1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dünyayı saran tehlike


 1. Spare_

  Spare_ Bilgiliyim

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.764
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Desanatör.
  Şehir:
  ^^ T.C / İST ^^
  Çarpışmamaları mucize

  Uzayda bir Amerikan ve Rus ticari uydusunun çarpışması yine dünya çevresindeki çöp sorununu göndeme getirdi. Zaten bunca parçanın şimdiye kadar çarpışmaması mucize sayılıyor.


  Uzayda 35 milyon parça ve 300 bin ton çöp oluştu

  Avpura Uzay Ajansı'nın verilerine göre dünya çevresinde şu anda 12 bin adet uydu faaliyet gösteriyor. Bilim adamları atmosferin bir çöplük alanına döndüğünü ve yakın gelecekte uzaydan üzerimize çöp yağacağı yönünde uyarı yapıyor.


  UZAYDA İLK UYDU ÇARPIŞMASI

  Amerikan ve Rus ticari uydularının uzayda çarpışması sonucu Amerikan uydusu kaybedildi.

  Merkezi Maryland eyaletindeki Bethesda'da bulunan Amerikan uydusunun işletmecisi Iridium şirketinden yapılan açıklamada, uzayda nadir olarak rastlanan ilk büyük uydu kazasında kullanılmayan bir Rus uydusunun aktif durumdaki Amerikan uydusuyla çarpışması üzerine uydunun kaybedildiği belirtildi.


  Iridium'un açıklamasında, “dünyadan yüzlerce kilometre uzakta bu tür bir çarpışmaya çok çok nadir rastlanır ve hatta ihtimal çok azdır” denildi ve hasar gören uydunun yerine yenisinin konulması için önlemler alınacağı kaydedildi.

  Uzayda 66 telekomünikasyon uydusu bulunan Iridium, söz konusu uydunun kaybedilmesinin iletişimde çok kısıtlı bir etkisinin olacağını da duyurdu.


  Dünyayı saran tehlike
  Dünyanın etrafını sardılar. Birçoğu serseri mayın gibi ve açıklanmasa da bazıları gerçek bir tehdit.


  İşte Dünya'nın uzaydaki çöplüğü


  - Resim Silinmiş.

  İlk uydunun fırlatıldığı 1957'den bu yana Dünya yörüngesine 4 bin 600 tane daha yerleştirildi. Bugünlerde sayıları 6 bine ulaştı. Yaklaşık 400 tanesi Dünya'nın etrafında yörünge dışı turlar atıyor.

  5 bin 600 tanesi fonksiyonel. Yani çalışır durumda. Diğerleriyle bağlantı kesildi. Onlar serseri mayın misali Dünya'ya her an düşebilir. Çoğunun parçalandığını ve bu yüzden tehdidin daha da önemli olduğu biliniyor.

  Dünya'nın etrafında uydu parçaları olarak, tornavidadan, yakıt tankına kadar binlarcesi uzay çöpü oalarak dolaşıyor. Son olarak bir Rus çobanının evinin önüne ve Avustralyalı bir çiftçinin tarlasına bu tür parçalardan düşmüştü. İşin garip tarafı, bu uzay çöplüğünü kontrol altına alacak bir sistem de henüz kurulamadı.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
  Birgün bu Ruslarla Amerikanların başımıza iş açacağını biliyordum. :P

  PS: Daha neler göreceğiz kim bilir ?
  :|