1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Domuz Gribi Bir Komplo mu?


 1. Toxicated

  Toxicated rank8

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.443
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Point Blank TR - GM
  Şehir:
  'suz
  Domuz Gribi Bir Komplo mu?

  Bu hastalık yeni değil, ilk ortaya çıktığı yer ise Meksika Şehri hiç değil. Yaklaşık bir ay kadar önce Xalapa (Halapa) şehrinde sağlıksız çalışma koşullarından dolayı, Granjas Carroll isimli ABD’li bir şirkete ait bir domuz çiftliğinde başlamış ve 20 kadar kişinin ölümüne sebep olmuş.  Eminim son zamanlarda Meksika’da yaşanan grip salgınını duydunuz, merak ettiniz. 23 Nisan’da salgın haberi verdi ve Meksika şehrindeki tüm özel ve devlet okullarını (ilkokul, lise, üniversite) bir süreliğine tatil etti. Daha sonra bu tatili, tüm diğer şehirlerdeki okulların tatili izledi, birçok dükkan kapatıldı. Özellikle başkentte hayat nerdeyse durdu, sinemalar, cafeler, kısacası insanların bir araya geldiği yerler kapatıldı.

  Haberi Meksika basınından önce, birlikte çalıştığım İspanyol arkadaşın annesiyle konuşmasından öğrendim. Sonra internetten izlediğime göre dünya basınında hayli ciddi bir gündem yarattı bahsedilen grip. Sizlere bu gündem üzerinde, gelişmeleri yakından takip etmiş birisi olarak, Meksika’daki eleştirel makalelerden edindiğim izlenimlerle bir derleme yapacağım. Bunu hem sizin hem de Meksika’nın hak ettiğini düşünüyorum.

  İlk olarak, ulusal anlamda grip ve alınan önlemler duyusunu Sağlık Bakanlığı sekreteri yaptı, duyurunun neden Genel Sağlık Konseyinin (yetkili makam olarak) değil de Sağlık Bakanlığı’nın yaptığını eleştiren kesimler oldu. Ancak, 107 milyon kişinin yaşadığı bir ülkede bu durum, sadece bir sağlık önlemi olarak değil genel bir sosyal ve ekonomik problem olarak kendini gösterdi.

  Halbuki bu hastalık yeni değil, ilk ortaya çıktığı yer ise Meksika Şehri hiç değil. Yaklaşık bir ay kadar önce Xalapa (Halapa) şehrinde sağlıksız çalışma koşullarından dolayı, Granjas Carroll isimli ABD’li bir şirkete ait bir domuz çiftliğinde başlamış ve 20 kadar kişinin ölümüne sebep olmuş. Çevre, sağlık ve beslenme problemlerinden dolayı yüzlerce insan bu grip vakasıyla yüzyüze kalmış Xalapa şehrinde. Ancak yıllardır bölgeyi kirleten Granjas Carroll şirketinden hiç bahsedilmedi ve bahsedilmiyor.  Bir başka eleştiri ise bu konunun bu kadar abartıldığı yönündeydi. Çünkü normalde Meksika’da milyonlarca çocuk hasta, her gün neredeyse 100 çocuk, hele de kırsal kesimlerde, sağlıksız ve yetersiz beslenme, solunum, ishal ve öksürük gibi sebeplerden dolayı, hastaneye bile gidemeden ölmekte ve göz ardı ediliyor. Yani bu Meksika’nın virüs ya da bakteri enfeksiyonu ile ilk tanışması değil. Halen de önemli bir tehlike olabilen Dang hastalığı (bir tür sıtma), hepatit A, hepatit B, kolera gibi hastalıklar da söz konusu. Bunu yakından deneyimliyorum çünkü Meksika'da sağlık hizmeti vatandaşları için çok pahalı bu yüzdende halk hastaneye gitmektense, iyice kötüleşene kadar evinde kalıyor, sonra da durum geç olabiliyor. Bu zamanla gelişmiş genel bir alışkanlık. Birçok köyde sağlık hizmeti yok ve kilometrelerce uzakta olan çocuklarını en yakın sağlık ocağına götürmek için ailesi onu yürüyerek götürmek zorunda. Çocuğu sağ salim ulaştırabilse de sağlık ocağında doktorun ya da ilacın bulunabileceği de meçhul. Bunun dışında Meksika’da yerli kimselere karşı ayrımcılıkta söz konusu olabiliyor. Çünkü birçok Meksika yerlisi İspanyolca bilmeyebiliyor. Eğer devlet bu kadar önemsiyorsa, neden diğer hastalıklar için de bu kadar önlem almıyor?  Domuz gribine karşı alınan önlemler kişiler arası fiziksek temastan da kaçınmayı, belirtiler görüldüğü anda doktora gidilmesini, kişisel hijyeni ve maske kullanmayı öngörüyor. Alınan önlemler belki yerinde ama şahsen daha kökten bir çözüm için daha derin politikaların gerçekleştirilmesi gerekmez mi? Mesela birçok insanın sağlıklı beslenebilmesi, temiz içme suyunun edinilmesi en önemlileri (Birçok Meksikalı, fakirlik sınırında yaşıyor). Ya da okullarda tüm çocuk ve gençlerin sağlık kontrolünden geçirilmesi...

