1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

.Com bitti sırada .co var


 1. HnTRue

  HnTRue rank8

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.885
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennet

  Yaklaşık 25 yıl önce satışa sunulan internet alan adı uzantılarında yolun sonuna geliniyor.

  [​IMG]

  net, org, .us gibi uzantılar içerisinde en çok rağbet edilen .com uzantılı bir ismi almak oldukça zorlaştı.

  Zaman'dan Mehmet Sakin ve Aydın Özcanbaz'ın haberine göre bunun için birkaç kelime yan yana getiriliyor veya anlamsız kelimeler üretilmek zorunda kalınıyor. 250 milyon web adresinin 100 milyonuna yakınının .com uzantılı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu daha iyi anlaşılıyor.

  Alan adı uzantısındaki daralmayı ve bu yöndeki gelirlerinin azaldığını gördüğü için yeni bir pazar açmayı planlayan Amerika merkezli internet şirketleri, Kolombiya hükümetine ait .co uzantısını uluslararası satışa çıkarttı. İnternet şirketleri, markalara ve kurumlara kendi alan adlarını başkalarına kaptırmamaları için 26 Nisan'da satışa başladı.

  Kolombiya'ya ait .co uzantılı alan adları uluslararası satışa üç aşamalı olarak sunuluyor. İlk aşamada şirketlerin isimlerini satın almaları için 26 Nisan'dan 10 Haziran'a kadar süre belirlendi. Bu dönem, 30 Temmuz 2008 tarihinden önce alan adını tescil ettirmiş ticari marka sahipleri için geçerli. Şirketler,.co uzantılı isimlerinin başkasının eline geçmesini istemiyorsa, ihaleye girmeleri ve geri iadesiz 210 dolar müracaat ücreti ile 30 dolar da yıllık tescil ücreti ödemeleri gerekiyor. İkinci dönemde ise ticari değeri olan isimler, herkese açık olarak 21 Haziran'dan 13 Temmuz'a kadar açık artırmaya çıkarılacak. Bu dönemde bir internet ismi almak isteyenler geri iadesiz ön ödeme olarak 10 dolar müracaat ücreti ve 220 dolar gibi de oldukça yüksek bir yıllık tescil ücreti ödemek zorunda kalacak.

  Bu arada, asıl merak edilen ise .co uzantısının satışa sunulmasından sonra ABD merkezli şirketlerin elde edeceği gelir ve bu satıştan Kolombiya'nın payına düşen oran. Aslında, genel bir hesaplama ile 100 milyonu bulan .com uzantılı alan adı sahiplerinden 30 milyonu 'benim ismimi başkası almasın' düşüncesiyle isimlerini 30 dolardan satın almış olsa yaklaşık 900 milyon dolarlık gelir elde edilecek ki bu da ekonomik krizde olan ABD şirketlerinin bir yarasına merhem olacaktır. Buna şirketlerin isimlerini kaptırmamak için geri ödemesi olmayan 220 dolarlık ödemesini de ilave ettiğimizde hatırı sayılır bir meblağ ortaya çıkıyor.

  E.CO'YU DA AYRI PAZARLAYACAKLAR

  7 Haziran'dan itibaren ise tek harfli e.co'nun online açık artırması domain park sitesi Sedo tarafından yapılacak. Açık artırmanın son teklif günü 10 Haziran. İnternetten canlı olarak yayınlanacak açık artırmayı dünyanın her yerinden teklif verenler ve izleyiciler takip edebilecek.
  "e" harfinin internette tarihi bir önemi olduğunu belirten .co pazarlamacıları, "e" nin e-posta, e-ticaret ve tüm dijital eğlence araçlarının dahil olduğu elektronikler anlamına geldiği iddiasındalar. e.co domain isminin, Twitter ve Facebook gibi teknolojideki değişikliklere uyum sağlamak ve müşteri ağını çoğaltmanın yollarını arayan herhangi bir şirket için stratejik olarak önemli bir varlık olabileceğine inanıyor ve bu şekilde pazarlıyorlar.

  Bu ihalelerin ardından .co uzantılı alan adları 21 Temmuz tarihinden itibaren Godady.com, register.com, dostster gibi anlaşmalı alan adı sağlayıcılarınca dünyadaki herkese, 'ilk gelen alır' kuralına göre satışa sunulacak. Bu dönemde yapılacak alan adı satış fiyatlarının da çok yakında açıklanacağı ifade ediliyor.
   
 2. SayHiToReaper

  SayHiToReaper rank8

  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  102
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  co tutmaz daha güzel birşey bulmaları lazım.co ve com çok yakın birbirine tonlarca fake site çıkar (:
  http://www.google.co :D
   
 3. Mopneet

  Mopneet  

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  38

  +1
   
 4. TanerUNER

  TanerUNER  

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.438
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  İşsiz
  Şehir:
  Bursa