1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Dünyayla bağlantısı kesildi


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  İnternet erişimi kısıtlandığı için ülke ile iletişim sağlıklı bir şekilde kurulamıyor. Ülkede Twitter ve Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinden sonra mail atmak da yasaklandı.

  İran İslam Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle başkent Tahran da dahil tüm ülkede düzenlenen törenlerde gerilim hakim.

  İran Telekomünikasyon Kurumu, Google şirketinin elektronik posta ve mesajlaşma hizmeti Gmail'in kesileceğini, ulusal bir mesajlaşma sistemi kurulacağını açıkladı.

  Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre İranlı bir yetkili, kararın İran'da internet teknolojisini geliştirmeyi ve halk ile hükümet arasında güven tesis etmeyi amaçladığını söyledi. İnternet güvenliği uzmanları, hükümetin bu kararı, sanal alemi başarıyla kullanan muhaliflerle arasındaki açığı kapatmak amacıyla aldığını düşünüyor.

  ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da bu konuda kendilerine açık bir bilginin gelmediği, ancak ''İranlıların bilgiye ulaşmasını engelleyecek çabaların başarısızlıkla sonuçlanacağı'' belirtildi.

  Google grubundan dün yapılan açıklamada, İran'daki internet kullanıcılarının Gmail'e girişte sorunlar yaşadığı, yapılan kontrol sonucu Google ağlarında bir sorun görülmediği kaydedilmişti.

  TÖRENDE GERİLİM HAKİM

  Gerilimin hakim olduğu törenlerde polisin göstericilerin yanı sıra muhalif liderlere, hatta eski Cumhurbaşkanı Hatemi'ye de sert müdahele ettiği bildiriliyor.

  Geçtiğimiz yıl haziranda yapılan seçimlerden bu yana sekiz ay geçmesine rağmen hala muhalefet ve iktidar arasındaki gerilim dinmedi. Dış kaynaklar, İslamla yönetilen ülkenin yaklaşık otuz yılın en büyük krizi ile karşı karşıya olduğunu yazarken, uluslararası arenada da İran'ın Batı'dan gelecek yaptırım tehlikesi ile yüzleşmek zorunda olduğu belirtiliyor.

  İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 31. Yıldönümü nedeniyle İran'ın bütün kentleri, 818 yerleşim birimi ve yaklaşık 4 bin köyde etkinlikler düzenlendiği belirtildi.

  Başkent Tahran'da geniş bir katılımın gözlendiği törenlerde göstericiler Azadlig Meydanı'nda toplanıp sloganlar atarak marşlar söylediler. "Kurtuluş, Özgürlük, İslam Cumhuriyeti", "ABD'ye ölüm" ve "İsrail'e ölüm" sloganları atan göstericiler, Humeyni posterleri taşıdılar. Törenlerin sonunda göstericilerin, bir bildiri okuyacağı, ayrıca İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın da bir konuşma yapacağı belirtildi.

  İslam Devrimi olarak da bilinen İran Devrimi Ocak 1978'de Şah karşıtı ilk büyük halk gösterileri ile başladı. Grevler ve gösteriler ülkeyi ve ekonomiyi felç ettikten sonra Şah Şubat 1979'da ülkeden kaçtı ve büyük bir halk kitlesinin karşılamasıyla Ayetullah Humeyni İran'a geri döndü. Pehlevi Hanedanı 11 Şubat'ta İran ordusu, gerillalar ve militanlar sokak savaşlarında Şah'a bağlı silahlı gruplara karşı üstünlük sağlayınca kendini "tarafsız" ilan etmesiyle tamamen çöktü. 1 Nisan 1979'da İran resmen İslami Cumhuriyet oldu. Aralık 1979'da ülke teokratik bir Anayasa'yı ve Humeyni'nin ülkenin Dini Lideri olmasını onayladı.

  GÜVENLİK GÜÇLERİ MUHALEFET LİDERİNE SALDIRDI

  İran'ın başkenti Tahran'da güvenlik güçlerinin, muhalefet lideri Mehdi Kerrubi'ye saldırdığı bildirildi.
  Bir muhalif internet sitesi, saldırının, Kerrubi, İslam devriminin 31. yıldönümü dolayısıyla yapılan gösteriye katıldığı sırada düzenlendiğini duyurdu.

  Jaras sitesinde çıkan haberde, güvenlikçilerin Kerrubi'nin aracının camlarını kırdığı belirtildi, Kerrubi'nin yaralanmadığı kaydedildi.

  Aynı site, güvenlik güçlerinin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye de saldırdığını bildirdi.

  Bu arada yine muhalefete ait "Yeşil Ses" sitesinin haberinde, güvenlik güçlerinin, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin, başkentin göbeğinde gösteri yapan yandaşlarına ateş açtığı ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi.