  Diğer sorular ise şöyle; “Bu kadar salgınsa hastalık, ölenlerin aileleri ne alemde?”, “Eğer grip domuzlardan gelen bir virüsün mutasyonu ise, hastalık nasıl da birden şehirlerde ortaya çıkıyor, ya da medyada böyle gösteriliyor?”

  Bir süre durdurulan sadece okullar olmadı, sosyal ve ekonomik hayattı. Kimi yerlerde görevliler, parklardaki insanların evlerine gitmeleri rica etti. Birçok işletme kapatıldı, sosyal etkinlikler iptal edildi. Köy ve kasabalarda sokak pazarlarının kurulmasına izin verilmedi. Ekonomik olarak, bundan en çok faydalanan kesim şüphesiz eczaneler, ilaç ve telekomünikasyon şirketleri oldu. Turizm, havayolları ve uluslararası ticaret olumsuz etkilendi.

  Başka bir eleştiri ise benzer tarihlerde ve öncesinde yaşanan bir dizi gelişmelere dikkat çekiyordu; 2 Nisan’da G7 ülkeleri toplanması, sonrasında 16 ve 17 Nisan’da Obama, Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ile özel bir toplantı yapması bunların başında. Sonra, 23 Nisan’da cumhurbaşkanı, kabinesiyle bir toplantı düzenledi, sonra da sağlık bakanlığı sekreteri grip virüsü duyurusunu yaptı ve önce Meksika şehrinde sonra da tüm ülkede ve ardından dünyada önlemler alındı. 24 Nisan’da G7 dünya ekonomisi için gerekenlerin yapılacağından bahsetti. 27 Nisan’da da dünyaca ünlü ilaç firması Aventis, 100 milyon avroyu aşı bulunması için harcayacağını ve hastalığın kontrolü için büyük miktarda dozun Meksika’ya bağışlanacağını duyurdu.  Eleştiri, şöyle devam ediyor; “son 2 yıldır, ecza endüstrisi dünya çapında finansal problemler yaşamaktaydı; eğer savaş yaratamıyorsan hastalık yarat ki dünya ekonomisi yeniden çalışabilsin; Meksika bu hastalık için harika bir trampolin çünkü buradan birçok turist dünyanın değişik yerlerine gitmekte ve ne ilginç ki Meksika’da bulunup da ülkelerinde hasta olan kimseler G7 ülkelerinden.”

  Tabi bu arada, 1 Mayıs ve Meksikalılar için önemli bir gün olan 5 Mayıs geçti ve geçmekte. Bu sayede birçok kimsenin toplanması ve gösteri yapması da önlenmiş oldu. Tüm bu olanlar belirsiz, korkutucu, öfke ve şüphe dolu bir bilim kurgu filmine benzetildi. Devlet birlik imajı verdi ve bu esnada parlamentodan önemli yasalar geçirdi. Uluslararası gündemde, krizden daha popüler bir konu bulunmuş oldu ve uluslararası finans sektörü belki biraz rahatladı.  6 Mayıs’ta ise hastalık birden kontrol edilecek ve her şey yoluna girecek!

