Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren'www.globalrichlist.com' adresli siteye girenler maaşlarını yazarak dünyanın kaçıncı zengini olduklarını öğreniyor. Sitenin hedefi ise insanların çoğunun ayrıcalıklı azınlık içinde olduklarını göstermek!

Poke adlı bir şirket, internette açtığı "küresel zenginler listesi" ile kullanıcıların dünyanın kaçıncı zengini olduklarını öğrenmesini sağlıyor.

"www.globalrichlist.com" adresli siteye girenler yıllık maaşlarını yazarak dünyanın kaçıncı zengini olduklarını ve gelir açısından hangi yüzdelik dilime girdiklerini öğrenebiliyor.

Örneğin, ABD'de 2009'da ortalama gelir olan 52 bin doları kazanan bir kişi, dünyanın 58 milyon 252 bin 719'uncu zengini ve yüzde 0.97'lik dilimde yer alıyor.

Hesap, dünyada 6 milyar kişinin yaşadığı ve ortalama yıllık gelirin 5 bin dolar olduğu varsayımıyla yapılıyor. Sitede kullanıcılar gelirleriyle hayır işlemeleri için de teşvik ediliyor. Örneğin, İngiltere'de 8 dolara 15 organik elma satın alınabileceği ancak aynı parayla Honduras'taki çiftçilere 25 meyve ağacı hediye edilebileceği belirtiliyor.

Sitedeki açıklamada da "Bu siteyi kullanabilen insanların çoğunun aslında ayrıcalıklı azınlık içinde olduklarını görmelerini istedik" deniliyor.


 
Yukarı Alt