  MUHALİF İNTERNET SİTESİ JARAS: "HUMEYNİ'NİN TORUNU GÖZALTINA ALINDI"

  İran'da muhalif internet sitesi Jaras, Ayetulah Ruhullah Humeyni'nin torununun gözaltına alındığını yazdı.

  Sitede, Humeyni'nin torunu Zehra Eşraki ve eşi Muhammed Rıza Hatemi'nin, İran İslam Devrimi'nin 31. yıldönümü sebebiyle yapılan gösteri sırasında, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı duyuruldu.

  Eşraki'nin eşi Hatemi'nin, reformcu eski Devlet Başkanı Muhammed Hatemi'nin kardeşi olduğu belirtildi.
  Haberde, muhalif lider Mehdi Kerrubi'nin oğlunun da gözaltına alındığı bildirildi.

  AHMEDİNEJAD: "URANYUMU YÜZDE 20 ZENGİNLEŞTİRDİK"

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, uranyumu yüzde 20 zenginleştirdiklerini söyledi.

  Ahmedinejad, İran İslam Devriminin 31. yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, zengileştirme işlemine önceki gün başladıklarını ve bugün ellerinde yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum bulunduğunu belirtti.

  İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) bilgisi dahilinde uranyum zenginleştirme işlemini başlattıklarını önceki gün açıklamıştı.

  Salihi, ellerindeki yüzde 3,5 oranında zenginleştirilen uranyumu Natanz'daki tesislerde yüzde 20'ye çıkaracaklarını bildirmişti.

  "NÜKLEER PROGRAM İÇİN MÜSAADE İSTEYECEK DEĞİLİZ"

  İran'ın Özbekistan Büyükelçisi Muhammed Keşavarzade barışçıl amaç taşıyan nükleer enerji programları için başkalarından müsaade isteme gibi bir zorunluluklarının bulunmadığını söyledi. İran Büyükelçisi, Rusya ve Çin'in başını çektiğini Şanghay İşbirliği Teşkilatı'na (ŞİT) üye olma süreçlerinin ise devam ettiğini belirtti. İran İslam Devrimi'nin 31.yıl dönümü münasebetiyle Taşkent'te kameraların karşısına geçen Keşavarzade, başta ABD olmak üzere nükleer enerji programlarına karşı çıkan ülkelere sert çıktı.

  "Bizi,en doğal hakkımız ve hukukumuz olan nükleer enerji projemizden ediyorlar." diye tepki gösteren İran Büyükelçisi, "Şunu bir kez daha belirteyim ki bu projemiz için kendini süper güç sananlardan müsaade isteyecek değiliz." dedi. İran Büyükelçisi, bu konuda geri adım atmanın ise asla söz konusu olamayacağına vurgu yaptı.

  Büyükelçi Keşavarzade, Batı'nın, bilgi kirliliği ve çifte standartlı yaklaşımıyla İran'ın dünyayı tehdit eden bir ülke olarak göstermeye çalıştığını belirti ve ekledi. "Biz, bırakın insan öldürmeyi en ufak kul hakkının çiğnemesine bile müsadae etmeyen bir dinin mensubuyuz."

  Keşavarzade, nükleer enerji projesi gerekçesiyle İran'a yönelik son dönemlerde yapılan baskıların tek hedefinin İran'ın güçlenmesini engellemek, kalkınma yoluna girmiş İran halkının bu yoldan geri döndürmek olduğunu savundu. Büyükelçi," İran bu baskıla asla boyun eğmeyecek." dedi.

  Nükleer enerji projelerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın norm ve kurallarına uygun sürdürüldüğünü de dile getiren Büyükelçi Keşavarzade, "Çifte standartlı ABD ve yandaşları, yersiz gerekçelerle bizi en doğal hakkımız olan nükleer enerji projemizden mahrum bırakmak istiyorlar. Zorlamayla asla bir yere varılamayacak. İran bu sorunları zorlamayla değil diyalog yoluyla görüşmeye hazır." diye konuştu.

  "ŞİT'E ÜYELİK SÜRECİ DEVAM EDİYOR"

  Cihan muhabirinin İran'ın Şanghay İşbirliği Teşkilatı(ŞİT)'na üye olma çalışmalarıyla ilgili bir sorusu üzerine de Büyükleçi Keşavarzade, bu sürecin devam ettiğini dile getirdi. İran'ın, ŞİT'te şu anda gözlemci statüsünde olduğunu hatırlatan Büyükelçi "Şartlar uygun hale geldiğinde İran'ın ŞİT'e üye olacağına inanıyoruz." dedi.