benım ekran kartı 87 cpu 85 dercede bunun normalı kac tır acaba laptopumun fanı hıc durmadan calısıyır :D ılk aldıgımda 2 saatte bı vuuuuuu dıye bı ses duyuyodum artık hıc susmuyo :D

Bu senin ekran kartının ve CPU nun ne olduğuna bağlı olarak normaller değişir. Sabit bir normal malesef yoktur. Rica etsem hangi ekran kartını (markasıyla beraber -asus, MSI etc. veya ATI kartları) vede CPU nun kaç çekirdekli ve kaç GHZ olduğunu yazarsan yardımcı olabilirim

Laptop dedin değilmi?

Durum kötü dostum. Tek çekirdekli laptopların 80 dereceleri geçmesi, laptopun çalışmasına uzun süreli olarak zarar verir. ( gidiş yolları erimeye başlar ve bilgisayar aşırı yavaşlar, bir süre snra açılmaz falan)

Sana önerebileceeğim tel çözüm şu:

Everest professional edition edin biryerden

-www.isohunt.com (bittorent sitesidir)
-www.flashget.com (önce bunu indir, snra üstteki linkten everest proffesional diye arat)

Sonra oradan özelliklerden ısıya bak. Bİos bazen sapıtıyor ısı konusunda. Baktın harbidende ısın bunlar, O zaman mecburen downclock (yani az elektrik, az ısı ama az performans [overclock un zıttı]) edeceksin

Şimdiden geçmiş olsun

Ya bunu ancak performanı düşürür ısıyı azaltırsın veya laptop u açar içine daha hızlı fan + daha iletken sıvı neon + daha fazla thermic paste koyarsın (türkçesini bilmiyorum) ama unutma açınca garanti gider.

OMG ! 85 derece bir CPU için çok üstünde bir rakam. Standart bir CPU yük altında maksimum 50-55 dereceyi anca bulur. Uzun süredir fanını temizlemediysen, açıp temizlemeni öneriririm. PC'ye kendinden daha fazla zaman ayırmalısın temizlik konusunda. Fanlar yerine oturmamış da olabilir.

ilkercindik demiş ki:
OMG ! 85 derece bir CPU için çok üstünde bir rakam. Standart bir CPU yük altında maksimum 50-55 dereceyi anca bulur. Uzun süredir fanını temizlemediysen, açıp temizlemeni öneriririm. PC'ye kendinden daha fazla zaman ayırmalısın temizlik konusunda. Fanlar yerine oturmamış da olabilir.
85 derece bir quad core için çok normal bir rakamdır (100% performance) ama tek çekirdekli bir işlemciden konutuğumuz için baya fazla. Zaten bilgisayar normalde 85 C ye çıkmasına izin vermez belli bir yerde ve önce yavaşlatır sonra kendinden kapatır. Eskiden böyle bir sorun bendedde vardı (kasa bilgisayar) Pentium 3 800 MHZ olmasına ragmen halflife 1 i bile takıla takıla oynuyordum.Intel FAN alınca ısı dütü tabi. Dediğim gibi orijinal daha iyi hava emen (daha hızlı olması şart değil) ve daha iyi pasif soğutucusu olan bir soğutma sistemi al laptop una

85 derece Quad'lar için de normal bir rakam değildir. Tükettiği güç standart işlemcilere göre fazla olmasına rağmen, her sıcaklık tek çekirdeği ilgilendirdiğinden oldukça ağır bir sıcaklık.

Dostum Quad Core um var. Bu konudaki bilgine saygı duyuyorum ama kendi tecrübelerimdende yararlanarak malesef 80-85 C nin Quad için çok normal olduğunuda söylemek zorundayım. Internet referanslarına bak istersen :adamlar el kitabına bile yazmışlar. Eğer işlemciniz 80-85C ye çıkarsa paniklenmeyin. Bu değer 5 çekirdekli işlemciler için gayet normal bir rakamdır diye.

Sonuç plarak ila bir referans istiyorsanız Aşşağı yukarı değerler:

Tek çekirdek Pentium 4 3GHZ: 30-40 C
Çift Çekirdek 1.66GHZ 35-45 C
Çift Çekirdek 2.2 GHZ 50-60 C
Dört çekirdek 2.6 GHZ 70-80 C

Benim anlatmak istediğim; QuadCore'da her çekirdeğin sıcaklıkları farklıdır.
80C ise bir çekirdek için yüklü bi rakamdır. Bu benim bilgim, tecrübeler farklıdır tabi.

ediğimiz şeyler aynı zaten ilkercindik. Seninde dediğin benimde dediğim şu: tek çekirdek için 80 C fazla. Yukarıda verdiğim bilgiler gibi, bir mangalmı etrafa daha fazla ısı verir 2 mangalmı? onun gibi düşün.2 kata kadar ısınma oluyor, bu şekilde quad core 80 C ye kadar çıkabilir ama tek çekirdeği değil hepsi.

Arkadaşın kullandığı program everest, çekirdek ısısından ziyade tüm ısıyı ölçer. Orada ikimizde dikkatli olalım arkadaşa bilgi verirken

Yukarı Alt