1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Domuz Gribi ''İstanbulda Vaka'' 15.05.09''


 1. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  PARİS - Merkezi Cenevre'de bulunan Dünya Sağlık Örgütü'nune (WHO), gribin, kuş gribinin 2003'te tekrar belirmesinden bu yana en geniş çaplı yaygın hastalık riskini taşıdığını açıklaması, tehdidin boyutunu gösteriyor. Örgüt, domuz gribi virüsünün evrim geçirip çok daha tehlikeli hale gelebileceği uyarısında bulunmaktan da kaçınmadı.

  Dünya genelinde sağlık yetkililerini alarma geçiren domuz gribi, bir solunum hastalığı. Virüs insanlara domuzlardan solunum yoluyla bulaşıyor. WHO'ya göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. İnsandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele bulaşması halinde tokalaşma yoluyla bulaşabilen domuz gribine karşı doğal bağışıklığımız bulunmuyor. Bilgisayar klavyesi gibi virüslü bir yerle temas ettikten sonra burna ve ağıza dokunulması da hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.

  Hastalığa A tipi H1N1 adlı virüsün daha önce hiç görülmemiş bir türü yol açıyor. Bu tür, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Domuz gribinin belirtileri bildiğimiz grip vakalarından pek farklı değil: Kuru öksürük, ani ateş, boğaz ağrısı, eklem ağırıları, üşüme, bitkinlik ve baş ağrısı. bunların dışında, aşırı kusmaya ve ishale neden olabiliyor. Yaygın grip tipleri, genelde yaşı ilerlemiş insanları hedef alırken domuz gribinde ölümcül seyreden vakalar ise daha çok 25-45 yaş arasındakilerde görülüyor.

  Tedavisine gelince

  ABD'li yetkililer kendi rastladıkları vakalarda Tamiflu ve Relenza adlı ilaçların etkili olduğunu duyurdu. Normal grip aşısıysa tedavide etkili olmuyor. Domuz gribine karşı bir ayrı bir aşı geliştirmeninse aylar alabileceğine dikkat çekiliyor.

  Yeni grip virüsleri ise insan vücudunun bağışık olmaması ve ilaç geliştirmenin süre alması nedeniyle çok çabuk yayılabiliyor. Domuz gribi, genetik açıdan bakıldığında, ilaçla karşı konulabilen H1N1 virüsünden farklılıklar içeriyor.


  - Resim Silinmiş.

  ABD'li kara koca rahatsızlıklarından dolayı hastaneye başvurmuş...Domuz gribi olabileceğinden şüphe edilmekteymiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. PolgaraWahrenheit

  PolgaraWahrenheit rank8

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.082
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Üni
  Müslüman adamın domuzla işi ne ?
   
 3. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yeni Gelişmeler


  Avrupa ülkelerinde hızla yayılan domuz gribi Türkiye'nin kapısına dayandı. Virüsün yayıldığı ülkeler listesine her gün bir yenisi ekleniyor. AB'nin tahmini hastalık yüzünden Avrupa'da ölümlerin kaçınılmaz olduğu yönünde...

  Peki ne yapmalı? Hastalığın belirtileri neler?
  Nasıl önlem almalı?
  İşte en gerekli bilgiler;

  HASTALIĞIN BELİRTİLERİ
  Virüsün 2 ile 4 gün arasında kuluçka dönemi var. Bu sürede herhangi bir belirti vermiyor. İnsan vücudu bu virüsle daha önce karşılaşmadığı için direnç gösteremiyor...

  Hastalığın 4 önemli belirtisi var.

  -Üşüme ve titremeyle nüksedip 38 derecenin üzerine çıkan yüksek ateş,
  -Göz çukurlarında da hissedilen şiddetli baş ağrısı,
  -İleri derecede kas ve eklem ağrıları,
  -Bitkinlik

  Soğuk algınlığıyla karıştırmamak gerekiyor. Soğuk algınlığı yavaş yavaş gelişir, ateş çok yüksek değildir, burun akıntısı ön plandadır. Kas ve eklem ağrıları olsa bile ileri derecede bitkinlik görülmez. Bu hastalıkta ise aniden ortaya çıkış var.

  VİRÜS NASIL BULAŞIYOR?

  -En yaygın olarak solunum yoluyla bulaşıyor.
  -Virüsü taşıyan kişi öksürüp hapşırırsa, 4 metreye kadar hiç temas etmeseniz bile size bulaşabiliyor.
  -Havaya saçılan partiküller havada uzunca bir süre kalabiliyor ve bunların solunmasıyla solunum yoluyla kişiye geçiyor.

  ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN

  -Bunun dışında öksürük ve hapşırık sırasında mikrobun göz mukozasına yerleşerek de hastalık bulaşıyor.
  -Eller, yakın temas çok önemli. Bu nedenle hasta kişilerin mutlaka izole edilmesi, toplu bulunulan yerlerden uzak durması, maske takması lazım. Mutlaka sık sık ellerin yıkanması gerekiyor.

  ÖPÜŞMEYE ARA VERMELİYİZ

  -Öpüşmeye, tokalaşmaya biraz ara vermeliyiz. Hastalık bulaştırma bilinciyle, hastaların, öksüren kişilerin maske takması, öksürüp aksırırken mendil kullanmanın alışkanlık haline getirilmesi lazım.  HASTALIĞA YAKALANINCA ALINMASI GEREKEN İLAÇ

  Virüsü almış kişilerde ilk 36 saat içinde tamiflu veya muadili ilaç 5 gün süreyle sabah akşam kullanılabilir, ya da hastalığın görüldüğü yerlerde bulunulduğunda, koruyucu ilaçlar alınabilir. Ama bunlar ithal olduğu için pahalı ilaçlar, herkesin kullanmasına imkan yok.

  65 yaş üzerindekilere, kalp akciğer rahatsızlığı, astımı olanlara, romatizmal hastalıklar nedeniyle kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere, küçük çocuklara öncelik tanımalı.

  Virüs sürekli değişkenlik gösterdiği için şu an için aşısı yok...

  ATEŞİ SAKIN DÜŞÜRMEYİN

  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke, yaşlı ve çocuklar dışında ateşin düşürülmemesini öneriyor. Şöyle diyor;

  '*65 yaş üzerindeki kalp akciğer rahatsızlığı olan kişilerde, küçük çocuklarda, hamile kadınlarda ateşi düşürelim. Ama sağlıklı olup grip olanlarda ateşi düşürmememiz lazım. Ateş insana rahatsızlık veriyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kalp atışlarını artırıyor, ama bunun yanında virüslerin ölümüne yol açıyor ve vücudun direncinde önemli işlev görüyor, bir çeşit savunma mekanizması gibi işliyor.

  *Vücut 41 dereceye kadar dayanır, 4 saat kadar 42 dereceye dayanır. Mesela ben grip olduğumda ateşimi daha da yükseltirim ve 5-6 saat içinde bu iş biter. Eskilerin hastayı ''terletme'' metodunun mantığı da budur zaten.

  MAYISI ATLATIRSAK KURTULDUK
  VİRÜS SICAKTA YAŞAYAMIYOR


  Eğer mayıs ayını atlatabilirsek, o zaman Türkiye için tehlike geçecek veya az bir zayiatla atlatılacak".

  Çünkü virüs enfeksiyonları kuzey yarım kürede eylül-ekim aylarından başlayarak mayıs ayı sonuna kadar ön plana çıkıyor. Virüsler ılıman, soğuk ve rutubetli ortamlarda daha fazla dayanıyor. Mayıs ayından sonra havalar iyice ısınacak; virüs güneş ışınlarının bol olduğu ortamlarda yaşayamayacağı için mekanik yollar dışındaki bulaşma koşulları önemli ölçüde azalacak.  AB KOMİSYONU UZMANLARININ ÜRKÜTEN KEHANETİ

  AB Komisyonu uzmanlarına göre, tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan domuz gribi salgını yüzünden, salgınla mücadele konusunda çok hazırlıklı olunmasına karşın Avrupa'da da ölümlerin meydana gelmesi kaçınılmaz.

  AB Komisyonunun Sağlık ve Tüketici Siyaseti Genel Müdürü Robert Madelin, basına yaptığı açıklamada, "İnsanların öleceği şüphe götürmez bir gerçek, ama sorun kaç kişinin öleceği. Yüzlerce mi, binlerce mi, yoksa on binlerce mi" ifadesini kullandı.

  DOMUZ GRİBİ BİR ÜLKEYE DAHA SIÇRADI

  İsviçre'nin Federal Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk domuz gribi vakasının tespit edildiğini bildirdi. Bakanlık Sözcüsü Jean-Louis Zurcher, ayrıntılı bilgi vermeden yaptığı açıklamada, "Zürih yakınında Baden kentinde bir hastada domuz gribi saptandığını" açıkladı.

  MEKSİKA'DA DURUM VAHİM

  Domuz gribinin kaynağı olan Meksika'da hastalıktan ölenlerin sayısı 159 olarak açıklandı... Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, Meksika halkını domuz gribi salgınının etkilerini azaltmak için 1-5 mayıs arasında evlerinde oturmaya çağırdı.

  Meksika, 1-5 tarihleri arasında ekonomiyi kısmen durduracak ve bazı bakanlıklar ile devlet daireleri dahil, zorunlu olmayan iş ve hizmetleri askıya alacak.
   
