Ders oldu!
A Milli Takım Teknik Direktörü Hiddink, Bursa'nın Valencia yenilgisiyle ilgili net konuştu: “İspanyol rakibi karşısına sıradan bir lig maçına çıkar gibi çıktılar. Bu kritik sınavlarda iyi niyet, istek ve arzudan daha fazla şeylere ihtiyacınız olması gerekir. Ayrıca vitrine çıkarılan futbolcular için de dikkatli olunmalı”

Guus Hiddink, Hollanda’nın yüksek tirajlı gazetelerinden De Telegraaf’taki yazısında Bursaspor’a eleştirilerde bulundu. A Milli Takımın’ın hocası Valencia yenilgisinin Yeşil-Beyazlılar için iyi bir ders olduğunu kaydedip, şu ifadelerini kullandı: “Bursaspor-Valencia maçında en çok dikkat çeken ilerisi için umut vaadeden bazı genç oyuncuların, rakip tarafından sürklase edilişiydi. Bu tabii ki çok olumsuz bir olay değil. Ancak bu örnekler, bazı oyuncuların uluslararası maçlarda iyi bir maç çıkarmasından sonra vitrine çıkarılırken, dikkat edilmesi gerektiğini çok iyi kanıtlıyor. Bu nedenle Bursaspor için Valencia karşılaşması iyi bir ders olmuştur kanısındayım. Ev sahibi, İspanyol rakibi karşısında sıradan bir lig maçına çıkar gibi çıktı. Fakat bu gibi önemli maçlarda fizik ve strateji değerleri çok yüksek kalabilir. Bu kritik sınavlarda iyi niyet, istek ve arzudan daha fazla şeylere ihtiyacınız olması gerekir.”

‘Ülke puanını etkileyecek’

“Bursaspor mağlubiyeti Türk Futbolu için de pek olumlu olmadı. Ülke puanlamasında Hollanda, Türkiye’yi geçmek üzere. Avrupa maçlarında AZ Alkmaar, Twente, Utrecht ve PSV’nin galip gelmeleri, 2 takımlı Türkiye’yi ileriki safhalarda zor durumlarda bırakabilir. Bu da şunu gösteriyor ki, Türk Futbolu politikası geçtiğimiz yıllarda başarılı bir çizgide olmamıştır. Bu yüzden üstüne basa basa söylüyorum ki, bu ülkede altyapıya gençlere önem vermek zorundasınız. 18-19 yaşındaki gençlere ısrarla şans vermenin uzun vadede, pahalı yabancı oyuncuları Türkiye’ye getirmekten daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bana göre bu strateji, Türkiye’deki büyük kulüplerin Avrupa arenasında tekrar başarılı olmasının tek çıkış yoludur.”

‘Türkiye’de sıkılmıyorum!’

“Türk Milli Takımı’nı tekrar zirveye taşımak için yola çıktık ve ben olumlu sinyaller alıyorum. Kimse milli takıma soğuk bakmıyor, her oyuncu bu formayı giymek için büyük bir istek içinde. Buna rağmen milli takım için önümüzdeki günlerde İngiltere ve Almanya’da yeni yetenekler arayacağım. Tanıdığımız oyuncuları izleyeceğim ancak belki de henüz tanınmamış yetenekler keşfedebilirim. Böylece 2012 için en iyi çalışmayı yapmak istiyorum. Aynı zamanda Türk Futbolu’nun geleceğini de düşünüyorum. 2 maçta aldığımız 6 puan çalışmalarımızın iyi gittiğini gösteriyor. Bu rahatlık değişik yönlerimi de gösterme fırsatı verecek. Evet, her şey gösteriyor ki yeni görevimde bir an olsun sıkılmıyorum.”​

Yukarı Alt