  Kısacası, her ne olduysa ve olmaktaysa, her ne kadar gerçek ya da yalansa, Meksika’nın imajı epey zarar gördü. Ülkede kimse bir yandan ne düşüneceğini pek bilemiyor, bir yandan da ne olur ne olmaz diye elinden geldiğince önlem almaya çalışıyor. Ancak tüm olanlar Naomi Klein’in “Şok Doktrini” teorisini anımsatıyor. Bu teoriye göre büyük ölçekli bir değişim gerçekleştirmek için bir felakete ihtiyaç var; savaş, doğal afet, darbe veya terörist salgını gibi. Çünkü felaket anında, halkın dikkati başka yöne çekilir, kolektif çok yaşayan bir halk birçok değerinden vazgeçebilir, daha itaatkar olur. Bilmem teori size tanıdık geldi mi?
   
 2. PHR34|<

  PHR34|< rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  968
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sımdılık Kafasına Gore Takılıyo
  Şehir:
  Avatarımı Çalanın Çocugu Olmasın xD
  Yoo Değil Dağdan Gelen Domuzlara Yapsınlar O Aşıyı :mrgreen: :mrgreen:
   
 3. Braunx

  Braunx nowayout

  Kayıt:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  967
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Antalya
  yazını okumadım ama cok komik bir yazı sunucam size

  Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Serhat Ünal, dünya genelinde mevsimsel gribin her yıl yaklaşık 20-40 milyon kişiyi etkilediğini, 250-300 bin kişinin yaşamını yitirmesine yol açtığını belirtti. ( Kaynak İnternetHaber)

  Haber: Domuz Gribinden Ölenlerin Sayısı 167

  Dünya Sağlık Örgütü (Dsö), Domuz Gribinden Ölenlerin Sayısının 167'ye Yükseldiğini Bildirdi. ( Kaynak Haberler )

  yorum size ayit
   
 4. die4ever

  die4ever rank8

  Kayıt:
  16 Haziran 2008
  Mesajlar:
  659
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Türkiyede insan hayatı önemli degil Vurulma Onayıda Gelir haftaya bi sorun cıkmamıştır diye denerler farelerde insan sanıp sonra yaptıkları herkes mort xD
   
 5. Toxicated

  Toxicated rank8

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.443
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Point Blank TR - GM
  Şehir:
  'suz
  o değil kısırlık falan var işin içinde, Allah Korusun :mrgreen:

  PS : Kısır olacağıma domuz gribi olurum daha iyi :P
   
 6. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bu daha hiç birşey.Bunu okullarda zorunlu yaparlarsa o zaman ülkede sağlam insan kalmaz.
   
 7. Prada

  Prada  

  Kayıt:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.342
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Playboy
  Şehir:
  St Etienne
  Komplunun kralı.. Bu işler böyledir yeni bir virus yaratırlar insanlığa salarlar biraz kaos ortamı oluşur.. Aşısını çıkarırlar hop al sana rant geliri..

  Yoksa bunca yıllık insan hayatında şimdi mi çıkıyor bu hastalık
   
 8. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A
   
 9. ExtacyOfGold_

  ExtacyOfGold_ rank8

  Kayıt:
  28 Eylül 2008
  Mesajlar:
  355
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bunların arkasinda amerika var onun arkasinda israil. :think:

  [​IMG]
   