 4. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Müslüman adamın domuzla işi olması gerekmiyor.Zaten yiyerekte bulaşmıyor virüs.Solunumla.Turistler vs'den bulaşabilir.Antalya'da Domuz Çiftlikleri var.İstanbul'da , İzmirde vs...Atatürk havalimanındaki görevliler maske takmaya başlamış...

  Atatürk Havalimanında Çalışanlar ağızlarına Koruyucu Takmışlar ama bu yeterli olurmu gerçekten Tartışılır. . .

  Meksika’da başlayan ve hızla bütün dünyaya yayılan domuz gribine karşı Atatürk Havalimanı’nda alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Sağlık Bakanlığı tarafından riskli bölgelerden gelen uçakların yolcularına yapılan kontroller ve termal kameranın ardından havalimanı çalışanlarına da maske ve eldiven takmaya başladı. Dün sabah saatlerinden itibaren başta Türk Hava Yolları görevlileri olmak üzere yolcularla temas halinde bulunun diğer görevliler, bilet ve bagaj işlemlerini maskeli ve eldivenli olarak gerçekleştirdi.
   
 5. PolgaraWahrenheit

  PolgaraWahrenheit rank8

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.082
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Üni
  1 ay kapatsınlar o zaman sınırları madem onuda mı biz düşünelim
   
 6. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Abi hem ulaşımdan kazandıkları ücret hem iş adamlarının git gelleri-yaptıkları işler...aşıyor bunlar beni ama muazzam bir gelir elde ediliyor bu hava yolları işinden.Yani İsviçre senin söylediğini yapmayı planlamış Meksika'ya karşı lakin alarm seviyesi bir kademe daha yükseltildiğinde yapıcaklarmış onu.Bizimkiler yapar mı bilemiyecem ^^
   
 7. Zeratul

  Zeratul rank8

  Kayıt:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.023
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  †ualle† .
  ben bu belirtilerin aynısını 1 hafta önce yaşadım :D ama hala hayattayım :P
   
 8. PolgaraWahrenheit

  PolgaraWahrenheit rank8

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.082
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Üni
  İşin ucunda para varsa kardeşim , kuşta girer domuzda girer gripte girer bu ülkeye
   
 9. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Buranın Türkiye olduğunu bir kez daha yüzümüze vurdun abi :P

  Domuz gribi hastalığından etkilenen ülkelerle ilgili son durum şöyle:

  Meksika : H1N1 virüsü taşıdığı kesinleşen vaka sayısı 397, şüpheli vaka sayısı 2500. Bu hastalıktan Meksika'da 16 kişinin hayatını kaybettiği kesinleşti.

  ABD : Kesinleşen vaka sayısı 145, şüpheli vaka yok. Bu hastalıktan ABD'de 1 kişi hayatını kaybetti.

  Kanada : Kesinleşen vaka sayısı 51, şüpheli vaka yok

  İngiltere: Kesinleşen vaka sayısı 13, şüpheli vaka sayısı 642

  İspanya : Kesinleşen vaka sayısı 13, şüpheli vaka sayısı 108

  Almanya : Kesinleşen vaka sayısı 5, şüpheli vaka sayısı 12

  Yeni Zelanda: Kesinleşen vaka sayısı 3, şüpheli vaka sayısı 149

  Fransa : Kesinleşen vaka sayısı 2, şüpheli vaka sayısı 41

  İsrail : Kesinleşen vaka sayısı 2, şüpheli vaka sayısı 2

  İsviçre : Kesinleşen vaka sayısı 1, şüpheli vaka sayısı 16

  Avusturya: Kesinleşen vaka sayısı 1, şüpheli vaka sayısı 2

  Danimarka: Kesinleşen vaka sayısı 1, şüpheli vaka yok

  Hong Kong: Kesinleşen vaka sayısı 1, şüpheli vaka yok

  Hollanda: Kesinleşen vaka sayısı 1, şüpheli vaka yok

  Güney Kore: Kesinleşen vaka sayısı 1, şüpheli vaka sayısı 20

  Avustralya: Şüpheli vaka sayısı 114

  Arjantin : Şüpheli vaka sayısı 13

  Kolombiya: Şüpheli vaka sayısı 10

  Venezuela : Şüpheli vaka sayısı 9

  Brezilya : Şüpheli vaka sayısı 7

  Peru : Şüpheli vaka sayısı 7

  Şili : Şüpheli vaka sayısı 4

  Guatemala : Şüpheli vaka sayısı 3

  Kostarika : Şüpheli vaka sayısı 2

  El Salvador: Şüpheli vaka sayısı 2

  Güney Afrika: Şüpheli vaka sayısı 2

  Benin : Şüpheli vaka sayısı 1

  Finlandiya : Şüpheli vaka sayısı 1

  Norveç : Şüpheli vaka sayısı 1

  Teşhis Edilmeyen ölüm : 150nin üzerinde :coffee:
   
 10. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
  Bize birşey olmaz mantığından uzaklaşmamız lazım. :roll:
   
 11. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  abartılıyor.
   
