Server
Seçiniz...
Takımı
Galatasaray
İyileşen ve iyileşmekte olan vakalar var dedi Sağlık Bakanı . Akşam sayılar gelir bakalim .

Sağlık Bakanı test kiti bugün 50.000 geldi 300.000 daha gelecek Çinden parça parça 1Milyon gelecek toplamda dedi.
İnternet ve Yeni Medya "Önümüzdeki pazartesi günü 1 milyon ve ondan sonraki pazartesi de 1 milyon" diye yazdı.

• Lombardiya Kliniği Yoğun Bakım Ünitesi Başkanı "Yoğun bakım ünitesindeki hastaların yarısının 65 yaşın altında 20'li ve 30'lu yaşlarda olan hastalarımız var, sayıları oldukça fazla ve yaşlılar kadar ağır durumdalar, genç ve yaşlı hastalar arasındaki tek fark, gençlerin genellikle daha sağlıklı olmaları, dolayısıyla hayatta kalma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır."
  • Almanya Ekonomi Bakanı “Biz siyasi irade ve para eksikliği yüzünden başarısız olmayacağımıza söz veriyoruz. Bu hiçbir sağlıklı şirketin ve işçinin sorun yaşamayacağı anlamına geliyor" dedi.

Son düzenleme:
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Guzel tespitler hocam katiliyorum, o yurtdisina test kiti sattik binlerce dunyaya ornek oluyoruz diyip sonra simdi cinden 500bin kit almak en hafif tabirle tam bir fiyaskodur. Peki senin beklentin ne ben max temmuz1 de biter diyorum, sen eger 1 seneye asi gelir anca oyle diyorsun millet 3 aydan fazla(haziran sonu) evde kalamaz ekonomik,sosyolojik ve bir suru acidan dolayi.
Normalde yapılması gereken çin gibi karantinaya girip, sadece kuryeleri ve kritik yerleri çalıştırıp, normal halkında evde kalması gerekiyor en az 2 ay süresince böyle olmalı. Bu şekilde yapılmadıkça bu hastalığın engellemesi veya bitmesi imkansız. Ha birde ülkeye kargo uçakları dışında her girişin yasaklanması gerekiyor. Salgın hastalık var, her gün binlerce insan ölüyor daha ilk yayılım evresinde, millette gelmiş buraya otellere yerleşiyor, var mı böyle bir şey ya?

Diğer tek yolsa ilaç bulunması ki o bulunsa bile üretimidir, odur budur, yine aylar alır. Ayda 100 milyon üretsen bile bize gelmesi 5-6 ay alır resmen.
Bu virüsün bence biteceğini düşünmek çok optimistik, insanlar şu anda 1 haftadır karantina da ve ona rağmen mangal yapmaya, koşmaya çıkanlar var. Taş çatlasın 2 ay karantina da kalırlar, ondan sonra da artık hem işverenler dükkanları açmaya başlar hemde insanlar dolaşmaya başlar, işe gitmek zorunda kalırlar zaten. Bir tarafta insanlar ölür, bir tarafta hayat devam eder.

