1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Diyarbakır'da E-Okul Şifrelerini Kırdılar, Notları Yükseltti


 1. sezercik41

  sezercik41 rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ögrenci

  Diyarbakır'da E-Okul Skandalı Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'na veri aktarmada kullandığı şifreler kırılarak notların yükseltildiği ortaya çıktı.

  Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi ile Ziya Gökalp Anadolu Lisesi başta olmak üzere birçok okulda yaşanan skandal velileri ayağa kaldırırken, okul yönetimi ve Milli Eğitim yetkilileri sessiz kalmayı tercih ediyor.
  Diyarbakır Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi'nde okuyan bir grup öğrenci, öğretmenlerinin kimlik numaralarını alarak e-okul şifrelerini kırdı. Öğrenciler 10'a yakın öğretmenin şifresini kullanarak, öğretmenlerin veri sistemine aktardığı notları değiştirdi. Bazı öğrencilerin ortalaması 20'den 90 gibi üniversiteye yerleşmede büyük etki yapacak rakamlara yükseltildi. Şifreleri kıran öğrencilerin para karşılığında okul ya da sınıfındaki diğer öğrencilerin de notlarını yükselttiği ileri sürülüyor.

  Skandal, bir öğretmenin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta öğrencilerin bütün notlarını sisteme yükleyen öğretmen, dün notların değiştirildiğini fark etti. Durumu okul yönetimine bildiren öğretmene, "Bir öğrenci yapmıştı, tespit ettik" şeklinde cevap verildi.

  Öğretmenlerin şifresini kırdığı belirtilen R.A. isimli öğrencinin suçlamaları kabul etmediği belirtiliyor. R.A'nın, Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'nde şifre kıran bir çete olduğunu ve onların notları değiştirdiğini söylediği kaydediliyor. Skandalın ortaya çıkması üzerine okula gelen öğretmenler, girdikleri notlarının neredeyse tamamının değiştiğini gördü. Benzer skandalın başka okullarda da yapıldığı iddia ediliyor.

  Öğrencilerin, fark edilmemesi için not değişimini karne dağıtımına iki '“ üç gün kala yaptığı belirtiliyor. Not ortalaması yükselen öğrenciler, üniversiteye yerleştirilmede büyük avantaj sağlamış oluyor. Uzmanlar, skandalın Türkiye genelindeki bütün öğrencilerin başarı sırası ve üniversiteye yerleşme sırasını etkileyeceğini belirtiyor.  Kaynak : http://haber50.com/275036_Diyarbakir-da-E-Okul-Sifrelerini-Kirdilar,-Notlari-Yukselttiler!!!.html
   
 2. Niobe

  Niobe rank8

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  453
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16

  nolcak la müdür yrdmcısı odasında yokken kur bi casus program tmmdır.
   
 3. Inception

  Inception rank8

  Kayıt:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.249
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  daral:
  ps: Konu doğru yere taşındı.
   
 4. pink3434

  pink3434 rank8

  Kayıt:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  814
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  gülsenmi alasanmi öle bir durum yaptıklarına bak
   
 5. Fahmlugat

  Fahmlugat rank8

  Kayıt:
  23 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.109
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Cehennem^^

  okul kamerası falan yokmu bu okullarda kimin yaptığı bulunsun. :think: