1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dışişleri Bakanlığı: "Vizeleri Kaldırdığımız Ülkelere Gitmiy


 1. Tony Montana

  Tony Montana rank8

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.497
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konyaaltı Sahili

  [​IMG]

  Türkiye’ye karşı vize uygulamasına son veren Suriye, Lübnan, Katar gibi ülkelerin aldıkları bu karardan sonra büyük hayal kırıklığı yaşadıkları ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, vizesiz dönemde Türkiye’den gelen ziyaretçi sayısında en ufak bir artış göremeyen söz konusu ülkelerin, kararlarını tekrar gözden geçirmeyi düşündükleri belirtilerek, vatandaşlardan bu konuda daha duyarlı olmaları istendi.

  “Gücümüze Gidiyor!”
  Dışişleri Bakanlığı, vizelerin karşılıklı olarak kaldırıldığı ülkelere vatandaşlarımızın hiç gitmemesinin ikili diplomatik ilişkiler açısından sıkıntılara yol açtığını açıkladı. Konuyla ilgili basına değerlendirmelerde bulunan Bakanlık sözcüsü Ersin Özbükey “Bakın biz bu vizeleri kaldırtmak için o kadar uğraşıyoruz, didiniyoruz, binbir türlü ağız kokusu çekiyoruz ama tek bir vatandaşımız bile zorunlu haller dışında, bu ülkeleri ziyaret etmiyor. Adamlar da alınıyor haklı olarak. Sen olsan sen de alınırsın” dedi. Vizeler kalktıktan sonra Ürdün, Nijerya gibi ülkelerin sırf Türkler gelecek diye ortalığı çiçek gibi yaptıklarını belirten Özbükey, gelen giden kimse olmaması nedeniyle tüm bu ülkelerin şimdi ölüm sessizliğine gömüldüğünü vurguladı.

  En son geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Sudan ziyareti sırasında konunun gündeme geldiğini hatırlatan Özbükey, “Sudanlı meslektaşımız ‘Bizim bir kusurumuz mu var? Neden sizin vatandaşlarınız bizim ülkemize hiç gelmiyorlar? Biz vize yüzünden gelmiyorlar zannediyorduk, meğerse hiç alakası yokmuş. Yazık.” şeklinde serzenişte bulundu. İnanın bunun üzerine diyecek bir kelime bulamadım. ‘Valla durumları yok şu anda, tam ay sonu biliyor musun. Bir de bu son zamlar vatandaşın iyice belini büktü. Ama bir düzlüğe çıkalım, sözüm olsun, ilk sizin ülkenize geleceğiz' diyerek durumu toparlamaya çalıştıysam da adam yemedi tabi.” açıklamasıyla iki ülke arasında diplomatik krizin eşiğinden dönüldüğünü belirtti.

  “Aslında Her Ülke Güzel”
  “Rusya’ya vizeyi kaldırsak ertesi gün soluğu Moskova’da alırsınız ama. Ben bilmiyor muyum sizi” sözleriyle vatandaşlara sitemde bulunmayı da ihmal etmeyen Bakanlık sözcüsü, “Yurtdışıysa o da yurtdışı. Mesela Katar’da elektronik eşya muazzam ucuz. Sudan desen el işi hediyelik eşyada bir numara. Diğer ülkelere baktığımızda, her yerin tabi kendine göre güzellikleri var. Bak buradan uyarıyorum, adamların tersine gelir de tekrardan vize istemeye karar verirlerse üzülürsünüz ondan sonra” diyerek vatandaşları bu ülkelere yapacakları ziyaretlerde ellerini çabuk tutmaları konusunda uyardı.

  Zaytung :mrgreen: