1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Düz liseler 2013’te kalkıyor !


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, yeni lise sistemine 2013-2014’te geçileceğini söyledi. Buna göre genel liseler kalkacak, Anadolu lisesini kazanamayan meslek lisesine gidecek.

  [​IMG]

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türk eğitim sistemini Avrupa’daki sistemle eşdeğer düzeye ulaştıracak olan adımların detaylarını anlattı.

  Milliyet'in haberine göre, düz lise olarak bilinen genel liselerin kaldırılacağını daha önce kamuoyuna duyuran Çubukçu, bu sisteme 2013-2014’te tamamen geçilmiş olacağını açıkladı. Anadolu liseleri sınavını kazanamayanların meslek liselerine gideceğini dile getiren Çubukçu, “Sınıflar 30 kişilik olacak. Okul ve öğretmen açığı olmayacak” dedi.

  Çubukçu, MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan’ın “genel liselerin kaldırılmasına” ilişkin soru önergesini yanıtlarken, 2013-2014 eğitim ve öğretim döneminde genel liselerin kapatılarak anadolu ve meslek liseleri uygulamasına geçilmiş olacağını kaydetti. Yeni sistemle kalitenin artacağını belirten Çubukçu, mesleki-teknik ortaöğretime daha fazla öğrencinin yönlendirileceğini kaydetti. Çubukçu yeni sisteme ilişkin şöyle dedi:

  Genel liseler üniversiteye öğrenci hazırlayan okullardır. Genel liseyi bitirdiği halde el berecisi de olmayan öğrenciler vasıfsız eleman olarak toplumda iş bulmakta zorluk çekmekteler. Bu nedenle 2013-1014 öğretim yılına kadar anadolu liselerine giremeyen öğrenciler eğitim-öğretimlerini genel liselerde sürdürecekler. 2013-2014 öğretim yılından sonra meslek liselerini tercih ederek bu okullarda eğitim-öğretimlerine devam edecekler. Mesleki ve teknik öğretim kurumlarına sınavsız girilecek.

  Anadolu liselerine sınavla öğrenci alındığından bu öğrenciler daha iyi eğitim-öğretim yapacaklar ve başarı seviyesi yükselecek.

  Genel liseler anadolu lisesine ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna dönüştürüleceği için fiziki mekân sıkıntısı çekilmeyecek. Bu durumda açıkta kalan öğrenci de olmayacak. Sistem bütünlüğü içinde meslek liselerinde okumak istemeyen öğrencilerin durumu tekrar değerlendirilecek ve mağdur edilmeyecek.

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 9. sınıfları ortak olacağı için kapasite sorunu yaşanmayacak.

  Devir nedeniyle öğretmen, fiziki mekân ve personel konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak.

  Genel lise öğretmenlerinin anadolu liselerinde eğitim verilmeleri için atama yönetmeliğinde değişiklik yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmelerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik’te genel lise öğretmenlerinin belli kriterler dahilinde Anadolu liselerine atanmasında kolaylık sağlanacak.

  Sınıf mevcutları 30 öğrenciye inecek. Anadolu liselerinde kalite artacak.

  2013-2014 yılına kadar 1953 genel lise Anadolu lisesine dönüştürülecek.

  TOPLAM OKUL SAYISI 8913

  Resmi ve özel okullar dahil toplam ortaöğretim okul-kurum sayısı 8 bin 913. Bu rakamın 4067’si genel ortaöğretim, 4846’sı ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu. Mevcut anadolu lisesi sayısı ise 1700’ün üzerinde. Çubukçu, anadolu liselerinde 10 saat olan yabancı dil dersinin 6 saate indirildiği iddialarına tepki gösterdi. Anadolu liselerinde hazırlık sınıfında 20 saat, 9. sınıfta 6 saat ve 10-12. sınıflarda 4’er saat yabancı dil dersinin zorunlu olduğunu belirten Çubukçu şöyle devam etti: “Ders çizelgelerine göre 9. sınıfta yabancı dil dersi 4 saat azalmış fakat ikinci yabancı dil dersi 2 saat konulmuştur. 10-12’nci sınıflarda 4 veya 6 saat ders alarak 18 saate kadar seçmeli yabancı dil dersi alınabilir. Seçmeli ikinci yabancı dil dersi olarak öğrenciler 10-12’nci sınıflarda 2 veya 4 saat ders alarak 12 saate kadar ders alabilirler. Genel liselerin 9 ve 10. sınıflarında 6 saat olan yabancı dil dersi, haftada 9 saate çıkarılmıştır.”