 10. AbSoLuT_ZeRo

  AbSoLuT_ZeRo rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  875
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci ..
  Bence bu bir biyolojik silah olabilir. ABD, İngiltere, Belçika, Hollanda gibi ülkeler gelecekleri için güvenli topraklar arıyor! Buzulların erimesi ile önümüzdeki yıllarda İngiltere, Belçika, Hollanda gibi ülkeler sular altında kalacak. Bu herkesin bildiği bir konu! Peki bunu bilen ülkeler boş durur mu? İnsanlar artık gelecekleri için güvenli topraklar arıyor, yüksek rakımlı yerlerde ve göz koyduğu topraklara da, durup dururken top, tüfek gibi silahlarla saldırmaları da mümkün olmadığına göre, havadan, karadan veya denizden yapay bir virüs yayabilirler. Biyolojik silahlar hava, deniz veya karayolu ile herhangi bir ülkeye rahatlıkla bulaştırılabilir. Bunları tespit etmek son derece güçtür. Bu biyolojik harp maddeleri, ülkede çok büyük maddi ve sağlık sorunlarına yol açabilir. 1.Dünya Savaşı`ndaki Veba salgınını hatırlayın. Bir anda milyonlarca insan yok olmuştu. Bunun da fareler aracılığı yayılan bir biyolojik silah olduğu iddia edildi. Bence dediğim gibi buda bir biyolojik silah olabilir
   
 11. Paradise

  Paradise rank8

  Kayıt:
  25 Haziran 2009
  Mesajlar:
  310
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Geçen gün okulumuza enfeksiyon dalıyla ilgilenen bir doçent geldi.Bu domuz gribi konusuyla ilgili açıklama yaptı ve paniğe hiç gerek olmadığını söyledi domuz gribi normal gripten daha hafif geçiyormuş ve daha kısa sürede ayağa kalkabiliyormuşsunuz.Daha önce böyle bir salgın olmuş.H1N1 virüsü 1977'de yanlış hatırlamıyorsam 600bin kişinin ölümüne yol açmış dünyada.Şu ana kadar olan en büyük grip salgını da 1918'de olan ispanyol gribiymiş ve bu salgında 300 milyon kişi ölmüş (: Sonuç olarak H1N1'den korkmanıza hiç gerek yok,yersiz.
   
 12. E.Cartman

  E.Cartman Bilgiliyim

  Kayıt:
  9 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Pc / extraloob.com
  Zaaa :lol: :beer:
   
 13. Serj

  Serj rank8

  Kayıt:
  2 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.871
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  tabikide amerika , Bence 1. parti aşı geldi o etki etmicek . daha sonra amerika gerçek etkili aşıyı cıkarıcak son care onları almak olucak kazık fiyata . 2 parti aşı ile ülkenin ekonomisini düzelticek amerika.
   
 14. Spare_

  Spare_ Bilgiliyim

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.764
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Programmer , Desanatör.
  Şehir:
  ^^ T.C / İST ^^
  Şuanda Türkiye'de bu aşıyı 4 yer yapıyor. Bu 4 aşının 3'ünde cıva var. Cıva kanserojen bir maddedir. Tabii ki ne etkisi yapıcağı belli olmaz örneğin ağzımızdaki dolgulu dişlerdede cıva var. Bu 3 yerdekinde ölü virüs var diğer 1'nde ise canlı virüs var. Yanılmıyorsam 1970'li yıllardada bu hastalık vardı. Ozamanlarda bu haftalık için aşı olanların sinir hastası olduğu söyleniyor.
   
 15. Paradise

  Paradise rank8

  Kayıt:
  25 Haziran 2009
  Mesajlar:
  310
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Anlamıyorsunuz.Bu H1N1 gribi her zaman vardı.. Her gribin H ve N'lere göre ayrımı vardır bunu google amcayı meşgul ederek araştırın biraz.
   
 16. Toxicated

  Toxicated rank8

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  9.443
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Point Blank TR - GM
  Şehir:
  'suz
  Naydaa olay üstüne olay olmayalım bu lanet aşıyı olsun bitsin ... Ne aşıymış yaw bi taraf savunuyor diğer taraf bişeyler anlatıp adamın kafayı karıştırıyorlar ..

  PS : Gerçi ben olmayacam aşı maşı ama ölmeyecem de :lol:
   
 17. AbSoLuT_ZeRo

  AbSoLuT_ZeRo rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  875
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci ..
  bende aşı olmayacağım, kimsede zorlayamaz okulda durup dururken kendimi hasta edemem .
   
 18. Paradise

  Paradise rank8

  Kayıt:
  25 Haziran 2009
  Mesajlar:
  310
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Kimse ölmeyecek zaten.. :coffee: Toplumun abartması sonucu adı kötüye çıktı başka hiçbir problem yok..