1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dünya'nın çapının şimdiye dek bilinenden daha küçük olduğu o


 1. V.I.P

  V.I.P Buralıyım

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.563
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  FB

  Almanya'nın Bonn Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, son olarak 5 yıl önce ölçülen Dünya'nın çapının (12 bin 756 kilometre) belirlenenden 5 milimetre küçük olduğunu ortaya koydu.

  Uzaya gönderilen radyo dalgalarıyla çalışan ve karmaşık bir sistemle ölçüm yapan bilim adamları, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarının birbirinden her yıl 18 milimetre uzaklaştığını da belirledi.

  Halkın geneli için çok fazla birşey ifade etmemesine karşın bu mesafenin küresel iklim değikliği araştırmalarında önemli olduğu bildirildi
   
 2. The_DifferenT

  The_DifferenT rank8

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fucker LoL
  Şehir:
  Kestel / BURSA

  Alman işi işte takmışlar kafaya 5mm nin lafını yapıyolar
  şimdi derler bizim için kucuk insanlık için buyuk bır mesafe
   
 3. minotauros

  minotauros rank8

  Kayıt:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  student
  Şehir:
  v bılgaria

  :mrgreen: :mrgreen:
   
 4. proffessorr

  proffessorr rank8

  Kayıt:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  21
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  abi bu bilimdir. bilimde bağlantısız kavramlar bütünü değildir adamlar plakaların(yerkabuğunda buluna örn\arab plakası,hint plakası gibi) hareketini ölçme amaçlı unutma sen atesin üstüne oturulmus bir tabakanın üstünde oturuosun ve kaçıcak biryer yok ha ben başka galakside iş bulurum abi diosan başka ama böyle yorumlar gerçekten bi süre sonra bayıyo. :oops: adamlar ne kadar para harcamıs hayritetten suan birleşik devletlerin en büyük güç olmasının nedeni büyük küçük demeden her bilgi birikimini birbirine mantıkla ve sorgulanabilir şekilde eklemesi ve yorumlanması sonucu böyle oldular. armutun sapı üzümün çöpü dersen ortada birşey kalmaz bu 1 gelelim 2 . ye dünyanın çapının küçülmesi devas bir olaydır yani kütle çekim enerjisi bir şekilde artmış demektir fakat dünya içinde nükleer tepkimler sonucu zaten enerji kaybedio ve kütlesi azalıyor bu uzaktan bakıldığında saçma bir bilgi ama iyi yorumlayan bir adamın elinde nobel ödülü alır bunu da söyliyim.adamlar uzaya ısı dedektörlü kamera gönderio bu kamerelar askeri amaçlı yani içinde açıklanmayan bir savunma silahı olabilir 8O yetmio almanlar uyduyla dünyanın(küçük birşey değil bu siz tahmin edin artık benim bildiğim kadarıyla yürüyerek etrafını dolaşamassınız :lol: ) çapını ölçüolar biz daha pi sayısını tam bilmioz adamlar geoit yaplı cisimin çevresini ve yarıçapını inceliolar şaka gibi biz burda kalkıoz 5 mm küçülmüş diye dalga geçioz haspinalhha yani dur sana formül verem de ordan bak bakam 5 mm küçülmesi için ne kadar enerji gerekio hesapla. newton genel çekim kanunu: kuvvet= 6.67.10 üzeri -11 çarpı 1.cil kütle çarpı 2. kütle(dünya 8O )\uzaklıgın karesi(yarıçap 8O ) buyur allh kolaylık versin :D:D:D 5 milimetre küçült çıkar sonra bana haber ver daha diğer gezegenlerin ve güneşin etkisi var ::D :?!
   
 5. LiFeGuaRD

  LiFeGuaRD rank8

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  sandalyeye yapışmış durumda...

  arkadaşım iyi güzel bilgilerde pi sayısı denilen olay devreden bri sayıdır bis 3,14 olarak hesaplıyoruzda daha çok uzun birşey devrediyor sürekli bulunamadı bulunamaz olarakda görülüyor...