1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dünya bizi konuşuyor


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.

  [​IMG]


  Türk Spor Kulüpleri’nin ve Sporcuları’nın Dünya Basınındaki Yansımaları’’ değerlendirmesinde dünya gazetelerinin en çok ilgi gösterdiği kulüp, yüzde 35 ile G.Sarayımız oldu.  ÜLKEMİZE ilk kez UEFA ve Süper Kupa’yı getiren Galatasarayımız yine bir ilke imza attı. Medya Takip Merkezi’nin (MTM), nisan ayında yaptığı "Türk Spor Kulüpleri’nin ve Sporcuları’nın Dünya Basınındaki Yansımaları" araştırmasına göre, dünya gazetelerinin en çok ilgi gösterdiği Türk spor kulübü, Galatasarayımız oldu. Fenerbahçe’nin teknik direktörü Luis Aragones ve Galatasarayımız'ın gözde futbolcusu Harry Kewell, araştırmada öne çıkan isimlerdi. Türk futbol kulüplerine ve sporcularına basınlarında en çok yer veren ülkeler ise Almanya ve İsveç oldular.

  MTM Medya Takip Merkezi, 1-25 Nisan tarihleri arasında, dünya basının Türk futboluna olan ilgisini mercek altına alarak, kulüp, teknik direktör ve futbolcuların popülaritelerini inceledi.


  F.Bahçe ikinci

  49 ülkenin toplam 642 gazetesinde yapılan medya takibi sonuçlarına göre, Türk futbol kulüpleri, 25 günlük süreçte dış basında 824 haber ve yazıya konu oldu. Dünya basınında Türk kulüpleriyle ilgili yayınlanan haberlerin % 35’i Galatasaray ile ilgiliydi.

  Bu gazetelerde 286 habere konu olan Galatasarayımız'ı, ikinci sırada 206 haberle Fenerbahçe takip etti. Dış basında, 152 haberle Beşiktaş üçüncü sırada yer bulurken, onu Sivasspor ve Trabzonspor izlediler.

  Türk basınında aynı tarihler arasında sarı lacivertliler ilk sırayı aldı Rapora göre, Türk futboluna en büyük ilgiyi gösteren ülke, Almanya oldu. Panzerleri, 79 haberle İsveç ve 64 haberle Belçika takip etti.

  Carlos takip etti

  Dünya basınının en çok ilgi gösterdiği futbolcular: Harry Kewell, Roberto Carlos ve Semih Şentürk. Listenin ilk 10 sırasındaki isimlerden beşinin yabancı olması ve bunlardan ikisinin en üst sıralarda yer alması, yabancı sporcuların Türkiye’nin tanıtımına sağladığı katkıyı ortaya koyması açısından dikkat çekiciydi.