Efes'te deprem
Euroleague'de yarın Partizan ile deplasmanda karşılaşacak olan Efes Pilsen'de, ABD'li Nicholas, Woods, Wright ve Hutson güvenlik gerekçesiyle Sırbistan'a gitmedi. Lacivert-beyazlı kulübün genel menajeri Engin Özerhun, "Bu 4 oyuncu bundan sonra kesinlikle Efes Pilsen forması giymeyecekler" diye konuştu
- Resim Silinmiş.
Sırbistan'ın Partizan Igokea takımıyla yarın yapacağı maç için Belgrad'a giden Efes Pilsen'de, ABD'li 4 oyuncu Nicholas, Woods, Wright ve Hutson'un İstanbul'da kalması şok etkisi yarattı. Lacivert-beyazlı takım Partizan karşısında 8 kişiyle mücadele edecek.
Efes Pilsen Basketbol Takımı Genel Menajeri Engin Özerhun yaptığı açıklamada, ''ABD hükümeti, Sırbistan'a ABD vatandaşlarının seyahat etmesinin sakıncalı olduğunu bildirmiş. Buna saygı duyuyorum. Ama öte yandan Sırbistan hükümetinin Türk Büyükelçiliği'ne verdiği garanti var'' diye konuştu.
Sırbistan'a gitmeyen ABD'li oyuncuların bundan sonra Efes Pilsen forması giymeyeceğini ifade eden Özerhun, ''4 Nisan'a kadar yabancı oyuncu transfer hakkımız var. Bakacağız, bulabilirsek alacağız'' dedi.
Bu arada, uçaktan indikten sonra pasaport kontrolünden geçmeden oyuncular ve teknik heyete bir konuşma yapan Özerhun, durumu anlatıp gelen oyunculara teşekkür etti.
BLATT: ÖNEMLİ OLAN BURADAKİ OYUNCULAR
Efes Pilsen Antrenörü David Blatt ise, 4 ABD'li oyuncunun Belgrad'a gitmemeleriyle ilgili olarak, ''Bana göre şu an şahıslar değil, Efes Pilsen önemli. Beni ilgilendiren de buraya gelen oyuncular ve onların burada olmaları'' dedi.
Belgrad'a gitmeyen oyuncuların durumu iyi değerlendiremediğini kaydeden Blatt, ''Neler olup bittiğini anlayamadılar, garanti verildiğini kavrayamadılar. Buradaki oyuncularla kazanmaya çalışacağız. Yapmamız gereken buna konsantre olmak. Sonra neler olacağını hep birlikte göreceğiz'' diye konuştu.
POLİS KORUMASINDA OTELE GİTTİLER
Öte yandan Efes Pilsen kafilesi, Belgrad'ta havalimanında Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri tarafından karşılandı. Kafiledekiler bagajlarını aldıktan sonra toplu bir şekilde polislerin eşliğinde kendilerini bekleyen otobüse bindi.
Kafileyi taşıyan otobüs, 4 polis minibüsü ve 1 polis otosunun eşliğinde havalimanından ayrılarak, şehrin dışında bulunan President Otel'e geldi. Otobüsün geçtiği yollarda güvenlik önlemleri alındığı, polislerin kafilenin geçtiği bölgelerde yolları kestiği gözlendi. Otele yerleşen teknik heyet ve oyuncular, odalarında dinlenmeye çekildi.
ERMAL: ARKADAŞLARIMIN TERCİHİNE SAYGI DUYUYORUM
Efes Pilsen'in Arnavut kökenli Türk oyuncusu Ermal Kurtoğlu, güvenlik gerekçesiyle Belgrad'a gelmeyen 4 ABD'li takım arkadaşının kişisel tercihlerine saygı duyduğunu söyledi.
Ermal Kurtoğlu, 4 ABD'li oyuncunun ABD konsolosluğundan aldıkları uyarı üzerine gelmemeyi uygun gördüklerini ifade ederek, ''Onlara karşı kesinlikle söyleyecek bir şeyim yok. Onların tercihidir. Fakat herkes kendi aldığı kararların arkasından doğabilecek olaylara katlanmalı'' dedi.
Gelmeyen arkadaşlarının gerekçelerinin önemli olduğunu vurgulayan Ermal, ''Onlar benim takım arkadaşlarım. Hepsi birey olarak iyi insanlar. Gelmemeleri için çok önemli bir gerekçe var. Kendilerini güvende hissetmediler. Arnavutluk hükümetinin de vatandaşları için uyarısı var, ama ben şanslıyım. Çünkü iki pasaportum var. Türk Büyükelçiliği'nin vermiş olduğu güvence benim için yeterli oldu ve geldim. Ayrıca bizimle gelen ABD'liler Penn ve Gregory'i de kutluyorum. Burada olmaları, böyle bir karar almaları zordu. Biz Efes Pilsen takımı oyuncularıyız. Buraya 8 kişi olmamıza rağmen kazanmaya geldik'' şeklinde konuştu.
