Hocam bu sıkıntı ile karşılaştığıın anda kasayı açıp ekran kartını bir el sürermisin program ile falan bakma hiç elini süremeyecek kadar sıcaksa hiç bekleme fan'nını değiştir ve termal bakımını yaptır.Sıcaklık normal ise kesinlikle güncelleme sorunudur.

görebildiğim kadarıyla kondansatör değiştirilmiş önceki sicaktan kurumuş veya patlamış olabilir. aynı değerde takıp takmadıklarını öğrenmen lazım. üzerinde 330 470 680 1000 gibi değerler ve m ile u'nun birleşimine benzeyen bi işaret bulunur önceki parça elindeyse karşılaştır derim. ya da aynı ekran kartından bulabilirsen ondaki ile karşılaştır. birde o elemana benzeyen diğer elemanlara bak, tepeleri şişmişse, sıcaktan içlerindeki su uçmuş olabilir. kısacası o elemanların alayının yenilenmesi lazım. 25 kuruşluk parçalar ama elektronikçiler baya tuzlu fiyat çıkarırlar sana ..

ps: boyut sorun değil voltaj değeri yüksek takmışlardır o yüzden büyüktür önemli olan farad değeri..

Transistörler şiştiğinden değiştirilmiştir ve yenisi voltaj ve amperi tutmuyorsa bu sıkıntıyı yapar çünkü onlar fix boydur voltajın-amperine bakarım boyutlarını tahmin edebiliriz.

UnDeFeateD demiş ki:
Phantoso demiş ki:
Transistörler şiştiğinden değiştirilmiştir ve yenisi voltaj ve amperi tutmuyorsa bu sıkıntıyı yapar çünkü onlar fix boydur voltajın-amperine bakarım boyutlarını tahmin edebiliriz.
W.T.F
http://tr.wikipedia.org/wiki/Transist%C3%B6r

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kondansat%C3%B6r
WTS?

Yeni ekran kartlarında 3.nesil transistör kullanılıyor varsa kartın görürsün üzeri metal kaplama cicioe2

6 yıllık elektronikçiyim bana transistörü anlatma. elektronik hastasıyımdır hem hobi olarak , hem iş olarak uğraştım, hemde okulunu okudum.

bi kondansatörü on metreden tanırım. transistörün nesline gelince artık pc kartlarında böyle tek tek transistör kullanılmıyor hepsi entegre veya yüzey temaslı...

transistörler şişmez hele metal kafalı olanlara hiç bişey olmaz, yüksek akımda emitör kollektör arası kısadevre olur direk..

düşük güçlü metal kılıf 2n2222 transistör;

60w 2n3055 transistör;

bunlarda elektrolit seramik ve mercimek kondansatör tipleri

resimdekinin kondansatör olduğuna dair her iddaya girerim, kondansatör sığmamış yan yatırmışlar hatta :lol:

21 yaşındayım. senin gibi atıp tutmuyorum en azından neyin kafasını yaşıyosan yaşıma bile atıp tutuyosun.. şişen transistörler boyuna göre akımlar :D

neyse muhabbet ilkokullu muhabbetine doğru yol alıyo ben kaçtım. benden iyi bilen birileri varsa yanlışım varsa çıksın yanlışın var desin ama transistörler şişmesin lütfen :D

Takımı
Besiktas
bende bu geldiğinde hiç uğraşmadım ekran kartını çöpe atmıştım :D

Yukarı Alt