1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Dünya'yı değiştiren 10 buluş.


 1. Sensei

  Sensei rank8

  Kayıt:
  21 Haziran 2009
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sanal alem..
  - Resim Silinmiş.

  Apollo 10 kapsülü
  40 yıl önce 3 astronotun Ay’a çıkışları sırasında içinde oldukları kapsülden bu yana teknoloji çok gelişti . Apollo 10, insanlara evrendeki bilinmeyen yerler hakkında yaratıcı ve ilham verici bir araç olarak dünyayı değiştirdi.

  - Resim Silinmiş.

  Thompson’un atmosferik makinesi
  Bu makine işlevi fazla ve pratik olan ilk buhar makinesi.. İlki 1712 yılında icat edilmiş ve enerji krizine çözüm getirmişti. Sanayi Devrimi’nin müjdeleyicisi niteliğindeydi.

  [​IMG]

  Elektrikli telegraf
  Dünya’nın patentli ve mükemmel ilk telekominikasyon icadı olarak tarihe geçti. 1837 yılında Charles Wheatstone ve William Cooke tarafından geliştirilen makineyle uzun mesafeler arasından elektrikli ilk iletişim kurulmuş oldu.

  - Resim Silinmiş.

  Ford
  Kitlesel üretim anlamında bir ilki gerçekleştiren Ford Motor Company motorlu araçları büyük bir market haline getirmiş oldu.
  [​IMG]
  Pilot ACE bilgisayar
  Pilot ACE adlı bilgisayar ilk programını 10 Mayıs 1950 tarihinde yürütmeye başladı. Döneminin en hızlı bilgisayarı özelliğini kazanmıştı. Dünya’yı değiştirme sebebi ise şu anki bilgisayar teknolijisine zemin hazırlaması oldu.
  [​IMG]
  V2 Roket
  1942 yılında Wernher von Braun tarafından geliştirilen bu roketin yapısı İkinci Dünya Savaşı’nı Almanya’nın kazanmasını sağlayamadı. Savaş sonrası ABD’ye giden von Braun, balistik programlamalar konusunda çalışmaya başladı. Ardındane NASA’ya giren ve Ay’a giden Apollo 11’in roketi olan Saturn V’nin fikir babalarından birisi oldu.
  [​IMG]
  Penisilin
  Dünya’nın ilk antibiyotiği olan penisilin, 1928 yılında Alexander Fleming tarafından geliştirildi. 1940’ın ortalarında ise İngiltere ve ABD’de hastalar tarafından kullanılmaya başlandı. Bu gelişmeyle birlikte ilaç piyasası hareketlendi.
  [​IMG]
  Çifte sarmallı DNA
  DNA molekülerinin çifte sarmallı yapısıyla ilgili ilk bulgular 953 yılında Crick ve Watson tarafından elde edildi. Organizmaların genler içinde ve hücrelerin işleyişinin anlaşılmasında büyük önemi oldu. Bu gelişme genetikle ilgili bilimsel araştırmaların kalbinde bulunmaya devam edecek.
  [​IMG]
  X ray makinesi
  Alman fizikçi Wilhelm Röntgen tarafından 1895 yılında keşfedilen röntgen, hastalara teşhis konulmasında doktorların en büyük yardımcısı olmuştu. Bu keşiften yalnızca birkaç ay sonra Russel Reynolds X ray setini icat etti. Bu icatla birlikte hastalara gereksiz ameliyat yapılmasına gerek kalmadı.
  [​IMG]
  Stephenson Roketi
  1829’da İngiltere’nin Manchester kentinde kullanılmaya başlayan roketin dizayn prensipleri sonraki 150 yıl boyunca insan ve mal taşınmasında standart halini aldı.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017