Sağlık bakanlığının açıklamasında benim yakaladığım bir kaç yer;
- Solunum cihazı yapmaya başladık startup bir şirketle dedi ve nisan sonunda 3 bin cihaz elimize geçecek dedi. Bunun gerçek olduğunu hiç zannetmiyorum çünkü bununla dünya'ya da yardım edeceğiz diye ekledi... (bknz amerika'ya test satıyoruz ama çinden alıyoruz)
- Sağlık çalışanlarının istifa ettiğini söyledi ve bu çalışanların bir daha kamuya ve özele alınmaması için çalışma başlatacağını ima etti. Benim arkadaşımın ablası da 1-2 gün önce istifa edip evine gelmişti...
- 32 bin sağlık çalışanı alacağız dedi.
- Sağlık çalışanlarına ek ödeme yapacağız dedi.
- Aşı üreteceğiz dedi :)
- 50 bin test kiti geldi bugün, perşembe de 300 bin daha gelecek dedi.
- İyileşen hastaların olduğunu ama yinede 14 günlük karantina da kalacaklarını söyledi (tebrik ettim çünkü bilim adamları negatif çıksa bile 14 gün boyunca diğer kişilere bulaştırabileceğini söylüyorlar)
- Çinden yeni ilaç getirdik bunları uygulayacağız dedi, herkesten önce biz bir ilaç uygulayacağız, uyguladık, uyguluyoruz tarzı bir şey söyledi... Az önce cnn türk'te bilim kurulu üyesi, çinden gelen ilacın, japon "favipiravir" olduğunu söylediler. Çin sanırım Japonya'dan patentini aldı falan dediler.
- Bazı sağlık çalışanlarının testinin pozitif olduğunu söyledi.
- Yeterli sayıda test yapıldığını ama bunun arttırılacağını söyledi... Bugün arkadaşım aile doktorundan corona testi yapması için sevk edildi ama hastaneye gittiğinde yapmamışlar testi, başka testler yapılıp sende ciğer enfeksiyonu var falan demişler. Şikayetleri ateş, öksürük ve bayılma. Daha kötüleşirsen gel demişler.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bundan daha kötü ne olmasını bekliyorlar ki?

ayrıca en büyük sorun ise yeterli test yapılamaması ve geniş alanda değil, belli başlı şehirlerde yapılıyor.
Diğer devletler semptom göstermeyen kişilere bile test yapıyor ki hemen izolasyon sağlansın ama bizde abartı semptom gösterenlere bile test yapılamıyor.

Server
Seçiniz...
Takımı
Galatasaray
SON 24 SAATTE 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. GENÇLERE UYARIMIZ VAR: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
SON 24 SAATTE 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. GENÇLERE UYARIMIZ VAR: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar.
Sanırım gençlerden var ölü. Eski duyurularında hepsi yaşlı derdi.

Justinianus Veba Salgını, Kara Veba öteki yıllardaki salgınlar bunlar nasıl son bulmuş ?
Veba gibi bu Coronavirüsler.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Mart ayı daha bitmedi, bu 2020 yi atlatana madalya felan verilmeli bence.
Valla öyle.
Geçenlerde elazığda tekrar deprem olmuş. Adamlar diyor ki, depremden kaçıp sokakta mı yatalım yoksa coronadan kaçıp evde mi yatalım. Çok zor geçiyor bu yıl, depremidir, salgınıdır bir türlü bitmedi. 2019'u özledim.

Takımı
Galatasaray
4B47AE1D-CA78-4A81-907E-769AEA674D3C.jpeg

Soylu’dan telefonla yaşlıları videolayıp ders vermeye çalışanlara tepki :)

Server
Seçiniz...
Takımı
Galatasaray
İtalya'da oranlar son 3 günde ufaktan düşmeye başladı . İnşallah bu şekilde düşmeye devam eder . Anlam veremediğim bir nokta var . Canada ve Avustralya 2000er vaka var ortalama . İki ülkede can kayıpları, iyileşme oranları ve wordometer'da bahsedilen kritik vaka oranları çok umut verici . Neden diğer ülkelerde tablo değişik? Tek sorun yaş ortalaması mı? Yoksa veriler mi gerçeği yansıtmıyor anlam veremedim...

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
İtalya'da oranlar son 3 günde ufaktan düşmeye başladı . İnşallah bu şekilde düşmeye devam eder . Anlam veremediğim bir nokta var . Canada ve Avustralya 2000er vaka var ortalama . İki ülkede can kayıpları, iyileşme oranları ve wordometer'da bahsedilen kritik vaka oranları çok umut verici . Neden diğer ülkelerde tablo değişik? Tek sorun yaş ortalaması mı? Yoksa veriler mi gerçeği yansıtmıyor anlam veremedim...
Güney kore ve özellikle Almanya da enfekte oranları çok fazla ama ölüm sayısı çok az. Özetle, gerçekten gelişmiş, sağlık hizmetleri çok iyi durumda olan devletlerde insanlar kolay kolay ölmüyor.

Yukarı Alt