 12. PolgaraWahrenheit

  PolgaraWahrenheit rank8

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.082
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Üni
  Yoo.
   
 13. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bencede abartma yok.Varsada iyi yapıyorlar insanlar kendilerine dikkat etsinler.Kuş gribi zamanında , kenede falan bayaa abartı oldu.İnsanların gözü korktu önlem aldılar.İnş. bu sefer o kadar kayıp yaşanmaz yaz aylarına ulaşırsak atlattık diyorlarmış ; virüs sıcakta yaşayamıyormuş.
   
 14. zeki_ce

  zeki_ce rank8

  Kayıt:
  18 Ocak 2008
  Mesajlar:
  515
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bilim kurgu filmler gerçek oluyor sanırım.
  Sal virüsü dünyaya sonra çıkar panzehirini milyardolarları götür.
  Ohh ne ala.
   
 15. ScorpioGlaive

  ScorpioGlaive rank8

  Kayıt:
  22 Şubat 2009
  Mesajlar:
  349
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci pff :(
  Şehir:
  um yok, belirsizim..
  Antalya'da vb. yerlerde domuz çiftlikleri var demişsin.. O domuz çiftliklerindeki domuzlardan herhangi bir tanesi bile yabancı bir ülkeye git-gel yapıp, seyahat etti mi? Hayır.. Peki bu domuzlara nereden bulaşıyor? (1)

  Eğer gerçekten bu kadar tehlikeli bir hastalıksa neden hâlâ turist kabul ediyoruz? (2)

  Bu domuz gribi kameralarıda yalan mı kardeşim..? (3)

  Bu hastalıkta tüccarların ilaç, panzehir ve benzeri madde satıp para kazanması için mi? (4)

  (bkz. kene)

  Biraz klişe olacak ama, "bize birşey olmaz" :coffee:
   
 16. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...
  Bizim markalar çikolatada gofrette şekerde vs. kullanıyorsa domuz yağı? Yandık. :D
   
 17. Furina

  Furina rank8

  Kayıt:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.508
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  1) Bu hastalık insandan insana bulaşıyor.
  2) Termal kameralar kuluçka dönemindeki hastayı teşhis edemez.

  Bu 2 şey göz önünde bulundurulursa.. Bize birşey olmaz mantığı saçmalıktır.. Ama yinede çoğu ülkeye göre bizdeki risk çok çok çok daha az.
   
 18. Misproject

  Misproject Buralıyım

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.879
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Antalya Beach Park
  :headbang:
   
 19. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe
  Kuş gribi yetmedi mi ya :) Nerden çıktı bu domuz gribi. Allah bizden uzak tutsun ne diyelim :D
   
 20. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Domuz gribi hakkında ilginç açıklama

  İngiliz uzmanlar trafından yapılan araştırmalarda domuz gribi tahmin edildiği kadar ölümcül olmadığı ortaya çıktı.

  İngiltere’de domuz gribi teşhisi konulan 15 hastanın zamanında müdahale ve anti-virüs ilaçlar sayesinde iyileştikleri belirtildi.

  Yeni laboratuar dataları da Meksika’da domuz gribinden az sayıda insanın öldüğüne dikkat çekiyor.

  İngiliz Sunday Express gazetesine konuşan Dr. Pablo Morales, “Bu karşı konulamaz bir virüs değil ve bana göre kontrol altına alınacaktır” dedi.

  Ayrıca İngiltere’nin en iyi virüs bilimcilerinden Prof. Dr. John Oxford ise domuz gribi hakkında çok endişelenmediğini ve virüsün yaz aylarında yaşayan bir virüs olmadıgını ama yinede İngiltere'nin tehlike altında olduğunu belirtti. Prof. Dr. John Oxford “Yayılmakta olan domuz gribini gelecek olan kuş gribinin değişik bir türü olarak görüyorum. Kuş gribi virüsü çok daha ciddi bir tehlikedir” diyerek sözlerine devam etti.

  İngiltere’de ilk domuz gribi virüsü görülen Iain Askham, Meksika’dan döndükten hemen sonra 1500 kişinin bulunduğu bir rock konserine gitti. Teşhis için hastaneye gittiğinde Meksika’dan döndükten sonra nerelere gittiğinin bütün detaylarını veren Iain Askham’a ‘Konsere gittiğini kimseye söyleme çünkü panik yaratır” denildiği iddia ediliyor.