızı sağlıyor.

  Daha da önemlisi Guardian of Light ilk çoklu oyuncu (multiplayer) deneyimi sunan Tomb Raider özelliğine sahip. Eylülden itibaren indirelebilecek olan bir güncelleme ile iki arkadaş yanyana birlikte görevi yerine getirmeye çalışacak.

  Oyunun hikayesi Aztec mitolojisine atfen yapılandırılmış. Aztec mitolojisinde Yucatan bölgesinde Işığın Koruyucusu (Guardian of Light) tanrı Totec, onun müridi insanlar ile Karanlığın Muhafızı (Keeper of Darkness) tanrı Xolotl ve onun şeytani yaratıklardan oluşan ordusu arasında çok kanlı bir şavaş olmuş. Efsaneye göre Xolotl esas gücünü duman Aynası'ndan (Mirror of Smoke) alıyor ve bu büyülü araç sayesinde istediği kişi veya varlığı etkileyip ona Cehennem'den gelen çok büyük korkular yaşatarak mahvediyor. Savaşta Totec'in tüm ordusu kıyıma uğruyor ve o tek başına kalıyor. Totec bir şekilde büyülü duman aynası'nı ters yönde kullanmayı başarıyor ve Xolotl'u onun içine hapsediyor. Bu zaferden sonra Totec'in soyundan gelenler yüzyıllar boyunca onun kurduğu güçlü bir imparatorluğun keyifini çıkartıyorlar, ta ki deniz ötesinden gelen İspanyol koloniciler yurtlarını işgal edene kadar. Totec'in imparatorluğu ile birlikte büyülü Duman Aynası da yok oluyor ve kimse onun nerede olduğunu bilmiyor ve pek çok kişi için o gerçek dışı bir efsane haline geliyor.

  Oyun Lara Croft'un kayıp Temple of Light'ı (Işık Tapınağı) keşfetmesiyle başlıyor. Temple of Light yukarıda anlattığım Aztec efsanesindeki, çok büyük güce sahip olan antik Mirror of Smoke'un (Duman Aynası) ebedi dinlenme yeri. Lara Corft tam bu büyülü aynaya yöneldiğinde bir hırsızlık çetesi tarafından pusuya düşürülüyor ve olaylar esnasında çete istem dışı şekilde ayna içine hapsedilmiş olan şeytani tanrı Xolotl'u serbest bırakıyor. Lara, Xolotl'un izini sürüp yakalamak ve aynaya geri hapsetmek için bu olaylar yüzünden uyanan Işığın Koruyucusu tanrı Totec'ten yardım alıyor.


  Tek oyunculu versiyonda siz Lara Croft olup, bir çok gizli tehlikelerle dolu dehlizlerde, mezarlarda ilerlemeye çalışıp, canavarlara ve kötülere karşı mücadele edip bir yandan da kilitli odalara erişebilmek gibi bulmacaları çözmeye çalışıyorsunuz.

  İki oyunculu versiyonda ise bir kişi Lara Croft olurken diğer tanrı Totec karakterine bürünüyor. Bir yandan birlikte aynı hedef için mücadele ederken (Xolotl'u bulup yenmek) öte yandan da birbirinizle yarışıp daha fazla puan almaya çalışıyorsunuz.

  Son söz olarak iki kişilik versiyonunu büyük bir heyecanla beklediğim bu oyunu yapan Crystal Dynamics'e teşekkür etmek istiyorum.
   
 2. Cobalt

  Cobalt rank8

  Kayıt:
  7 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.500
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  X:-3776 Y:1013

  * GameCritics - 10 üzerinden 9
  * Planet Xbox 360 - 10 üzerinden 9.2
  * Official Xbox Magazine UK - 10 üzerinden 9
  * Console Monster - 100 üzerinden 90
  * Official Xbox Magazine 10 üzerinden 8.5
  * Giant Bomb - 5 üzerinden 4
  * play.tm - 100 üzerinden 93
  * GamerNode - 5 üzerinden 4
  * Mygamer - 10 üzerinden 8.8
  * GameSpot - 10 üzerinden 8.5
  * IGN - 10 üzerinden 8.5

  kırmış geçirmiş ortalığı puanlara baksanıza makara:
   
 3. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  :buddha: