1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Dünyanın En İyi 12 Yeni Binası


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  1. En İyi Kamu Binası:İskoçya Parlamento Binası (Holyrood)
  Edinburgh, İskoçya
  Mimar: Enric Miralles (EMBT/RMJM)

  Geçtiğimiz yılın süper yapılarından biri. Her on yılda bir karşımıza çıkamayacak bir örnek. Organik bir eşyayı referans alan biçimsel tasarımı kreatif bir mekan oluşturmanın doğal bir yetenek olduğunu kanıtlıyor. Bu yetenek; 2000 yılında vefat ederek ortağı ve aynı zamanda eşi Benedetta Tagliabue’yu bu projede yalnız bırakan Katalan mimar Enric Miralles.

  Holyrood, yasama yetkisi olan kişilerin evlerinin aksine, anti-Klasik ve İskoç kurumunun düzensiz doğasını esir alıyor. Miralles’in dans eden kuğusunda, mekanı daha sağlıklı ve çevreyi daha algılanabilir hale getirmek için farklı malzeme ve metodlar kullanılmış. Biçimin çeşitliliği içinde Miralles, birçok tarihi öğeye de referans vererek mekanı insancıllaştıran soyutlamalar yapmış.

  Etkisi; daha önce hiç varolmayan küçük bir şehir inşa etmek gibi...
  parlamento.jpg
  2. En İyi Müzeler:De Young Müzesi, San Francisco ve Walker Arts Center Expansion
  Minneapolis
  Mimar: Herzog & de Meuron

  Burada çoğul kullandığım için üzgünüm ancak Jacques Herzog ve Pierre de Meuron şaşkınlığa uğratmaya devam ediyor. Günümüzde üretilen bütün projelerin çok üst seviyesinde projeler üretiyorlar.

  Proje, eşsiz paralellere sahip: 70 milyon Dolar’a malolan eğri küp, Walker’ı, Aluminyum ile buruşturuyor, de Young ise üzerine kabartma yapılan bakır ve delinmiş kabuk altında sıkışıyor. İki binanın kütlesi de ışık, avlu ve teraslarla kesiliyor ve arsa ile doğanın formuna uyum sağlıyor.

  Evet, biliyorum atladığım iki müze var: Biri New York’un MOMA’sı, biri de güzel manzarayı çerçeveleyen minimalist detaylara sahip Tokyo’nun Yoshio Taniguchi’si. Ancak geçen sene ikisinde de rastladığım, soğuk galerilerinden çıkan etkilenmemiş ziyaretçiler yüzünden seçimimi başka binalara yönelttim.
  deyoung.jpg
  3. En İyi Kule:Agbar Kulesi
  Barcelona
  Mimar: Jean Nouvel

  Şimdi başka bir Fransız, Dali ve Gaudi ile hayaller kuruyor: Jean Nouvel. Yeni Katalan kulesinde Montserrat tepelerinin ve Sagrada Familia’nın ruhu barınıyor.

  Mimar, 142 metre yüksekliğe sahip kuleyi iki kabukla kaplamış; gökyüzü mavisi, yeşil ve gri renklerde parlatılmış Alüminyum’u 60.000 levhadan oluşan düz ve buzlu camla kaplamış. Bunun etkisi de 4.500 pencereye sahip servis şaftını, birbirine geçmiş 40 renge boyanarak görünmez hale gelmesiyle ortaya çıkıyor. Binanın içindeki ikinci silindir, asansör ve merdivenleri kapatıyor. Gaudinin ünlü katedrali gibi bu bina da tamamlanmasının 6 yılı bulmasından ötürü destansı bir iş olarak tanımlanıyor.
  agbar.jpg
  4. En İyi Fabrika:
  bmw.jpg
  BMW Merkez Binası
  Leipzig, Almanya
  Mimar: Zaha Hadid

  Sonunda Zaha Hadid, mimarlık kuramı ve korkunç yağlı boya resimleri ile 2005 yılında büyük bir projeye imza attı. Hadid’in ilk en büyük binası Cincinnati’de iki yıl önce tasarladığı bir müze binası idi.

  Hadid, Leipzig’deki BMW Merkez Binası’nda, forma modern otomatik imalatın hareketini katıyor. Çok çeşitli arabaların toplandığı binaların birleşiminde üretim çizgileri yer alıyor. Sinir sisteminin merkezini oluşturan bu bölüm fikirlerin, insanların ve bileşenlerin BMW kompleksindeki akışını yansıtıyor. Sonuç şaşırtıcı oluyor...

  5. En İyi Hükümet Binası:
  [​IMG]
  Caltrans District 7 Headquarters
  Los Angeles
  Mimar: Thom Mayne / Morphosis

  Geçen yılın en prestijli mimarlık ödüllerinden Pritzker Ödülü’nü kazanan Thom Mayne, 190 milyon Dolar’lık Caltrans İş Merkezi’ni “Hemen hemen masrafsız bir şekilde 3 yıl içinde tamamlanan çok basit bir iş” şeklinde tanımlamıştı.

  Sonuç; Mayne’in birçok projesi gibi teknik özellikleri açısından son derece karmaşık ve köklerini hatırlatan bir bina... Örneğin 13 kat, hava koşullarına göre açılıp kapanan hareketli Alüminyum ve cam kaplamalı L şeklindeki strüktürü ile adeta bir spor karşılaşması sunuyor.
  6. En İyi Ek Yapı:
  High Museum of Art
  Atlanta
  Mimar: Renzo Piano

  Büyülü güneş ışığı Renzo Piano’nun son projelerinden Dallas’daki Nasher’dan içeri süzülüyor, özellikle de 1983 yılında Richard Meier’ın tasarlamaya kalkıştığı High Museum’un merkezindeki sahneye... Şüphesiz, Meier, Woodruff Sanat Merkezi Kampüsü’ndeki avluyu tasvip etmiş olacak ki Piano da Meier’ın orjinal tasarım konseptine saygı duyarak olduğu gibi bırakmış. Orjinal hali ile kalan mekanlar, yanındaki 110 milyon Dolar’lık ışıl ışıl parlayan kanatları ile şu an eskisinden daha fazla hayal kırıklığına uğratıyor.
  highmuseum.jpg

  7. En İyi Çok Amaçlı Sanat Binası:
  Shaw Sanat Merkezi
  Baton Rouge, Los Angeles
  Mimar: Schwartz/Silver Architects

  Baton Rouge mu? Evet, doğru: mimaride öncülüğe sıçrayan Kuzey Amerikalı tasarımcılardan, New Orleans’ın yetenekli ofislerinden Eskew + Dumez + Ripple, drama ve saf enerjiyi keşfedenlerden...

  Tarihi bir otelin üzerine bir müze, iki tiyatro, bir eğitim mekanı, açık yeşil cam şeritler kondurmak... Nehir boyunca mimari açıklıkları Japon Restoranı olarak çarpıcı teraslarla oluşturmak... Heykelsi bir plaza ile binaya bir delik açmak... İşte Shaw Sanat Merkezi’nin ta kendisi...
  shaw.jpg
  8. En İyi Anıt:
  anit.jpg
  Avrupa’da Soykırıma Uğrayan Yahudiler Anıtı
  Berlin
  Mimar: Peter Eisenman

  Mimari olmayanlar içinde en iyisi: Eisenman’ın ve kısa bir süreliğine de Richard Serra’nın oluşturduğu 2.711 adet beton blok, farklı yükseklikleriyle, dalgalanmış görüntüsüyle ve referans noktasının azlığı ile bir karmaşa oluşturuyor.
  9. En İyi Konut: Sanchinarro Mirador
  Madrid
  Mimar: MVRDV

  Dünyanın parmakla gösterilen konut bloğunun dar gelirli gruba yapılması, İspanya’da bulunması, Hollandalı üçlü olarak bilinen MVRDV tarafından tasarlanması bir sürpriz değil.

  Mimarlar kendi araştırmaları, piyasa araştırmaları, kullanıcı ihtiyaçları ile belirledikleri çözümleri çoğulluğu simgeleyen tekil strüktür ile çözmüş. Sanchinarro’nun 21 katlı destansı açıklığı, masif ve heykelsi terasların üst katlara köprü kurmasından dolayı dikkatleri çekiyor.
  art_toronto.jpg
  Sanat Koleksiyoncusunun Evi
  Toronto
  Mimar: Hariri Pontarini Architects

  Dünyanın en iyi konutları Toronto’da tasarlanıyor ve bunlardan en sonuncusu Siamak Hariri ve David Pontarini tarafından tasarlandı. Tik ağacı, bakır ve kireç taşı ile detaylandırılmış binanın işlevi yaylar ve açılarla yumuşatılmış. Bu mimarlar “ideolojik” değil yeni modernistler...
  11. En İyi Hastane:
  Ciudad Real Hastanesi
  Ciudad Real, İspanya
  Mimar: Ángel Fernández Alba

  Don Kişot’un yel değirmenlerine yaslandığı La Mancha’nın merkezinde, 800 yataklı bir hastane olan Ciudad Real Hastanesi, Madrid’in güneyindeki küçük kasabada bir serap gibi görünüyor. Ancak bu bir hayal ürünü değil, İspanya’nın gerçek bir sembolü olan uluslararası bir sağlık merkezi.

  Fernández Alba da birçok Finli ve İsveçli modernist gibi kuru sıcaktan ve kırmızı topraktan etkilenenlerden. Tuğlayı toprak renginin tonlarında kullanması, traverten ve bakır uygulamaları ile Alba, hastanede İspanya’nın geçmiş ve geleceği gibi arsa ve insanını da birleştiriyor.

  12. En İyi Fuar Merkezi:
  fuar.jpg
  Milano Ticaret Fuarı
  Milano, İtalya
  Mimar: Massimiliano Fuksas

  Dalgalanan cam ve çelik örtü ile örülmüş bir mil uzunluğundaki aksı ile Milano Fuar Alanı, 2 milyon metrekare büyüklüğe sahip bir sergi holüne, espresso barına ve gereksinim duyulan tüm programa sahip. Küçük damlaları maskeleyen omurgası sade bir şekilde basit çelik direkleri ve kutuyu andıran formu birbirine bağlıyor.

  Roma’nın geleceğine odaklanan Massimiliano Fuksas, hareketlerden mimarlığı türettiği bu projede –her ne kadar bilgisayar yardımıyla ortaya çıksa da- organik formu yapaylık içinde serbest bırakıyor. Sonuç; çarpıcı ve işiniz olsa da olmasa da göz atmaya değer bir ortam olarak karşımıza çıkıyor.
   
 2. mumya307

  mumya307 rank8

  Kayıt:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.020
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  saol güzel paylaşım extraokk
   
 3. _CaspeR_

  _CaspeR_ Buralıyım

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.790
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EXtraloob.com !!

  ne binalar var tşk ederiz güzel paylaşım
   
 4. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.415
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  ohh be biriside önem verdiğim bir konuda topic açmış çok teşekkürler.

  Gugenheim
  [​IMG]
   
 5. Dampyre

  Dampyre Buralıyım

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Neptune..!

  süper fotolar .. Wink
  Agbar Kulesi ile BMW nin Fabrikası süpermiş..
   
 6. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  teşekürler :lolmuch: