Arkadaşlar Deadly_Hunt bana sbot satacağını söylemişti.30 ytl gönderdim ptt y le salak gibi msn imi engelleyip silmiş cevap vermiyo şimdi sakın güvenmeyin ona elimde 30 ytl yatırdığıma dair dekont var ama bu adam resmen paramı caldı bilginiz olsun!!

biz burda boşunamı duruyoruz extraloob boşunamı ?? sen kafana göre adama para gönderirsen çalar böyle işte :wink1: kilit

o zaman gidiyorsun savcılığa elindeki dekontun ile beraber, kişi hakkında suç duyurusunda bulunuyorsun. Görüyor dolandırıcılık neymiş.

Erdem'in ilk vukuatı değil zaten.İzmir/Karşıyaka'da bulursun kendisini.

Xanthos tanıo msn sen onu ? / Bari bişi yap da versin bana sbot ya da paramı geri gondersin! Beyler ilginiz için teşekkürler ama savcılıkla urasck hiç vaktim yok maalesef :( siz bişi yapamazsınız değil mi

Prada

herculeschar demiş ki:
Xanthos tanıo msn sen onu ? / Bari bişi yap da versin bana sbot ya da paramı geri gondersin! Beyler ilginiz için teşekkürler ama savcılıkla urasck hiç vaktim yok maalesef :( siz bişi yapamazsınız değil mi

Dur sana hukuk bilgisi vereyim biraz. Savcılıkla ugrasacak vaktin olsada Savcılık makamı seninle uğraşmaz emin ol.. Yaptığınız aliş-veriş maliye bakanlığından onaylı olmadığı için Devlet baba bana ne der geçer.. Elindeki dekontta yatırılan miktar ve isimden başka bişey yazmadığı içinde parayı neden yatırdığına dair bir iddia ortaya atamazsın , hak iddia edemezsin , kimseyi dolandırıcılıkla suçlayamazsın.. Yani işin savcılık boyutunu unut :uyku:

Bizim birşeyler yapmamızı istiyorsun.. Siz kendi aranizda anlaşıyorsunuz bi ticaret yapiyorsunuz taraflardan biri yan çiziyor olayı bize taşıyorsunuz.. Testi kırıldıktan sonra neden geliyorsun bize..

CoupeR demiş ki:
herculeschar demiş ki:

Dur sana hukuk bilgisi vereyim biraz. Savcılıkla ugrasacak vaktin olsada Savcılık makamı seninle uğraşmaz emin ol.. Yaptığınız aliş-veriş maliye bakanlığından onaylı olmadığı için Devlet baba bana ne der geçer.. Elindeki dekontta yatırılan miktar ve isimden başka bişey yazmadığı içinde parayı neden yatırdığına dair bir iddia ortaya atamazsın , hak iddia edemezsin , kimseyi dolandırıcılıkla suçlayamazsın.. Yani işin savcılık boyutunu unut :uyku:

Bizim birşeyler yapmamızı istiyorsun.. Siz kendi aranizda anlaşıyorsunuz bi ticaret yapiyorsunuz taraflardan biri yan çiziyor olayı bize taşıyorsunuz.. Testi kırıldıktan sonra neden geliyorsun bize..

Arkadaş güvenmeyin diyor sadece paramı verin diye gelmiyor.Ve Xanthos tanıdığını söylediği için ondan yardım istiyor yani EXL den değil

Prada

Xhantos ne yapsın? Adamın işi gücü kalmadı gitsin cocugu bulsun dövsün parayımı alsın? Şaka gibisiniz ya... Dekontunu getirir koyar buraya ispatlar dolandırıldığını.. O zaman her kafasına esen birilerini dolandırıcı ilan etsin olmaz öyle saçma şey

Denize düşen yılana sarılır. :D biraz değişik oldu ama olsun arkadaşı mazur görün biliyorsun insanın kaybı olunca ne diyeceğini şaşırır.

Xanthos demiş ki:
o zaman gidiyorsun savcılığa elindeki dekontun ile beraber, kişi hakkında suç duyurusunda bulunuyorsun. Görüyor dolandırıcılık neymiş.

Erdem'in ilk vukuatı değil zaten.İzmir/Karşıyaka'da bulursun kendisini.

dekont ve MSN kayıtlarını versin burda açmış olduğu topiğide götürsün şikayet dilekçesine iliştirsin
adına soy adına dolandırıcılıktan suç duyurusu yapsın o zaman ilgileneceklerdir.
yada bulunduğun yerde ünviersite hukuk okuyan birileri varsa sana yardımı dokunabılır son sınıf olacak.
bu adam bildiğin dolandırmış seni.

unun için bulunduğunuz yer Savcılığına dilekçe ile müracaat edeceksiniz.Eğer Suçun işlendiği yer farklı ise Bulunduğunuz yer Savcılığına Suçun işlendiği yer savcılığına gönderilmek üzere müracaat edeceksiniz.
Başlık Olarak SAVCILIĞINA ........ yer adı yazılacak.Sonra sağ alta Şikayetci:.......... Adı Soyadı Adresi,Altına Sanıkdı Soyadı Adersi yazılacak.Altına Suç: ne olduğunun özeti,Altına Suç tarihi yazılacak.Yine altına Açıklamalar:Şikayet sebebiniz açıklanacak.En Alta da Sonuç ve talep :diye sön söyleyecekleriniz yazılacak.Ve dilekçeniz."Yapılacak olan soruşturma sonucunda sanık hakkında kamu davası açılmasını talep ederim" denecek.Kolay gelsin

yada kendin bi avukat tutarsın öle devam edersin.

CoupeR demiş ki:
Xhantos ne yapsın? Adamın işi gücü kalmadı gitsin cocugu bulsun dövsün parayımı alsın? Şaka gibisiniz ya... Dekontunu getirir koyar buraya ispatlar dolandırıldığını.. O zaman her kafasına esen birilerini dolandırıcı ilan etsin olmaz öyle saçma şey
Koy buraya dekontu dediği gibi ben sana dilekceni forum üzeriden sonar sen cıktısını alır götürürsün.
eğer ispatlayıp koyarsan yardım ederiz ..

Şahsın ilk vukaatı değilmiş mutlaka savcılık ilgilenecektir.

Dediğim gibi benm sabcılıkla uğraşıcak vaktim yok lise öğrencisiyim zaten . üni deil :(
+ sanırım bir şey yanlış anlaşılmış ben extraloobdaki kişilerden paramı vermesini falan istemedim

demişsin bnm kimseden fln para istediğim yok merak etme sadece başkaları da bu tuzağa düşmesin diye uğraşıyorum burda para isteyecek kadar alçalmadım.

+ madem ilk vukuatı değil neden banlanmıyo benim birşey yapamaz msnız dediğim buydu merka etme ben istediğimi dovecek durumdayım :wink1:

arkadasşım bu işin üniversitesi lisesi yok
yazıcaksın dilekçeni yada koy dekontu biz yazalım ver dilekçeni.
yani forumdan banlasanda adam gene üye olacak :) bu kurtulus değil.
senin şikayet etmen bi nevi çözüm ama ban çözüm değil :

aslında forumda utanç köşesi denilen bi yer acılsa bu dolandırıcıların isim soy isim fotograflarının ve nıcklerının yer aldığı bunları deşifre etsek kamuoyuna duyursak aslında güzel olur.
eskiden olan ve dolandırcı olan nıcklı fotograflı bende 3 kişi var .... hala adamlar forumda yazı yazıyor :)

Arkadaşım sen 30 tl için dava açmazsın bunu biliyorum çoğu kişide açmaz çünkü uğraşılcak değil bunu sen sadece maneviyata bağlarsın gerisi çözüm değil

Ben buraya dekontu koysam da bişi olmaz arkadaş adam olamadığı için palavra sıkar der sbot acc. verdim ben ona.
msn i mailto:[email protected]

zaten daha önce de vukuatları olmuş kaç gundur de siteye girdiği yok ben sadece arkadaşların bilgisi olsun diye soledim yine isteyen alısveris yapabilir bu şahısla ben uyarayım da..

30 ytl için dava açılır maksat adamı süründürmek para tahsilatını sağlamak değil.
adamı miillete rezil etmek. bu konu üzerine vukkuatı coksa haber bültenine bile verebilirsin .
yerel yada genel 10 sn lik haber onu tüm turkıyede tanınmasını sağlar .
haberciler zaten böyle şeyler arıyor.

Prada

Proleter bu konuda ben yardımcı oldum arkadaşa sanada biraz hukuk dersi vereyim.. Savcılıktan hiçbişey çıkartamaz dava bile açamaz dilekçesi reddedilir.. Çünkü dolandırıcılık , sahtecilik davalarına ağır ceza mahkemesi bakar.. Elinde parayı neden yatırdığına dair bir belge olmadığı için TCK 157.ci maddeden yargılatamaz yeterli delili yok...

Bu güzel bir derstir ama .. Bir dahaki sefere aliş - veriş yaparken ödeme bölümünde - xxxx mali için xxx kadar ödeme yaptım notunu belirttiğinizde Savcılık makamında hak iddia edebileceğiniz durum söz konusu olur .. Ve ürünü alamadığınıza dair kanıtlarınızda olmak zorunda.. Mahkeme işleri çocuk oyuncağı değildir.. Heleki ağır ceza mahkemesinin bakacağı davalara örneğin - sahtecilik , dolandırıcılık , nitelikli dolandırıcılık vs vs elinizde yeterli belgeniz yoksa uğraşmayın bile..

157.madde den neden olmasın +güvenin kötüye kullanılması değilmi 158. madde kaynak msn kayıdı gonderilen dekont itfa edilen şahıs ilk suçuda değil :D sanki bana öle geldi ama ben uzman değilim doğrudur... ben diretmiyeyim
adamın bu ticareti yasal da değil zaten serbest meslege girmiyo oda var. dediğin doğru sanırım

Prada

Proleter demiş ki:
157.madde den neden olmasın +güvenin kötüye kullanılması değilmi 158. madde kaynak msn kayıdı gonderilen dekont itfa edilen şahıs ilk suçuda değil :D sanki bana öle geldi ama ben uzman değilim doğrudur... ben diretmiyeyim
adamın bu ticareti yasal da değil zaten serbest meslege girmiyo oda var. dediğin doğru sanırım

Yanlis biliyorsun yanlış yönlendiriyosun :) .. güvenin kötüye kullanılması TCK 158.ci madde i fikrasidir.TCK 157 dolandırıclık ,TCK 158 zaten nitelikli dolandırıcılıktır ikisinin ceza-i yaptırımları birbirinden çok ayrıdır. Ordada derki serbest meslek sahibi kişilerin meslekleri nedeniyle kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle.. Burdaki şahsin yaptığı şey bi ürünü üretip , ithal edip kar amaçlı satış olmadığı için serbest meslek kategorisine girmez.. Yani sen arabani birine sattığın anda serbest meslek sahibi olmazsın elindeki ürünü satarsın bu ikili ticarettir. Bunada ticarette usulsuzlukten ticari mahkeme bakar ancak yapilan ticarette vergiden kaçıldığı için hak iddia edilemez en fazla yasadışı mal sattığı için dava açılır.. Lakin ordada sanık ifadesinde aldığı ücretinin karşılığında ürün teslimi yaptığını ve kendisine iftira atıldığını söylediği anda şikayetçi taraf kendisini müşteki sanık konumunda bulur.. Bu dava iki tarafada yaramaz :P

Yapilan ticarette maliye bakanlığından onaylı olmadığı için iki tarafta ticaret belgesi olan MAKBUZ - FATURA gibi belgeleri mahkeme heyetine sunamayacağı için dava ilk duruşmada düşer :) Burdan çıkacak sonuç güvenmediğiniz kişilerle alış-veriş yapmayın.. Biz aracılık yapiyoruz 5-10 lira yi gözden çıkarır rahat rahat alışverişinizi yaparsınız :beer:

Yukarı Alt