1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dünyaya rezil oldular!


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Dünyaya rezil oldular!

  Danimarkalı amatörler geliştirdikleri roketi uzaya fırlatamadı

  [​IMG]

  Amerikalılar ve Ruslara özenen Danimarkalılar, tarihlerinde ilk kez ürettikleri roketi uzaya fırlatmak için tüm hazırlıklarını tamamladılar ancak girişim fiyasko ile sonuçlandı.

  Kristan Von Bengtsson tarafından dizayn edilen Heat-1X adlı roketin ateşlenme provası karada başarı ile gerçekleştirildikten sonra, roket uzaya fırlatılmak için Baltık Denizi'ne taşındı.

  Deniz Kuvvetlerinden ödünç alınan bir sal üzerine yerleştirilen rampadan fırlatılmak üzere Bornholm adasının 20 deniz mili açığına yüzdürülen rampa üzerindeki roket saat 14.00'de sayıma geçildikten sonra, 300 metre mesafedeki bir denizaltıdan ateşlendi ancak roket yerinden bile oynamadı.

  Roketten duman çıktı ama 30 bin metreye ulaşması için gerekli hareketi gerçekleştiremedi. Roket'i inşa eden iki Danimarkalı amatör yeni deneme tarihinin belli olmadığını söylediler.

  Danimarkalı amatör uzaycılar roket fırlatma denemesinden önce "Tüm dünyaya, bugüne kadar uzaya fırlatılan roketlerden çok daha ucuza roket imal ederek fırlatmanın mümkün olduğunu ispatlayacağız. İleriye dönük planımızda ise uzaya insan göndermek hatta, Mars'a turizm turları düzenlemek te var" demişlerdi. İki amatör uzaycı daha önce de bir deniz altı inşa başarı ile denize indirmişti.