1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dizüstünüzün Ekran Kartı Performansını Arttırın


 1. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  [​IMG]

  Dizüstü bilgisayarınızın oyun performansı, ince sürücü ayarları yapabildiğiniz sürece sizi elinizde olan bir şeydir. Elbette standart sürücüler bu tür ayarlara fazla izin vermez. Ayrıca Nvidia tarafından sağlanan yeni sürücüler Sony gibi bazı üreticilerin bilgisayarlarında çalışmıyor. Zaten birkaç ay öncesine kadar Nvidia bir mobil grafik işlemcisi sürücüsü bile sunmuyordu. Madem Nvidia bu hizmeti başlattı, sinekten yağ çıkarmak da bizim işimiz.

  Laptopdriver2go.com isimli internet sitesi kullanıcılara en güncel Nvidia sürücülerini sumanın yanında bu sürücüleri düzenleme imkanı da veriyor. Olağan şartlarda bilgi düzeyinize değişmekle birlikte belki de saatlerce uğraşmanız gerekecek sürücü modifikasyonları, bu siteden size hemen sunuluyor. Peki ne ne demek, sürücümüzü nasıl modlarız, bunları adım adım anlatalım.

  [​IMG]

  Aşağıdaki resme tıklayarak programımızı indiriyoruz.

  [​IMG]

  Kod:
  Rar Pass : www.extraloob.com
  [​IMG]

  Sürücüyü Bulalım


  En güncel sürücüyü bilgisayarınıza indirmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfada eğer isterseniz sizin ekran kartınızı destekleyen sürücülere veya işletim sistemine göre arama yapabilirsiniz.

  En güncel sürücüyü indirip üzerinde çalışmaya başlayabiliriz. En tepedeki sürümden işletim sisteminize uygun olanı indirin. Ardından eğlenceye geçelim.

  [​IMG]

  INF Dosyasına Dokunuş

  INF dosyası, Windows altında sürücülerin en temel bilgilerini ve ayarlarını içeren dosyalardır ve üzerlerine oynayarak sürücülere bazı özellikler katarlar. Buradaki sayfaya giderek bazı ince ayarları yapabilirsiniz. Bu ayarlara şimdi sıradan değinelim.

  Driver version: Buradan az önce indirdiğiniz sürücünün sürüm numarasını seçin.

  Performance or Quality: INF dosyasının performans mı yoksa kalite ayarlarını mı içereceğini belirleyin.

  Issues/Fixes: Burada nadir durumlarda ortaya çıkan uyumsuzluklarla ilgili bir veri eklemek isterseniz, gerekli kutucukları işaretleyin.


  - Resim Silinmiş.

  Tweaks: Bu bölümde birçok küçük dokunuş bulabilirsiniz. Her birinin ne olduğuna değinelim:

  * Side Band Addressing: AGP temelli ekran kartlarında geçerli olan bu özellik, açık olursa performans artışı sağlar
  * Thermal Scale: Sıcaklık göstergesinin Fahrenheit veya Celcius biçiminde görünmesini sağlar. Türkiye'de Santigrat derece, yani Celcius kullanılıyor.
  * Coolbits: Ekran kartınızın hızlarıyla oynayabileceğiniz bir aracı sürücü paneline ekler. Aman sistemi yakmayın. Both seçeneği hem dikey tazeleme kilidini hem de overclock menüsünü açar.
  * Underscan Ratio: Sürücü paneline düşük tarama özelliğini ayarlayabileceğiniz bir ayar ekler.Performance & Quality: Kalite ve performans ayarlarını eski tarza getirmenize yarar. OpenGL seçeneklerini de ekler.
  * Primary for Dual Display: Çift monitör seçeneğinde birincil monitörü etkinleştiren seçenek.


  İşimiz bittikten sonra aşağıdaki Submit tuşuna basarak bize özel nv4_disp.inf dosyasını indirebiliriz. Peki bu dosyayı nasıl kullanacağız?

  [​IMG]

  Sürücüye INF'i Yerleştirmek

  Daha önceden indirdiğiniz sürücü dosyası, kendiliğinden açılır 7Zip arşividir. Bir klasöre içindekileri çıkarttıktan sonra, ayrıca indirdiğiniz INF dosyasını bu klasördeki uygun yere atarak üzerine yazmanız gerekiyor.


  - Resim Silinmiş.

  Bu işlemden sonra, sürücüyü kurabilirsiniz. Unutmayın, bu sürücülerin üzerinde oynanmış olduğu için WHQL sertifikası yok. Yani, Microsoft onayından geçmemiş gibi görünüyorlar. Dolayısıyla kurarken oluşacak risk size ait.

  [​IMG]

  Sürücüden İstemediğiniz Bileşenleri Çıkartın

  NVLite isimli bir uygulama, kullanıcılara sürücü paketi içinden istemedikleri kısımları (özellikle de dil dosyalarını) çıkartma imkanı veriyor. Bu şekilde doğrudan "sürücü disketi" yöntemini kullanarak sürücüyü tam olarak yükleyebiliyorsunuz ve katılımsız Windows kurulumuna bu sürücüleri gömebiliyorsunuz. Bu ileri seviye uygulamanın yapabildiklerini yakından görmek için buradaki görüntülere bakabilirsiniz.


  [​IMG]

  Saygılarımla,

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A

  Off ellerine saglık hacım :muck:
   
 3. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  Döktürmüşsün yine. ^^
   
 4. TwiLighT

  TwiLighT rank8

  Kayıt:
  24 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Döktürürüm 8) :P

  Teşekkürler :muck: