Takip ettiği tik-tak stratejisi çervesinde yılın son çeyreğinde 32nm üretim teknolojisine geçmeyi planlayan Intel, daha önceki haberlerimizde de belirttiğimzi gibi yıla sona ermeden Clarkdale kod adını taşıyan çift çekirdekli yeni işlemcilerini satışa sunmayı ve gelecek yıl ile birlikte 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan bu işlemcilerini yaygınlaştırmayı planlıyor.

İşlemci gamında takip edeceği isimlendirme planını bir süre önce açıklayan ve Nehalem tabanlı yeni işlemcilerini modeline göre Core i3, Core i5, Core ve Core i9 (henüz doğrulanmadı) serileri altında duyuracak olan yarıiletken devi Intel, 32nm Clarkdale işlemcilerini Core 2 E8000 serisinin yerine konumlandırmayı hedefliyor.

32nm üretim teknolisinin sağlayacağı maliyet avantajlarıyla alt segmentlerde daha hızlı ve fonskiyonel (entegre grafik özelliği gibi) işlemcileri daha uygun fiyatlarla sunacağı söylenen firma, 32nm Clarkdale işlemcileriyle çift çekirdekli pazarda E8000 serisinin yerine daha hızlı modelleri daha uygun fiyatlarla sunabilir.

Yeni üretim teknolojisiyle fabrikasyon sürecinde yüksek verimlilik elde ettiği belirtilen Intel'in, Clarkdale tabanlı işlemcilerinde şu an Core 2 Duo E8000 jenerasyonu için en yüksek saat hızı olan 3.33GHz'in üzerine çıkabileceği söyleniyor ancak bu detay henüz Intel tarafından resmi olarak doğrulanmadı.

Çift çekirdekli Clarkdale işlemcilerinden önce Core i5 serisi altında Lnnfield kod adlı dört çekirdekli işlemcilerini de pazara sunacak olan firma, Core i7 serisini "enthusiast" segmentine kaydıracak gibi görünüyor zira Core i5 serisi ile birlikte bazı Core i7 modellerini emekli etmesi beklenen Intel'in yoluna Core i7 975 Extreme Edition ile devam edeceği söyleniyor.

Masaüstü sistemler için Intel'in duyuracağı bir diğer işlemci grubu ise yine daha önceki haberlerimizde belirttiğimiz gibi Gulftown kod adını taşıyan 6 çekirdekli modeller olacak. LGA1366 formunda hazırlanan ve mevcut X58 anakartlarla kullanılabilecekleri belirtilen işlemciler de 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanıyorlar.

Core i9 adı altında pazara girecekleri iddia edilen 6 çekirdekli işlemciler, Intel'in Dununington kod adını taşııyan sunucu odaklı Xeon işlemci ailesinden pazara sunacağı bir diğer 6 çekirdekli işlemci grubu olacak. İşlemcilerin yanı sıra yonga seti arenasında ise Intel önce P55 yonga setini eş zamanlı veya hemen ardındansa P57 yonga setlerini duyuracak.

Yukarı Alt