1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Dikkat! Facebook'ta izleniyorsunuz!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Çalışanlarınızın iş saatlerinde Facebook'a girmesini engelleyebilirsiniz. Peki evlerinde şirket ortamları hakkında konuşmalarını? Onları da en azından takip edebilirsiniz.

  Facebook, Twitter ve benzeri sosyal ağlar içinde yüz milyonlarca üyesiyle her an yaşayan dev bir organizmayı andırıyor. En zorlu konuysa aynı özellikten dolayı insanların gün içinde sık sık ziyaret etme ihtiyacı duyması. Çalışan kesim de asla bir istisna değil.

  Şirket içi internet erişiminin kısıtlanması veya denetlemesinin beyaz yakalıların büyük dertlerinden biri olması tesadüf değil. Çünkü yine yapılan araştırmalar bu tip sitelere üyelerin en fazla cep telefonlarından ya da iş / okul bilgisayarlarından girdiğini gösteriyor.

  İşveren açısından bunun basit bir matematiği de var. Çok ‘ölçülü’ bir personel olduğunu varsaydığımız bir örnekte bile gününün 10 dakikasını Facebook’a, 10 dakikasını da Twitter’a ayıran bir çalışanın ayda neredeyse 7 saati; başka bir bakış açısıyla neredeyse bir iş günü bu sitelere gitmiş oluyor. Başka hiçbir siteye girmediğini (örneğin kişisel e-postalarını bile cevaplamadığını) düşünerek yapılan bu hesaplamada işveren açısından hiç de hoş bir tablo çıkmıyor.

  Suyun başını tutmak

  Bu sıkıntılardan yola çıkarak hazırlanan pek çok yazılım erişimi engellemekten başlayıp erişilen siteleri insan kaynakları departmanına raporlamaya kadar geniş bir çözüm yelpazesi sunuyor.

  Ancak Teneros firması tarafından geliştirilen Social Sentry yazılımı daha çok çalışanların çalışma saatleri içinde ya da dışında ne yaptığını raporlayarak firma aleyhinde bir şey gelişmemesi, ya da böyle bir olay halinde delil toplama için çalışıyor.

  Şimdilik Twitter ve Facebook’u destekleyen ve yakında Youtube, MySpace ve LinkedIN’i de kapsayacak yazılım şirket çalışanların bu ağlarda herkese açık olarak yazdığı, yorumladığı, yüklediği içerikleri toplayarak raporluyor. Böylece şirketi zor durumda bırakabilecek bir şey olduğu zaman erken müdahale şansı veriyor.

  Kimileri için mahremiyetin ihlali olarak algılansa da Social Sentry sadece herkese açık mesaj ve içerikleri takip ettiği için kullanımında hukuki bir engel de bulunmuyor.

  Bağlantı : http://www.teneros.com/socialsentry/