1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Disket Sürücüm Çalışmıyor Çözüm.


 1. GenesukiSama

  GenesukiSama rank8

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.108
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Üni okuyoruz hacı :)
  Şehir:
  MasaBaşı

  DİSKET SÜRÜCÜM ÇALIŞMIYOR

  (Floppy Disket Sürücü Hataları)

  Disket sürücü başlamama ve görememe hatalarına genel olarak göz atalım.

  Disket (Floppy) Sürücüler

  1.44 MB veri saklayabilen bu küçük disketler bilgisayarların en başından beri parçasıdır. Yıllarca bilgisayar endüstrisi disketleri daha yüksek kapasiteli taşınabilir araçla değiştirmek için çabalayıp durmuştur. Ancak her seferinde disketlere geri dönmek zorunda kalmışlardır. Disketler oldukça sabitti. Anakart üreticileri onları eklemeyi kolay buluyordu ve bütün BIOS’lar onları destekliyordu. Neredeyse her zaman ilk başlatılan araçlardı ve teknisyenler sistemi yeniden başlatırken disketleri kullanmayı seviyorlardı.
  ÇOK ÖNEMLİDİR;
  A\:DİSKET SÜRÜCÜ ÇALIŞMIYORSA;

  Donanımları kurcalayıp,kablolarla uğraşmadan önce yapılması ve mutlaka bakılması gereken kısımları lütfen iyice okuyun.Aksi halde basit bir hata sonucu çalışmayan sürücümüzü onaracağız diye,başımıza olmadık işler açmamız işten bile değildir. Sürücünüzde ki hata anlattığım yönde ise çok basit ve rahat bir şekilde her kesin çözümleyebieceği şekilde resimli olarak anlattım..

  Her şeyden önce aşağıdakileri kontrol ettik mi?

  Kasayı açıp kabloların yerlerine düzgünce takılı olup,olmadığını kontrol edelim.

  - Resim Silinmiş.

  Uploaded with ImageShack.us

  - Resim Silinmiş.

  Uploaded with ImageShack.us

  - Resim Silinmiş.

  Uploaded with ImageShack.us

  Gerekirse kabloları bir kereliğine dikkatlice söküp,gene yerlerine taktıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıp bilgisayarım menüsünden “A\:Sürücümüz’ün görünüp,görünmediğine bakalım.

  - Resim Silinmiş.

  Uploaded with ImageShack.us

  - Resim Silinmiş.

  Uploaded with ImageShack.us

  Görünmüyorsa;kablo skart,soket ve pınlerde mutlaka bir hata olması lazım..Oluşan arıza tipi ve çeşidi ne olursa olsun,”bilgisayarım”seçenklerinde Sürücü disket A\:’nın Görünmesi lazım.Çalışıp çalışmaması söz konusu olmadan evvel.


  Bilgisayarım menüsünden Disket sürücü görünüyorsa bence bios menüsünden kontrol edilmelidir. Son bir adımda ise sürücüye akımın gelip gelmediği ile ilgilidir.Ölçü aleti kullanarak kırmızı uçlu kablodan akım olup olmadığı kontrol edilebilir.Kabloda akım var,ancak yinede sürücüde tık yoksa;sürücü maalesef arızalanmıştır..Yenisi ile değiştirilmelidir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017