1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Devlerin bilim ve teknoloji koordinatörü: Türkiye!


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Devlerin bilim ve teknoloji koordinatörü: Türkiye!

  Avrupa Komisyonu ile Japonya arasındaki bilim ve teknoloji faaliyetlerinde koordinasyonu sağlayacak ülke seçildik

  [​IMG]

  Bilim ve teknolojideki en büyük rakiplerin arasındaki işbirliği faaliyetlerinin stratejisini TÜBİTAK üzerinden yürütecek Türkiye, bu görev için uzun dönem lobi faaliyetleri yürütüyordu.

  TÜBİTAK yetkililerinden alınan bilgiye göre, Avrupa Komisyonu, bazı ülkelerle bilim ve teknoloji alanında ikili anlaşmalar yürütüyor.

  Avrupa Komisyonu'nun Japonya'yla yeni bir bilimsel anlaşma imzalamasının ardından TÜBİTAK'a, yürüttüğü lobi faaliyetleri sonucu Avrupa ile Japonya arasındaki bilimsel işbirliğini harekete geçirecek yapının koordinasyonunu sağlama görevi verildi.

  Koordinasyon faaliyetlerinin sözleşmesi ekim ayında imzalanacak. Entegrasyon projesi üç yıl sürecek. Yetkililer, siyasi olarak da önemli olan projede, Türkiye'nin Avrupa Birliği bayrağını temsil edeceğini belirtiyor.

  Entegrasyon projesi kapsamında, TÜBİTAK, politik seviyede stratejilerin belirlenmesi, Avrupa ile Japonya arasında teknolojik işbirliklerinin yapılması ve hangi konularda bilim ve teknoloji projelerinin yapılacağına karar verecek.