1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dışişleri'nde Tweeter-Facebook Açılımı


 1. MrCrossover

  MrCrossover rank8

  Kayıt:
  3 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  5.192
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Staples Center @ Los Angeles
  [​IMG]

  Dışişleri Bakanlığı, Kamu Diplomasisi Çalışmalarında Facebook, Tweeter Gibi Sosyal Paylaşım Ağlarından da Yararlanacak.


  Dışişleri Bakanlığı, ABD, İngiltere, İsrail, Fransa gibi pek çok ülke tarafından etkin şekilde uygulanan kamu diplomasisi yürütmeye hazırlanıyor. Bu çerçevede bakanlık, Facebook ve Tweeter gibi sosyal paylaşım ağlarına girmeyi de planlıyor.

  Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Namık Tan, Kimyasal Silahların Yayılmasının Önlenmesi Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörlüğüne atanan Büyükelçi Ahmet Üzümcü'nün telekonferansı öncesinde kamu diplomasisi hakkında bilgi vererek, bu konferansın da bunun ilk örneklerinden biri olduğunu kaydetti.

  Tan, kamu diplomasisi bağlamında amaçlarının Türk dış politikasının ulusal çıkarlar çerçevesinde belirlenmesi ve yürütülmesinde yerli, yabancı ve uluslararası kamuoylarının eğilimlerini, hassasiyetlerini ve endişelerini de anlayacak iki yönlü bir iletişim stratejisi geliştirmek olduğunu bildirdi.

  Bu yaklaşım çerçevesinde bakanlık merkez ve dış teşkilatları bünyesindeki kurumsal hazırlıkların sürdüğünü söyleyen Tan, teknik altyapının da tamamlanmasının ardından basın ve düşünce kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler gibi geniş bir çevre ile daha yakın bir iletişim içine girileceğini bildirdi. Tan, bu iletişimin kurulmasında dönemsel istişare toplantıları gibi klasik yöntemlerin yanı sıra Facebook ve Tweeter gibi modern iletişim platformlarından da yararlanılacağını kaydetti.

  Büyükelçi Tan, benzeri bir yapılanmanın yurtdışındaki misyonlar aracılığıyla yabancı kamuoyları ve daha geniş uluslararası kamuoyu için de geçerli olacağını söyleyerek, "Kamu diplomasisi alanı, dış politikanın yürütülmesine yeni bir vizyon ve önümüzde açılan geniş bir çalışma penceresidir. Bu yeni çalışma penceresi alışık olduğumuz klasik diplomasi uygulamalarının ötesine geçerek, önümüzdeki dönemde yeni uygulamalar çerçevesinde bir araya gelmemizi sağlayacak" diye konuştu.​