1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Deus Ex: Human Revolution (incelemesi)


 1. Kalkandelen

  Kalkandelen moderator

  Kayıt:
  13 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.467
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Antalya

  [​IMG]

  Deus Ex: Human Revolution


  Oyun bilgilendirme:
  Deus Ex oyunlarının ilki, muhtemelen çıktığı zamanın çok ilerisinde oluşundan ve oyunculara özgürce seçim yapabildikleri benzersiz bir deneyim sunmasından dolayı, birçok oyuncunun favori listesine adını yazdığı oyunlar arasındadır. Serinin ikinci oyununuysa birçok oyun sever hiç çıkmamış olarak değerlendirir. Uzunca bir aranın ardından işe koyulan Eidos Montreal gerek günümüz oyuncularının gerekse de aklı ilk Deus Ex’e takılıp kalanların beğeneceği bir yapımla ortaya çıktı.

  Oyundan kısaca söz edersek:
  Deus Ex: Human Revolution ilk oyundan 25 yıl öncesinde yani 2027’de geçiyor. Kahramanımız Adam Jensen, o dönemin en büyük augmentasyon (Augmentasyon ne kardeşim?) geliştiricilerinden Sarif Industries’te güvenlikten sorumlu yetkili olarak işini idrak ettiriyor. Dilimize pek bir değişime uğramadan giren tıbbi terimlerden biri olan “augmentasyon” temelde insanı daha “güzel” bir varlık yapmayı amaçlıyor. Aynı terim oyundaysa yetersiz olarak görülen “insanın” her türlü oynamayla daha yararlı, üstün özelliklere sahip bir varlığa çevirilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun tam da bu terim etrafında gelişen gergin atmosferi: insanların, bu süreci gayet normal ve masum görenler ve tüm gücüyle bu değişime karşı çıkanlar olmak üzere ikiye ayrıldığını ortaya koyuyor.Hemen hemen her yapımda olduğu gibi bu oyunda da karşımıza çıkan “tutorial” süreci, Sarif Industries’e düzenlenen bir saldırı esnasında geçiyor. Saldırıda ölümcül yaralar alan Jensen, yalnızca ileri derecede augmentasyon uygulanarak kurtarılabiliyor. Altı ayın ardından ayağa kalkıp işinin başına dönen Jensen, zaman kaybetmeden saldırının arkasındaki isimlere ulaşmak için Detroit sokaklarından Çin’e kadar uzanan bir serüvene atılıyor.

  Genel olarak FPS tarzında oynanan oyunda: birbirinden farklı birçok silah, geliştirmeler, deneyim kazanma sistemi gibi karşılaştığınız hemen hemen her olaya yönelik göstereceğiniz tutumlara karar vermenizi sağlayan zengin bir içerik mevcut. Oyundaki envanteriniz ve kazandığınız deneyim puanları da yine her oyunda olduğu gibi sınırlı. O sebeple oynama stilinize uyan silah ve yeteneklerle oyuna devam etmeniz gerekiyor.

  Jensen’in serüveni boyunca karşısına çıkan her türlü olayda takınabildiği, diplomatik çözüm, şiddet içeren çözüm ve gizliliğe dayalı çözüm olarak ayırabileceğimiz 3 farklı tavrı var. Oyunda yalnızca düşman öldürerek değil aynı zamanda genel olarak yaptığınız keşif ve bulgulardan da deneyim puanı (Praxis) kazanıyorsunuz. Öyle ki sistemin kendi içindeki esnekliği sayesinde ilk önce bir bölgedeki düşmanları yok edip ardından bölgede dilediğinizce araştırma yapabiliyor ve puanları yine kapabiliyorsunuz. Sıkı bir oyun peşindeki “stealth” uzmanları için oyunun tamamını tek bir düşman öldürmeden dahi bitirebilmek mümkün.

  Hür türlü yükseklikten aşağı atlamak, yavaş koşmak, insanların ifadelerini okumak, duvarlardan görmek, düşmanları sessizce susturmak ya da öldürmek gibi birçok yeteneği uygulamak için kendinizi augmente edebileceğiniz gibi, silahlarınız üzerinde de çeşitli özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Düşmanları takip eden mermiler, altı patlar mermilerini patlayıcı hâle getirmek bunlardan bazıları.


  Deus Ex: Human Revolution Görüntü Listesi  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  ps:http://www.oyunsitesi.com/incelemeler/incelemeler.asp?oyun=dxhr&sayfa=1 alıntıdır
   
 2. RoqA

  RoqA rank8

  Kayıt:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  5.822
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  LoL

  bu oyun birçok değerlendirmeden yüksek puan aldı ama ben sevemedim pek, herkesin üstünü arayıp ne var ne yok toplamaya çalıştığımdan belki de :P
   
 3. DeadSpirit

  DeadSpirit rank8

  Kayıt:
  3 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  668
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Antalya

  bu oyunu çok beklemiştim ama grafikler pek sarmadı gameplay videolarıda sıkıcı geldi şahsen. summer7: