Kayıt
14 Mayıs 2007
Mesajlar
24.643
Beğeniler
2
Şehir
İstanbul
Dünya bu maçı bekliyor
İspanya ile Hollanda arasındaki dev finale Johannesburg'taki 88 bin seyirci kapasiteli Soccer City Stadı ev sahipliği yapacak. Saat 21:30'da başlayacak maçı İngiliz hakem Howard Webb yönetecek.İspanya ile Hollanda arasındaki dev finale Johannesburg'taki 88 bin seyirci kapasiteli Soccer City Stadı ev sahipliği yapacak. Saat 21:30'da başlayacak maçı İngiliz hakem Howard Webb yönetecek.
Dünya Kupası'nda, İspanya ile Hollanda arasındaki dev final ile kupa ilk kez kendi kıtası dışında bir Avrupa ülkesine gidecek. işte final maçı öncesi ilginç rakamlar...
İspanya - Hollanda finali ile dünya kupası tarihinde 7. kez 2 Avrupa takımı şampiyonluk için sahaya çıkacak. Gecenin sonunda İspanya ya da Hollanda kendi kıtası dışında şampiyonluk sevinci yaşayan ilk Avrupa ülkesi unvanını alacak. Avrupa'nın toplam şampiyonluk sayısı da 10'a yükselecek.
Kupa tarihinde ilk kez Brezilya, Almanya, Arjantin ve İtalya'nın yer almadığı bir final maçı oynanacak.
Güney Afrika'daki tüm maçlarını kazanan Hollanda, İspanya karşısında da galibiyete ulaşırsa beraberlik dahi almadan şampiyon olan 5. ülke olacak. Daha önce 1930'da Uruguay, 1938'de İtalya ve 1970 ile 2002'de Brezilya benzer bir başarının altına imza atmıştı. Üstelik Hollanda, eleme grubundaki tüm maçlarını da kazanmayı başarmıştı. 1970'te Brezilya'nın ardından hiçbir ülke eleme grubu ve Dünya Kupası'ndaki tüm maçlardan galip ayrılarak şampiyon olamamıştı.
İspanya, Avrupa şampiyonu olduktan sonra Dünya Kupası'nda finale yükselme başarısı gösteren 2. ülke oldu. Daha önce 1980 yılında Avrupa şampiyonu olan Almanya, 1982 Dünya Kupası'nda finale kalmış; ancak İtalya'ya yenilmekten kurtulamamıştı.
Matadorlar aynı zamanda, ilk grup maçını kaybettikten sonra, Dünya Şampiyonluğu’nu kucaklama başarısı gösteren ilk ülke olmayı hedefliyor.
İspanya, final maçını 4 golden az atarak kazanması halinde Dünya Kupaları tarihinde en az gol atarak şampiyon olan ülke unvanını alacak. 1938'de İtalya, 1966'da İngiltere ve 1994'te Brezilya 11'er gol atarak şampiyon olmuştu. İspanya'nın ise final maçı öncesi 7 golü bulunuyor.​
 
Yukarı Alt