1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Değişkenler


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise
  Değişkenler  Değişkenler bir programın yapı taşlarıdır. Adı üstünde sürekli değişim gösteren değişkenler, her programlama dilinde olduğu gibi PHP'de de bulunmakta. Değişkenlere sayı veya string istediğiniz değeri verebilirsiniz. PHP'de bir değişken yaratmak için, değişken isminin $ işareti ile başlaması, ardından da değişkenin alacağı değeri yazmanız yeterli. Ancak bir değişken yaratırken, PHP'nin izin verdiği isimleri kullanmanız gerekiyor. Örneğin bir değişken sayı veya yazı karakteri dışında bir karakter ile başlayamaz. Aşağıda doğru ve yanlış olarak göreceğiniz değişken isimleri size yardımcı olacaktır:

  Kod:
  Doğru
  $degisken
  $degisken1
  $de_gisken
  $de2gisken
  $_degisken
  
  Yanlış
  $1degisken
  $değişken
  $+degisken
  $de&gisken

  Burada önemli olan bir diğer nokta, PHP'nin case sensitive, yani büyük-küçük harf duyarlı bir web programlama dili olması. Diğer bir deyişle $degisken isimli değişken ile $Degisken veya $DEgisKeN adlı değişkenler, PHP'ye göre farklı değişkenlerdir. Aşağıdaki kodu web tarayıcınızdan çağırın ve sonucu gözlemeyin.

  Kod:
  <?php
  $degisken = 1;
  $DegiSkeN = 2;
  
  echo $degisken;
  echo "<br>";
  echo $DegiSkeN;
  ?>

  Gördüğünüz gibi bir değişkene değer atamak için, değişken ismini = işareti koyup, değişkene atadığımız değeri yazıyoruz. Yukarıdaki örnekte değişkenlerimiz birer Integer (Tam sayı) değer aldılar. Bir string değer atamak için ise, bu değişkenin alacağı değeri " " işaretleri arasına yazmanız gerekiyor.

  Kod:
  <?php
  $distro = "Open Suse ";
  $versiyon = 10;
  
  echo ("Şu an kullanıyor olduğum linux dağıtımı $distro $versiyon");
  ?>
  Kod:
  Bu PHP dosyasını çalıştırdığınızda ise karşınıza Şu an kullanıyor olduğum linux dağıtımı Open Suse 10 yazısı çıkacaktır. Şimdi lütfen çift tırnak yerine tek tırnak kullanarak aynı dosyayı çalıştırın ve sonucu gözlemleyin. Tek tırnak içine yazılanların her zaman bir string değer olduğunu söylemiştim. PHP'de değişkenleri . yani nokta işareti ile birbirine ekliyoruz. Burada değişkenleri aritmatiksel olarak birbirine eklemiyor olduğunuza dikkat etmelisiniz.
  Kod:
  <?php
  $distro = "Open Suse ";
  $versiyon = 10;
  
  echo ('Şu an kullanıyor olduğum linux dağıtımı ' . $distro . $versiyon);
  ?>
  
  PHP'de matematiksel işlem yapmak için aşağıdaki operatörler kullanılmakta.
  Toplama = +
  Çıkarma = -
  Çarpma = *
  Bölme = /
  Mod = %
  
  <?php
  $sayi1 = 12.567;
  $sayi2 = 9;
  
  echo ($sayi1 + $sayi2);
  echo ("<br>");
  echo ($sayi1 - $sayi2);
  echo ("<br>");
  echo ($sayi1 * $sayi2);
  echo ("<br>");
  echo ($sayi1 / $sayi2);
  echo ("<br>");
  echo ($sayi1 % $sayi2);
  ?>

  Diğer programlama dillerinde olduğu gibi, PHP'de ne tür bir değişken oluşturuyor olduğunuzu belirtmeniz gerekmiyor. Örneğin float $sayi demek yerine $sayi = 10.1 yazmanız, $sayi isimli değişkenin bir float olduğunu belirtmeniz için yeterli. Bir değişken yaratmak için illa değer vermeniz gerekmiyor.

  Kod:
  $degisken;
  $degisken = NULL;

  Her iki değişken de oluşturulmuş, ancak bir değer almamıştır. PHP 4 ile birlikte gelen NULL parametresi ile değişkenin bir değer almadığını belirtmekteyiz. Şimdi bir örnek daha yapalım ve değişkenleri daha yakından tanıyalım:

  Kod:
  <?php
  $sehir = "istanbul";
  $il = $sehir;
  echo ($il);
  ?>


  Burada da $sehir isimli değişkene istanbul değerini verdik. Ardından $il isimli değişkene de $sehir isimli değişkenin değerini atadık. Sonucun ne olduğunu sadece kodları inceleyip de anlamanız mümkün. Son bir örnek daha verelim ve değişkenler konusunu burada kapatalım:


  Kod:
  <?php
  $distro1 = "Suse ";
  $distro2 = "Debian ";
  $distro3 = "Slackware ";
  $distro4 = "Kubuntu ";
  $distro5 = "Fedora ";
  $distro6 = "Mandriva ";
  $distro7 = "Ubuntu ";
  $distro8 = "Mepis ";
  $distro9 = "Redhat";
  
  echo "En popüler Linux dağıtımları: $distro1 $distro2 $distro3 $distro4 $distro5 $distro6 $distro7 $distro8 $distro9";
  ?>

  Tek tek dokuz adet değişken oluşturmak ve daha sonra bunları yine tek tek ekrana yazdırmak oldukça zahmetli bir iş. Her programlama dilinde olduğu gibi PHP'de de ileride anlatacağım, array yani dizi değişken ve döngüler kullanarak bu işlemi daha basite indirgemek mümkün.