Facebook paylaşımları Taner Kaya herkesin fikirleri farklı olabilir saygı duymak en büyük erdemdir.

En azından, milli piyango dan para kazanan adam camii yaptırmak yerine kültürel bir yapı yaptırsa çok daha iyi durumda olurduk.

Aslında düşünülünce doğru sayılabilir.Fakat şu var ki cami kültürü bizde neredeyse 1000 yıla dayanır.Bu yüzden çok olması bana normal geliyor.Ama burdada yazdığı belirttiği gibi sağlık ve eğitim kurumlarını arttırmamız lazım.

Takımı
Besiktas
Müslüman bir toplumuz namaz kılan insan sayısı çok ve hergün 5 defa yapılan birşey osmanlı devletide çok büyük bir devletti ve dine önem veriyordu çok büyük zaferler kazandılar tabi sadece din'e önem vererek olacağınıda söyleniyorum hem din hemde yeni gelişmeler ile olacak birşey bu gelişmekte olan bir ülkeyiz umarım daha iyi duruma geliriz ülke halinde.

Bir farklılık olsun istiyorum diğer ülkeler gibi kültürel faliyetler 60-70 bin olsa camii'ler yine 90bin kalsa.Bu devletin başındaki bazı kişiler artık para yemeğe bırakıp ülkesine bir şeyler yapsa nasıl olurdu acaba,tabi bu hayal ürünü gibi bir şey :)

Takımı
Galatasaray
Toplumun % kaçı namaz kılıyor da bu kadar cami yapılıyor ? Sokak başı cami olan yerler var boşa masraf.

Son 20 yıldır dini oy ve bilumum menfaatler için kullanan yöneticiler yüzünden bu resim. Din bir afyondur, insanın zor zamanında sığınacağı bir limandır. Ama bunu amaç yerine araç yerine kullandıkları vakit yan etkileri böyle oluyor.

90bin tane cami var aslında bu ülkemize çok bence...
bu 90bin cami için ayrı ayrı görevliler getiriliyor ayrı bir masraf oluyor falan
ben diyorum ki misal bizim burda 5 tane cami var birbirine yakın sen bunların yerine 1 bilemedim hadi 2 tane cami yap ama son derece modern ve büyük olsun hem 5 camiye vericen masraftan kurtul hemde hemde ülkeni kültürel taraftanda geliştir...
bizim ülkemiz müslüman ama herkez birbirine karışıyor be ...

Takımı
Besiktas
Yıllardır sürdürülen bir gelenek Haline gelmiştir. Namazın En hayırlısı Evde kılınan namazdır Demiş Hz. Muhammed. Nasıl ki Teravih namazları adet haline geldi ve kılınması mecbur değil ise Her mahallede en az 3 cami olmasıda bu süre gelen adetleri yerine getirmektir. Örnek olarak 2 bin kişin yaşadıgı küçük bir mahallede 2 cami var namaz kılan cemaat sayısı 200'ü geçmez Fakat bunu bildikleri halde 3. Bir camii temeli atılır yardım toplanmaya başlar.

Lemonade demiş ki:
O kadar camii var 2 senedir bayram namazlarinda yer bulamiyorum.
Zaten senede 2 gün dolabiliyo camiler ondada hakkıdır diye düşünüyorum :P Ama kalan günlerde cumadan cumaya ondada yarısı dolar anca

Castiel demiş ki:
Yıllardır sürdürülen bir gelenek Haline gelmiştir. Namazın En hayırlısı Evde kılınan namazdır Demiş Hz. Muhammed. Nasıl ki Teravih namazları adet haline geldi ve kılınması mecbur değil ise Her mahallede en az 3 cami olmasıda bu süre gelen adetleri yerine getirmektir. Örnek olarak 2 bin kişin yaşadıgı küçük bir mahallede 2 cami var namaz kılan cemaat sayısı 200'ü geçmez Fakat bunu bildikleri halde 3. Bir camii temeli atılır yardım toplanmaya başlar.
Ben aksine camii de cemaatle kilinan namaz daha hayirli diye biliyorum :think:

Xperyon

Bilgiliyim
İslam'ı kabul etmiş bir toplumda heryerde cami olmalıdır ama bunun yanı sıra eğitim kurumlarıda geri kalmamalıdır cami sayısına gelirsek cami yerleri dağınık olmamalıdır bencede bu doğru fakat şunu unutmayalımki inşaat alanı neredeyse cami oraya yapılır ve "Lemonade" dediği doğru cemaat ile kılınan namaz daha hayırlı cuma günleride müslümanların haftada bir kere en azından toplanmasının sebebi budur :)

Takımı
Besiktas
Lemonade demiş ki:
Castiel demiş ki:
Ben aksine camii de cemaatle kilinan namaz daha hayirli diye biliyorum :think:
Bunu ben demiyorum özgür :D Namazın hayırlısı Evde ve uykundan fedakarlık ederek kıldığın namazdır demiş Hz. Muhammet

Nüfusun %95 den fazlası müslüman olan bir ülkeye göre bile fazla sayı.20bini gereksiz yere masraf onun yerine eğitim alanına yönelinebilirdi.

Burdan çıkaracağımız sonuç camileri yıkalım gibi bişey. Onun yerine başka birşeyle karşılaştırsaydın daha iyi olurdu %99 u müslüman(sözde) olan bir ülkede böyle bişr karşılaştırma abes bence

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Duygusuzz demiş ki:
Müslüman bir toplumuz namaz kılan insan sayısı çok ve hergün 5 defa yapılan birşey osmanlı devletide çok büyük bir devletti ve dine önem veriyordu çok büyük zaferler kazandılar tabi sadece din'e önem vererek olacağınıda söyleniyorum hem din hemde yeni gelişmeler ile olacak birşey bu gelişmekte olan bir ülkeyiz umarım daha iyi duruma geliriz ülke halinde.
Osmanli Devleti din ile yonetilen bir devletti. Ilme bilime hic onem verilmedi. Egitim de din ustune dayaliydi. (Zaten Osmanli Devleti gibi cihana hukmetmis gecmisimiz bu yuzden yikildi.) Turkiye Cumhuriyeti ise laik bir devlettir. Laiklik: Din ile devlet islerinin birbirine karismamasi. Camii tabi ki yapilir. Ama abartmamak lazim. Her semtte en az 3 camii var bizim eski evin etrafinda tam 4 camii vardi. Camii yapiyorsun tamam ama 2. 3. ne alaka bir tane de saglik kurumu acsana yerine ya da okul?

Herşey bitti camileri sorguluyorsunuz. Yazacak çok yorumum varda susuyorum bana düşmez..

UnDeFeateD demiş ki:
Herşey bitti camileri sorguluyorsunuz. Yazacak çok yorumum varda susuyorum bana düşmez..
Camiyi sorgulayanmı var. Burda eleştirilen zihniyet-amaç.

Takımı
Galatasaray
UnDeFeateD demiş ki:
Camileri sorgulamıyoruzki gereksiz yapılan camiler yerine kültür , sağlık , eğitim alanlarında ilerleme olabileceğini tartışıyoruz.

Yukarı Alt