Kayıt
14 Mayıs 2007
Mesajlar
24.642
Beğeniler
2
Şehir
İstanbul
Don Nelson tarihe geçti
NBA takımlarından Golden State Warriors'ın antrenörü Don Nelson, tarihin en çok maç kazanan antrenörü oldu. Nelson, takımının Minnesota'yı yendiği maçta, kariyerinin 1333. galibiyetini aldı ve Lenny Wilkens'ı geride bıraktı.Golden State Warriors'ın, Minnesota Timberwolves'u 116 - 107 yenmesi, belki de NBA takipçileri için haber değeri bile taşımıyordu. Zira her iki takım da playoff şansını yitirmiş; sezonu tamamlamak için formalite maçlarına çıkıyordu.
Ancak bu maçın Golden State antrenörü Don Nelson için farklı bir önemi vardı. 31 yıldır NBA'de baş antrenörlük yapan nelson, kariyerindeki 1333. galibiyetini alarak, NBA tarihinin en çok maç kazanan koçu unvanını ele geçirdi.
Kariyeri boyunca Milwaukee, Golden State, New York ve Dallas'ı çalıştıran Nelson, üç kez de yılın koçu ödülünü almıştı. Buna karşın Don Nelson yönetimindeki hiçbir takım, NBA'de şampiyonluğa ulaşma başarısı gösteremedi. Nelson'ın geride bıraktığı Lenny Wilkens ise 1979 yılında Seattle Supersonics'i şampiyonluğa taşımıştı.​
 
Yukarı Alt