ABD'li Kenny Gregory ise gelmeyen 4 arkadaşının kendi tercihleri olduğunu belirterek, ''Onların kararlarına saygı duyuyorum. Sonuçta bir tedirginlik vardı. Ancak ben gelmeyi tercih ettim'' diye konuştu.
MUSTAFA ABİ: TAKIM OLARAK HAREKET ETMELİYDİK
Takım kaptanı Mustafa Abi de 4 ABD'li oyuncunun kendi ülkelerinin onlara bildirdiği bilgiler doğrultusunda güvende olmadıklarını düşündükleri için gelmediklerini söyledi.
Mustafa, gelmeyen ABD'lilerin kişisel tercihlerini yaptıklarını kaydederek, ''Kişisel tercih ama takım olarak hareket etmemiz lazımdı. Hiçbirinin karakterine, insanlığına diyeceğimiz bir şey yok, ama sonuçta biz burada yalnız kalmış olduk'' şeklinde konuştu.- Resim Silinmiş.
4 ABD'li oyuncunun gelmeyeceğini son anda uçakta öğrendiklerini belirten Mustafa, ''Sonuçta biz 8 kişi geldik. ABD'li iki akadaşımız da geldi. Onlara da teşekkür ediyoruz. Sırbistan hükümetinin ve Türk Büyükelçiliği'nin verdiği garantiyle onlar da kendi kişisel tercihlerini gelmek yönünde kullandılar. Ermal da riskli bir durumdaydı. Sonuç olarak 4 kişi eksiğiz, ama kazanmaya geldik'' diye konuştu.
Mustafa Abi, genel menajer Engin Özerhun'un uçaktan iner inmez kendileriyle yaptığı toplantıda, Belgrad'a geldikleri için teşekkür ettiğini anlatarak, ''Engin Özerhun, Efes Pilsen kulübünün adının çok önemli olduğunu, çok köklü bir camia olduğunu söyledi. Buraya gelen arkadaşlara, özellikle iki ABD'li oyuncumuza teşekkür etti. 'Kazanmak ya da kaybetmek önemli değil, önemli olan Efes Pilsen adına yakışır bir şekilde mücadele etmek' dedi. Türk oyuncularda da tabii ki gerginlik var ama diğer arkadaşlar kadar yok. Verilen bir garanti var. Şu anda burada yoğun önlem var umarım bir şey olmaz'' diye konuştu.
KEREM: TÜRK MİLLETİNİ TEMSİL EDECEĞİZ
Kerem Gönlüm ise sporu siyasete karıştırmadan maçı oynayıp dönmek istediklerini söyledi.
Kerem, Sırbistan'daki olayları gazeteler ve televizyonlardan takip ettiklerini belirterek, ''Bunlar istenmeyen olaylar. Biz bir spor kafilesiyiz. Efes Pilsen olarak burada Türk milletini temsil edeceğiz. O yüzden çok fazla sporla siyaseti birbirine karıştırmadan, işimizi yapıp, maçımızı oynayıp, dönmek istiyoruz'' şeklinde konuştu.
Kendi aralarında da tedirginlik yaşandığını anlatan Kerem Gönlem, ''Tabii ufak tefek tedirginlikler bizim aramızda da yaşandı, ama kulübümüzün girişimleri, Türk Büyükelçiliğinin de yazışmaları sonunda güvenlik önlemlerinin tatmin edici olduğu kanısına varıldı ve buraya geldik. 4 ABD'li arkadaşımızın gelmediğini uçakta öğrendik. Dün akşam idmanda beraberdik. Havalimanında buluşacaktık. Sonuçta biz de tehdit altındaydık, ama kulübümüz ve Türk Büyükelçiliği uygun gördüğü için geldik. Burada 8 kişiyiz. Arkadaşlarıma güveniyorum. İnşallah yarın çıkıp maçı kazanırız'' diye konuştu.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
dR.NooB demiş ki:
Haberlerde izlemiştim azım açık kaldı.. Shocked

Lacivert-beyazlı kulübün genel menajeri Engin Özerhun, "Bu 4 oyuncu bundan sonra kesinlikle Efes Pilsen forması giymeyecekler" diye konuştu
İşte bu kadar kahvekeyfi
dün oynayan oyuncuların hepsini kutluyorum... ayrıca gidenlerden en cok nicholas'a üzülüyorum ki oynanan setlerin %80i onun üzerineydi... inş 4 nisana kadar gerekli takviyeler yapılır.ama bu sene avrupa defterini erken kapattı diyebiliriz efes için.

Yukarı Alt