1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Cordyceps Mantarı


 1. Crystalline

  Crystalline rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Alternatif:http://www.youtube.com/watch?v=XuKjBIBBAL8  Allah karınca yiyenlerle yetinmemiş çok tropikal bölgelerde oluyor bu mantar kısacası
  Karıncanın beynine yerleşiyor ve onu sürekli yukarıya tırmandırıyor nedenide sprofillerini rahat yayabilmesi bu mantar bir süre sonra kafa tasını delerek çıkyıor ve etraftaki karıncalara yayılmaya devam ediyor eğer mantarlı bir karınca grup tarafından fark edeilirse çok uzak bir yere bırakılıyor
  Dandik çevirdim ama ing buna yetiyor
  :roll:
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2015
 2. Crystalline

  Crystalline rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bu mantar türü her böcek için evrim geçirmiş
   
 3. Crystalline

  Crystalline rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Türkçesini buldum

  Kordiseps (CORDYCEPS SINENSIS) olarak bilinen Çin tırtıl mantarıdır. Sadece Çin'in Tibet, Siçuan, Yunnan, Tsinhay gibi platolarında bulunan otluk ve bataklıklarda yaşayan bir tür yerel canlıdır.

  Tırtıl mantarının büyümesi gerçekten şaşırtıcıdır. Bu mantar kışın bir böcek (larva formunda) kış uykusuna yattığı zaman onun dolaşım sistemine girer. Mantarın iplikçikleri larvada besin alımı sonrası o kadar hızlı bir şekilde büyümektedir ki en sonunda her şeyi kaplayan bir kabuk oluşturur. Daha sonra tırtıl bu yüzden ölmekte ve kabuğu bir kozaya dönüşmektedir. Sonraki sene yaz mevsimi geldiğinde kurtçuğun üst kısmı yeden dışarı çıkar ve bir ota büyür. Bu bitki kısmından Cordyceps elde edilmektedir.

  Çin tırtıl mantarı, deniz seviyesinden 3500 m yükseklikte yaşadığı için çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hayatta kalmak için yalnızca o platolarda bulunan Polygonum aviculare L, Astragalus ve Ophiopogon ağaçlarının kökleriyle beslenmektedir. Toprak altında geçen 2 senelik gelişim süreci sırasında uzun bir süre açlık, soğuk ve oksijen eksikliği yaşamaktadır. Mantarın gövdesi, besin maddeleri açısından ve biyolojik bileşim açısından o platolarda yetişen bitkiler kadar zengindir.

  Geleneksel Çin Tıbbında Ginseng ve tüylü geyik boynuzu ile birlikte en önemli 3 güçlü ilaç arasında yer almaktadır.

  Bu mantar Çin'de sağlığı korumak amacıyla 1200 seneden bu yana kullanılmaktadır. Çok eski zamanlarda Çinliler bu mantarı " tanrının lütfü", bir tılsım olarak kabul etmişlerdir. Bu güne kadar geçen süre içinde Çin tırtıl mantarı birçok hastalık için yeri doldurulmaz bir çare olduğunu ispatlamıştır.

  Ps:www.sipturkey.org dan alınmıştır