  Kaynak: ntvmsnbc.com
   
 2. Threnody

  Threnody rank8

  Kayıt:
  17 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.416
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  İyi olur aslında. Gençler derslerine daha çok sarılır :wink1:
   
 3. DukeNukem

  DukeNukem rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.175
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Düz liseler gereksizdi zaten.iyi olur Türkiye için.
   
 4. Extrowe

  Extrowe gamer

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.512
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Değişken
  İlk defa doğru düzgün birşey yaptılar.
   
 5. Sunsrocu

  Sunsrocu rank8

  Kayıt:
  7 Haziran 2010
  Mesajlar:
  380
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  sınavdan kötü çekenler veya aklı başına düz lisede gelip güzel yerleri kazanan çok insan var zorla meslek lisesine yönlendiriyolar zaten işsizlik çok bence hiç iyi bir uygulama değil...
   
 6. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Hocam işsizlik artmış demişsin şöyle açıklıyım;
  Adam düz liseden üniyi kazanıp hiç birşey bilmediği sadece ismi ve parası hoşuna gittiği için Mühendisliklere gidiyor böylede olunca meslek hakkında alt yapı olmuyor. İş başvurusunda adam sadece hangi üni.den mezun olduğuna bakmıyor meslek hakkında ne kadar bilgin var onu tartıyor. Tabikide bir meslek lisesi mezununa göre alt yapı daha az olduğu için işi alamıyor yada Ay bunun maaşı kötü, bunun çalışma ortamı berbat derlerse heralde açıkta kalırlar heralde işsizlik artar.

  Fakat bir meslek lisesi mezunu olup hele birde aynı dalda mühendis olan adam kolayca işini bulur.
   
 7. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  Yazdıkların mantığa aykırı.
  +1

  Düz liseler niteliksiz eleman (işsiz) yetiştirmekten başka bir işe yaramıyordu.. şu anki sistemde bir hata veya başarısızlık ile meslek lisesinede gitse bir öğrenci çalışkan ve yetenekli ise alan dışı güzel bir üniversite kazanabilir :thumbsup: buna en iyi örnekte fazla uzaklarda değil, şu an karşınızda duruyor sanırım.. 8)

  Türkiyede işsizlik yok. Yanlış eğitim sisteminden dolayı niteliksiz eleman sıkıntısı var..
   
 8. Kai

  Kai olduser

  Kayıt:
  4 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.936
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  İstanbul
  Bence çok iyi bi uygulama oldu.Düz liseye boş bilgilerle gelip,2 yıl üst üste kalarak okul hayatını bitirmiş çok arkadaşım var.Meslek lisesine gidince en azından eline bi meslek geçmiş olucak,işsizlik oranıda bir nebze azalıcaktır.
   
 9. AAnGeLL

  AAnGeLL olduser

  Kayıt:
  2 Aralık 2008
  Mesajlar:
  735
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  peki bişe sorcam mesela ben lise 1 im lise 3 te bu uygulama geldi diyelim düz lise bölümünde mi gözükücem yoksa anadolu mu?
   
 10. ParduS_

  ParduS_ rank8

  Kayıt:
  24 Mart 2007
  Mesajlar:
  734
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TURKEY / Antalya
  liseli detected makara:
  onu senden sonrakiler için uygulamaya sokarlar merak etme sen bitirirsin okulu artı 2013 e kim öle kim kala ;
  o zamana tayyeap ın kafasını uçurmazlarsa...
   
 11. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Uygulama 2013 - 2014 senesinde lise'ye başlayacaklar için geçerli olacak 8)
   
 12. favretto

  favretto rank8

  Kayıt:
  23 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Master Cooker
  Şehir:
  Gönüllerde...
  [​IMG]
  inanalımmı? bunun gibi biton haber cıkıyor. gecen sene sonunda sbs kalkyor diyolardı aha ne ayak? hala sbs ye giriyo millet...
   
 13. Uprising

  Uprising  

  Kayıt:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.068
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Extrablatt/Antalya