1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Domuz gribi için aşı hazır


 1. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@

  Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi alarmının en yüksek seviyeye çıkarıldığını bildirmesinin ardından Novartis, H1N1 virüsüne karşı kullanılacak aşının ilk üretiminin gerçekleştirildiğini duyurdu.

  İsviçreli ilaç şirketi Novartis tarafından yapılan açıklamada aşının, aşıların genel üretim yöntemi olan yumurtada büyütmek yerine hücrelerde yapıldığı, ayrıca ilk üretimin haftalar sonra mümkün olacağının öngörülmesine rağmen daha erken gerçekleştirilmiş olduğu ifade edildi. Aşının ilk serisinin ön klinik deneyler için kullanılacağı belirtilen açıklamaya göre, aşı üretimi Almanya’da yapılacak. Şimdiye kadar 30’dan fazla hükümetten aşı talebi geldi.

  Dünya genelindeki domuz gribi vakası sayısı 29 bin 669 olarak açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 74 ülkede tespit edilen hastalıktan şu ana kadar 145 kişinin öldüğünü açıkladı.


  Britanya’da 848 vaka

  Britanya’da domuz gribi vaka sayısı 848’e çıktı. WHO’nun hastalığın salgına dönüştüğünü resmen ilan etmesinin ardından, İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri de halkı paniğe kapılmaması yolunda uyardı.

  İspanya Sağlık Bakanlığı domuz gribi vakalarının 488’e ulaştığını belirtti.

  Yunanistan’da son 24 saat içinde 5 yeni domuz gribi vakası ortaya çıktı.

  Türkiye’deki toplam vaka sayısı ise 11.