1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

'Dünyayı kurtarın' çağrısı İstanbul'dan


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Dünyaca ünlü siyasetçi, ve liderleri bir araya getiren “The Elders” (ihtiyar heyeti) grubu, küresel ısınmaya karşı kampanyalarını İstanbul’da başlattı. Dünya siyasetine yön veren isimler torunlarıyla birlikte Tepebaşı’ndaki İngiltere Konsolosluğu’nun bahçesinde poz verdi.

  ABD’nin eski Başkanı Jimmy Carter, BM’nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan, Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela, Nobel Barış Ödülü sahibi Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Marti Ahtisaari gibi bir dönem dünya siyasetine damgalarını vurmuş önemli isimlerden oluşan “The Elders” grubu, küresel ısınmaya karşı savaşını İstanbul’da başlattı.

  7-18 Aralık’ta dünya liderlerinin katılımıyla Kopenhag’da yapılacak tarihi iklim değişikliği zirvesinde “artık somut adımlar atılmasını” isteyen grup, bu amaçla başlattığı kampanyasında kullanılacak video ve fotoğrafların çekimini perşembe günü İstanbul’da yaptı. İngiliz Konsolosluğu’nun bahçesinde yapılan çekimlerde, eski ABD Başkanı Carter, eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Ahtisaari, 1984 Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrikalı din adamı Desmond Tutu, Hindistanlı kadın hakları savunucusu Ela Bhatt, BM özel temsilcisi ve Cezayir’in eski dışişleri bakanı Lakhdar Brahimi, İrlanda’nın eski cumhurbaşkanı Mary Robinson, Norveç’in eski başbakanı ve BM iklim değişikliği özel temsilcisi Gro Harlem Brundtland katıldı.

  ‘O bizim geleceğimiz’

  Bir hafta boyunca İstanbul’da kalan yaşlı kurtlara torunlarından oluşan 13 kişilik bir grup da eşlik etti. Torunlar ellerinde üzerinde çeşitli dillerde “O bizim geleceğimiz” yazılı kartonlarla kameralara poz verdi. Yaşları 3 ile 85 arasında değişen grup hazırladıkları videoda, sera gazı salınımının 2050’ye kadar yüzde 50 oranında azaltılmasını, küresel ısınmayı en fazla iki derecede tutacak önlemler alınmasını ve temiz enerji teknolojilerinin gelişmekte olan ülkelere aktarılmasını istedi. The Elders’ın organizatörleri, çekimler için “organizasyonun pratikliği, ulaşım kolaylığı ve tüm katılımcılar tarafından sevilen bir kent olması nedeniyle” İstanbul’un seçildiğini belirtti.

  Küresel köyün ihtiyar heyeti

  “The Elders” grubu, Temmuz 2007’de Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın önderliğinde kuruldu. “Küresel köyün ihtiyar heyeti” olarak adlandırılan grup, amacını “barışın sağlanmasını desteklemek, insanların acı çekmesine neden olan temel etmenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamak ve ortak insani değerleri teşvik etmek” olarak tanımlıyor. Üzerinde çalıştıkları konular ise Ortadoğu, Sudan, Kıbrıs, Burma ve kadın hakları. Grup eylülde Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanı Gül’le de görüşmüştü.

  Yedi lider 13 torun

  * Lakhdar Brahimi (75): Cezayirli diplomat ve arabulucu. 1989’da Lübnan’daki 17 yıllık sivil savaşı sona erdiren Taif Anlaşması’nda aracılık yaptı.

  * Martti Ahtisaari (72): Finlandiya eski Devlet Başkanı ve 2008 Nobel Barış Ödülü sahibi, Akil Adamlar Konseyi’nin başkanlığını yapıyor.

  * bMarry Robinson (65): İrlanda’nın eski cumhurbaşkanı. Çekimler sırasında yaptığı açıklamada “Küresel ısınmayla mücadele sadece ahlaki bir sorumluluk değil. Bu bir adalet sorunu. Gelişmiş ülkeler mutlaka sorumluluklarını yerine getirmeli” dedi.

  * Gro Harlem Brundtland (70): Norveçli siyasetçi ve diplomat. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü’nün liderliğini yapan kadın siyasetçi bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Küresel İklim Değişikliği Özel Sözcüsü olarak görev yapıyor. Çekimlere 12 ve yedi yaşındaki iki torunuyla katıldı.

  * Jimmy Carter (85): ABD’nin 39’uncu Başkanı Carter 1977 ve 1981 yılları arasında görev yapmış, dünyada demokrasi ve insan haklarının güçlenmesine ettiği hizmetler için 2002 yılında Nobel Barış Ödülü’yle ödüllendirilmişti.

  * Desmond Tutu (78): Güney Afrika’daki ayrımcılığın sona erdirilmesine yönelik kampanyadaki şiddet karşıtı çabalarıyla uluslararası alanda itibar kazanarak 1984’te Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

  * Ela Bhatt (76): Hindistan’ın İşkadınları Derneği’nin kurucusu olan Bhatt uluslararası işgücü, işbirliği, kadın istihdamı ve mikro-finans çalışmalarıyla ülkesinde ve uluslararası alanda pek çok ödüle layık görüldü. Çekimlere 19, 17, 14 ve sekiz yaşındaki dört torunuyla katıldı.