Kayıt
26 Ocak 2009
Mesajlar
43
Beğeniler
0
DEVLET TİYATROLARI 2009 ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALLERİNE HAZIRLANIYOR

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2009 yılın’da Adana, Ankara, Konya ve Trabzon Devlet Tiyatroları’nın evsahipliğinde gerçekleştireceği Uluslararası Tiyatro Festivallerinin ön çalışmalarını başlattı.

Dış İlişkiler ve Festivaller Biriminin koordinasyonunda başlatılan çalışmalarla; gelenekselleşen uluslararası tiyatro festivallerinden: 27 Mart – 28 Nisan 2009 tarihleri arasında Adana’da “11. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali”; 14 – 24 Nisan 2009 tarihleri arasında Konya’da “2. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali”; 25 – 30 Nisan 2009 tarihleri arasında Ankara’da “5. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”; 1 – 17 Mayıs 2009 tarihleri arasında ise Trabzon’da “11. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” gerçekleştirilecek.

“Yerli ve yabancı eserlerle Türk toplumunun genel eğitimini, yurt ve güzellik sevgisini, dil ve kültürünü yükseltmek, Türk Tiyatrosu’nun yurt içinde gelişmesini ve yaygınlaşmasını, yurt dışında tanıtılmasını sağlamak, Türkçe’yi en güzel şekilde seslendirmek, Türk kültürünü benimseyerek temel değerler üzerinde doğru yargılara varmasını sağlamak; sanat ve estetik duygusunu geliştirmek” amaçları doğrultusunda yerleşik sahnelerdeki temsillerin yanısıra yurtiçi ve yurtdışı turneleri düzenleyen, festivallere katılan, ulusal ve uluslararası festivaller düzenleyen Devlet Tiyatroları’nın; 2008 yılında düzenlediği yukarıda adı geçen festivallere; 32 değişik ülkeden tiyatroların yanısıra Devlet Tiyatroları, özel tiyatrolar ve belediye şehir tiyatrolarının katılımı ile 143 temsil verilmiş olup temsilleri 49106 sanatsever izlemiştir.http://www.devtiyatro.gov.tr/web/haberler/4festival.htm
 
Yukarı Alt