1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Dünyanın en küçük bebeği yaşatıldı.


 1. Serj

  Serj rank8

  Kayıt:
  2 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.871
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  [​IMG]

  Almanya’da , 275 gram ağırlığında, 29.5 santim uzunluğunda dünyaya gelen ve 8 aydan bu yana sezaryen ünitesinde cihazlara bağlı yaşayan erkek bebek “Dünyanın en küçük bebeği” ünvanını aldı.

  Geçen yılın Haziran ayında 25 haftalıkken doğan prematüre bebek, hayata tutunmayı başardı. “Dünyanın en küçük erkek bebeği” unvanını alan bebeğin ağırlığı sadece 275 gram boyu ise 29.7 santim boyundaydı. ZDF’de görüntüleri yayınlanan ve 8 aydır Goettingen Üniversitesi sezaryen ünitesinde solunum, beslenme ve kardiyografi cihazlarına bağlı olarak yaşayan bebek geçen Aralık ayında 3.7 kilo ağırlığına ulaşınca yoğun bakımdan çıkarıldı.

  Anne ve babasının isteği üzerine kimlikleri açıklanmayan ve "Parmak Çocuk Tom" diye anılan bebeğin hastanede bakımını üstlenen Dr. Stefan Weller, bebeğin “bir savaşçı olduğunu” ve yaşama tutunmayı başarabildiğini söyledi. Weller, “Hep birlikte onu yaşattık” dedi.

  Ailesine 8 ay sonra teslim edilen bebek için hayati tehlikeyi arttırdı. Doktorlar genellikle 350 gramdan az ağırlıkta doğan bebekler için yaşama şansı tanımıyor. Parmak Çocuk Tom'dan önce bilinen en prematüre erkek çocuk, ABD'nin New Jersey eyaletinde 320 gram ağırlığında doğan Tyler Martin'di. Şimdiye kadar hayatta kalmayı başaran en küçük kız bebekse 244 gram ağırlığında olduğu hatırlatıldı.
   
 2. Pergio

  Pergio rank8

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.131
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Allah uzun ömür versin