1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Delphi Programcılarına Çağrı


 1. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Herkese Selam

  1999'dan beri delphi programcısıyım. Delphi ile sayısız projeler geliştirdim. Herneyse sizleri meşgul etmek istediğim konu Delphi yazılım dillerinin delphi 8 den sonra 2005..2007 ye kadar olan versiyonlarında kendi normal orijininden sapıtarak biz delphicileri birer C#'çı haline getirme baskılarından kaynaklanan sıkıntılardır.

  Ben delphi 32 konusunda hala delphi 6 srvpack 2 yi kullanmaktayım çünki 3 üncü parti componentler nedeniyle. Bu componentler sayesinde profosyonel görünümlü yazılımlar yazmaktayım.

  Malum web programcılığı aldı başını götürüyor ama gerçeği itiraf etmek gerek gelecek web yazılım mimarilerinde ve ne yazık ki biz delphiciler bunca yıl geliştirdiğimiz mantık uygulama biçimlerini bu alanda kullanamıyoruz.

  Delphi 2007 kadar olan yeni .net versiyonlarında bir asp.net proje inşa bölümleri var ama malesef adı sadece delphi burada yazılım yapabilmek için delphiyi unutup ya visiual basic veya c# öğrenmeniz gerekiyor ayrıca html de bileceksiniz ayrıca tüm yardım zaten visiual basic veya html yani biz delphiciler rafa kalkmak üzereyiz.

  Ayrıca visual studio ve versiyonları hayli gelişip hatta bu alanda üçüncü parti componentler birer deha halini aldı. Bu arada biz delphiciler hala delphi 2005 veya 2007 ile bir webhosttaki mssql'e bağlanıp nasıl aspx sayfaları arasında variable atayacağımız konusunda bocalamaktayız.

  Eğer biz kendi ülkemizi düşünürsek biz türk delphicileri olarak dünyanın diğer delphicilerini taklit etmek veya kopyalamak ve takip etmek zorunda değiliz. Hep beraber bir araya gelerek delphi kodlarıyla html'e hakim olabilecek alternatif yaratmalıyız.

  Bu iş için daha önce başlanmış yardımcı sistemler kullanabiliriz. Mesela dephi 7 ile başlayan ama çok populer olmayan Intraweb !!!! Lütfen herkes Intraweb üzerine biraz eğilip araştırsın aslında çok güçlü olup normal asp gibi sayfa bazında değil temel merkezci application bazında web yazılımları üretmeye yardımcı olabilecek bir sistem ve tamamen delphi kodları ve componentleri kullanılmakta kendine özgü webserver sistemi var yani microsoftun IIS'ine bağlı kalmak zorunluluğu yok.

  Ayrıca bu sistem altında veri tabanları xml e çevirilmedikleri için hayli de hızlı çalışmakta. Bu sistemi kullanarak daha da geliştirebiliriz en azından delphi öğrendiğimiz için sayın Borland'ın yeni saçma sapan burnu büyük havalı programcılarının ( Nick Hodges gibi ) saçmalıklarından kurtulur rahat bir nefes alarak yeni projelere imza atmaya başlarız hatta belkide delphi orijinli ancak Borland'a bağlı olmayan yep yeni bir tarz geliştirerek Web programcılığı konusunda atak yapabiliriz.

  1993'den beri visiual basic'cilerle zaten savaş halindeyim ancak son zamanlarda komuta merkezinin rekabeti satışı nedeniyle yenilmeye başladık benim yenilgiye tahammülüm yok benimle olan benimle gelsin haydi şu Intraweb'e bakıp geliştirip veya benzer birşeyler çıkarıp şu visiual basic'cilere hadlerini bildirelim.

  Bu site yöneticileri lütfen bir Intraweb konu dizini açsınlar ve oradan bilgi paylaşalım ne gerekiyorsa yapalım.

  Haydi türk delphicileri toplanıp web sistemini ele geçirelim web programcılığında bizim adımız geçsin.

  Bu arada herkesin lütfen dikkatine Intraweb Bayii si falan değilim sadece yeni bir sistem arayışı içindeyim.

  Herkese Saygılar
  WithNoFear